Pohřeb Mandely: Tlumočník říkal "krevety" a "houpací koník". A jak překládá profík? VIDEO

Johannesburg - Jihoafrický tlumočník do znakové řeči, na jehož hlavu se sesypala kritika za jeho výkon při úterní tryzně za zemřelého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu, tvrdí, že se léčí se schizofrenií a během ceremoniálu se u něj nemoc znovu projevila. V rozhovoru pro jihoafrická média také odmítl nařčení, že je podvodník, a naopak se označil za "mistra znakové řeči".

Thamsanqa Jantjie (34) listu The Star řekl, že na pódiu začal v hlavě slyšet hlasy a dostal halucinace, kvůli čemuž mohla být jeho gesta pro neslyšící nesrozumitelná. "Nedalo se s tím nic dělat. Byl jsem sám ve velmi nebezpečné situaci. Snažil jsem se kontrolovat a neukázat světu, k čemu došlo. Moc se omlouvám. To je situace, ve které jsem se nacházel," uvedl.

Dodal, že neví, co u něj atak schizofrenie způsobilo. Na nemoc ale prý bere léky. V rozhovoru pro lokální rozhlasovou stanici Talk Radio 702 odmítl, že není kvalifikovaným tlumočníkem do znakové řeči. Tvrdí, že tlumočil řadu akcí pro vládní Africký národní kongres či jihoafrickou vládu.

Celkově byl spokojen i se svým výkonem při úterní pietní akci na johannesburském fotbalovém stadionu, kde před zraky desetitisíců přítomných a milionů diváků po celém světě tlumočil projevy amerického prezidenta Baracka Obamy, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a dalších řečníků. "Tlumočil jsem už na mnoha velkých akcích. Myslím si, že jsem mistrem znakové řeči," řekl rozhlasové stanici.

Podle znalců znakové řeči tlumočník ve skutečnosti stále dokola opakoval slova "krevety" a "houpací koník".

Lidé nemocní schizofrenií ztrácejí kontakt s realitou, slyší nebo vidí věci, které nejsou skutečné a pod vlivem svých představ pak jednají neobvykle a nepřiměřeně.

Schizofrenie se vyskytuje poměrně často, u 1-1,5% populace, což znamená, že onemocní přibližně jeden člověk ze sta. Četnost výskytu je stejná v různých kulturách a kontinentech. Onemocnění se vyskytuje stejně často u mužů a u žen, rozdíl je pouze v začátku onemocnění. Začátek schizofrenního onemocnění je v mladém věku, u mužů nejčastěji mezi 15 až 25 lety a u žen nejčastěji mezi 25 až 35 lety.

Schizofrenie probíhá jako epizodické onemocnění. Objevuje se v psychotických krizích, tzv.atakách nemoci či posléze v opakováních (relapsech) nemoci. V akutní atace dochází k rozvoji příznaků psychózy a je potřebná medikamentózní léčba. Nejčastějšími příznaky nemoci jsou poruchy vnímání a myšlení (halucinace, bludy, nesouvislé myšlení), poruchy nálad (deprese, úzkost, mánie), snížení až vymizení motivace, ochuzení citového prožívání, poruchy chování, kognitivní poruchy (poruchy paměti, pozornosti).

Pokud jsou příznaky intenzivní nebo se nemocný chová tak, že ohrožuje sebe i okolí, je nezbytná hospitalizace. Je proto nesmírně důležité, aby se nemocný naučil rozpoznávat "varovné příznaky" vracející se nemoci. U někoho je to nespavost, podrážděnost, nesoustředěnost, vnitřní pocit "že se zase něco děje". Při dobré spolupráci s lékařem se lze naučit návratu nemoci předejít. Tato období jsou střídána fázemi zlepšení, kdy je zdravotní stav stabilizován a nemocný se vrací ke svému běžnému životu (remise), informuje server greendoors.cz.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika Nelson Mandela

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Co bude dál ukáží až příští dny

Robert Fico dnes podstoupil CT vyšetření a lékaři odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Miriam Lapuníková, ředitelka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale stále vážný.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy