Utrpení žen při obřízce: Oblast umrtvím studenou vodou, pak řežu

Mogadišo - Osminásobná matka Idil Jusuf Ahmedová popisuje obřízku s ledovým klidem: "Nejdřív oblast umrtvím studenou vodou. Tak nepociťují sebemenší bolest. Pak udělám rychlý řez nejdřív na levé a pak na pravé straně. Pak řežu dál zdola nahoru." Nakonec prý všechno sešije tlustou jehlou. "Nechám jen malý otvor na menstruaci a močení," dodává.

Sagal Sheid Aliová ze Somálského ženského rozvojového centra (SWDC) popisuje faraonskou obřízku jinak: "Je to nejagresivnější forma zmrzačení ženských genitálií a spočívá v amputaci vnějších a vnitřních stydkých pysků i klitorisu. Vulva se pak prakticky až na jediný otvor zcela zavře," říká. "Je to nelidská a brutální praktika, která ročně stojí v Somálsku život stovky žen," dodává.

Mezinárodní pozornost vzbudila tradice ženské obřízky před několika lety díky bývalé modelce Waris Dirieové, zvláště po odvysílání její filmové biografie Květ pouště (2009). Obřízkou se zabývala také OSN, 6. únor vyhlásila dnem nulové tolerance vůči mrzačení pohlavních orgánů žen a dívek.

V každodenním životě se dále obřezává v nezměněné intenzitě. Také Habibo Mohammed Susoová, matka čtyř dcer, byla jako dítě obřezána. Vzpomíná na to dnes jako na jeden z nejhorších dní svého života. "Strčili mi mezi nohy žhavý nůž. Pak na to natřeli mast, která mi způsobila hroznou infekci," vypráví 25letá Habibo. Když se ve 14 letech vdala, musel ji její muž otevřít nožem. Hrozné bolesti doprovázely také porod jejích dětí.

Svou první dceru chtěla Susoová uchránit stejného osudu. Tlak rodiny a sousedů byl však silnější. Když ale porodní bába před jejíma očima dítě zmrzačila, rozhodla se, že se to žádné další z jejích dcer už nesmí stát. Od té doby je přesvědčenou bojovnicí proti této praktice.

Jednou měsíčně přicházejí pomocnice SWDC jako je Habibo do tábora Masla, aby s obyvateli o obřízce hovořily. "Je těžké jim vysvětlit, že tato tradiční praktika má negativní vliv na život jejich dcer," vysvětluje Sagal Sheid Aliová. "Ale když jim dáme příklad, co se může stát, většinou to pochopí." Cesta je to ale prý dlouhá a těžká.

Ženská obřízka představuje amputaci některých částí vnějších pohlavních orgánů. Na rozdíl od mužské obřízky, která může mít také pozitivní zdravotní efekty, v případě ženské obřízky se jedná prakticky pouze o mrzačení, spojené s poškozením zdraví. Vzhledem k podstatě zákroku se ženská obřízka označuje zkratkou FGM (z anglického female genital mutilation), což v překladu znamená mrzačení ženských pohlavních orgánů.

I když ženská obřízka je často spojována s islámem, jde o mnohem starší rituál, který s náboženstvím nemá nic společného. Vnějším důvodem pro provedení obřízky má být to, aby dívka vstupovala do manželství čistá a neposkvrněná. Praktickým důsledkem obřízky je ovšem absence sexuálního prožitku. V některých oblastech neobřezané dívky zůstávají neprovdány.

V nejmírnější formě (typ I), kde zákrok připomíná mužskou obřízku, by mělo by jít pouze o odstranění předkožky klitorisu (poštěváčku), často však dochází k odstranění (amputaci) i části nebo celého klitorisu.

V některý případech se odstraňují pouze malé stydké pysky (typ IIa), nebo malé stydké pysky a částečně nebo úplně klitoris (typ IIb); pokud dochází navíc k částečnému nebo úplnému odstranění velkých stydkých pysků, je to označováno jako typ IIc. U typů I a II jde o tradici především v arabských zemích, kde se označuje jako „sunna", vysvětluje server obrizka.ihelpdesk.cz.

Po amputaci malých a velkých stydkých pysků je rána sešita tak, aby zůstal jen malý otvor pro odtok moči a menstruační krve. Klitoris může ale nemusí být odstraněn. O svatební noci je srostlá tkáň proříznuta, aby mohlo docházet k pohlavnímu styku. Před porodem musí být srůst odstraněn, po porodu bývá předchozí stav obnoven. Tento nejbrutálnějí typ se označuje jako tzv. faraonská obřízka.

Související

Muslimové, ilustrační foto

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky. O záměrech, které by znamenaly prudký zvrat po téměř čtyřech desetiletích striktní islámské politiky, informoval podle agentury Reuters súdánský ministr spravedlnosti. Podle statistiky OSN nejsou muslimy zhruba tři procenta obyvatel Súdánu.
Ilustrační foto

Súdán přijal nový zákon: Za ženskou obřízku hrozí vězení

Súdán přijal zákon, který trestá ženskou obřízku až třemi lety vězení. Podle odhadu OSN se tomuto zákroku podrobuje v této východoafrické zemi až 87 procent žen ve věku mezi 14 a 49 lety. Zásah může přitom skončit infekcí močových cest, ledvin, vytvořením cyst a ohrožením plodnosti.

Více souvisejících

Obřízka ženy afrika

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy