Teror v Nairobi má dohru: Kdo způsobil zřícení budovy? Útočníci prý ne...

Nairobi - Zřícení části obchodního centra, které v sobotu přepadlo vražedné komando a během čtyř dnů v něm pak zabilo 67 lidí, způsobili keňští vojáci, nikoli útočníci. Podle agentury AP to dnes řekl vysoký vládní činitel, který si nepřál být jmenován. Keňský ministr vnitra mimo to dnes na tiskové konferenci sdělil, že v souvislosti s útokem je vyšetřováno osm zadržených lidí.

Anonymní vládní činitel AP potvrdil, že vojáci uvnitř budovy použili ruční granátomety. Neupřesnil ale, co pád části obchodního centra Westgate způsobilo. Sdělení tohoto zdroje podle agentury podporuje tvrzení jiného činitele, který se prý už ve středu svěřil, že to byli vojáci, kdo zhroucení konstrukce zavinil. Podle něj to způsobily exploze projektilů vypálených ručními granátomety.

Na luxusní nákupní centrum Westgate Mall v Nairobi islamisté zaútočili s pomocí automatických zbraní a granátů v sobotu, kdy byly v budově stovky lidí. Budovu pak drželi s neupřesněným počtem rukojmích až do úterý. Podle vlády během celé doby přišlo o život 61 civilistů, šest příslušníků bezpečnostních sil a pět teroristů.

Somálské islamistické hnutí Šabáb, které se k útoku přihlásilo, ale ve středu tvrdilo, že zemřelo 137 rukojmích a za jejich smrt mohou vládní síly. Vládní mluvčí Manoah Esipisu vzápětí toto tvrzení rozhodně popřel. Trval mimo jiné na tom, že se horní patra centra Westgate zřítila kvůli požáru, který založili teroristé.

Nicméně panuje přesvědčení, že odpor útočníků ukončil právě kolaps části objektu. Přitom ale mohla část rukojmích přijít o život. Vládní činitel dnes AP k tomu řekl, že pitva těl nalezených pod troskami ukáže, zda zemřeli při zřícení budovy, nebo je předtím zavraždili teroristé.

Vůdce Šabábu Ahmed Abdi aw-Mohamed Godane, za jehož hlavu Washington vypsal odměnu sedm milionů dolarů, ve vzkazu pohrozil Keni válkou, píšou Lidovky.cz. "Odvolejte své jednotky (ze Somálska), nebo se připravte na dlouhou válku, krveprolití, ničení a evakuace," uvedl Godane.

Milice Šabáb považují Keňu za válečnou zónou a její obyvatele za nepřátele. Keňská vláda v roce 2011 vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby s islámskými milicemi napojenými na teroristickou síť Al-Káida bojovaly.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

Související

Terorismus

Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti

Čtyři žáci základní školy byli zabiti poté, co se na východě Keni dostali do přestřelky mezi policií a údajnými ozbrojenci ze somálské islamistické milice Šabáb. Informoval o tom dnes sever BBC. Zřejmě tak podle něj pokračuje zvýšená aktivita islamistů v Keni, kteří v neděli při přepadení letecké základny na jihu země zabili tři Američany. Současný pokus o proniknutí na jinou základnu, kde byli přítomni britští vojáci, skončil neúspěšně.
Keňská policie

V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu

Keňská policie překazila na východě země zřejmě další útok somálských islamistů z teroristického hnutí Šabáb, tentokrát namířený proti čínské stavební firmě. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval oblastní policejní šéf David Kerina. Minulý týden radikálové Šabábu přepadli hotelový komplex v Nairobi a zabili při tom 21 lidí a tři desítky zranili.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Keni

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 26 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy