Abuja - Nigerijská vládní vojska zabila v posledních bojích s extremisty ze skupiny Boko Haram přes 50 islamistických povstalců. Při akci u hranic s Kamerunem ztratila 15 svých mužů. Zahynulo rovněž 5 civilistů. Informuje agentura Reuters.
Armáda v posledních dnech zahájila rozsáhlou ofenzivu na severu země. Jde o reakci na páteční útok Boko Haram na kasárna ve městě Bama. Povstalci při něm objekt napadli pomocí granátometů a protiletadlových děl.
Zprávy o obětech není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Nigerijská armáda přitom často nadsazuje počty zabitých příslušníků Boko Haram a zamlčuje ztráty vlastních mužů a civilistů.
Ministerstvo obrany oznámilo, že při akci bylo zničeno 20 vozidel Boko Haram, která předtím islamisté použili při pátečním útoku v Bamě. Množství povstalců prý utrpělo střelná zranění, přesto však uteklo. Někteří byli zatčeni.
Prezident Goodluck Jonathan minulý měsíc prodloužil mimořádný stav, který ve třech státech na severu Nigérie platí od května. Opatření má napomoci armádě účinně zasáhnout proti povstalcům z Boko Haram. Ti usilují o odtržení od země a vytvoření teokratického islámského státu.
Související
Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií
Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 46 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 1 hodinou
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 2 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 3 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 7 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 8 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 11 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.
Zdroj: Libor Novák