Úder proti Boko Haram: Armáda zatkla manažera, prý naplánoval řadu útoků

Abuja - Nigerijská armáda zatkla podnikatele, kterého podezřívá, že stojí v čele zpravodajské sítě islamistické organizace Boko Haram. Ta na severovýchodě země v dubnu unesla téměř 300 studentek. Armáda dnes podle agentury Reuters uvedla, že zatčený Babuji Yaari pomáhal islamistům naplánovat řadu útoků, včetně atentátu na tradičního vládce města Gwoza.

Mluvčí ministerstva obrany Chris Olukolade uvedl, že zatčený muž využil svého členství v jedné provládní skupině "jako kamufláž, ačkoliv zůstal aktivním teroristou". Úřady zadržely také dvojici žen, jedna je podezřelá ze zprostředkování plateb dalším bojovníkům.

Vládní vojenská operace proti teroristům z Boko Haram trvá už rok, zatím ale nepřinesla porážku rebelů, jejichž cílem je vytvořit na severu země islámský stát.

Rebelové z Boko Haram v dubnu unesli více než 270 dívek, z nichž 219 stále zůstává v zajetí. Boko Haram se tak stala symbolem vládní bezmoci chránit civilní obyvatelstvo před útoky.

Spojené státy poskytují Nigérii pomoc na poli zpravodajské činnosti. Vzhledem k tomu, že skupina Boko Haram takřka neprovádí žádné mezinárodní finanční operace, má Washington jen omezené možnosti, jak Nigérii pomoci.

Radikalizace Boko Haram stupňuje od roku 2009, po mírně kuriózním incidentu, kdy členové této sekty odmítli zákon o nošení helmy na motorce, což následně vedlo ozbrojenému povstání ve státě Bauchi a rozšířilo se do státu Borno, Yobe a Kano. Povstání bylo potlačeno armádou a tento incident si vyžádal více jak 800 mrtvých. Taktéž přímý přenos popravy zakladatele sekty Mohammeda Yusufa,byl spouštěčem začátek série sebevražedných bombových útoků i atentátů, píše cbap.cz.

Po smrti zakladatele Mohammeda Yusufa se sekta rozvětvila do několika frakcí a dnes operují v mnoha oblastech Nigérie, dokonce v jiných afrických státech, jako je Kamerun, Niger či Mali. Zvěrstva, jako popravy řidičů nákladních automobilů řetězovou pilou, nebo několik desítek ve spánku usmrcených studentů zemědělské vysoké školy v roce 2013, ukazují na zvyšující se radikalizaci Boko Haram a značně pravděpodobný vliv Al-Káidy.

„Kdyby všichni následovali učení islámu, neexistovaly by žádné problémy. V Nigérii přitom vedle sebe, resp. společně žili křesťané, muslimové, animisté a další. Boko Haram má ale jiné cíle," řekl pro Rozhlas.cz imám Suleman Adam Yusuf.

Nigérie vždy bývala místem, kde se její obyvatelé rozličného vyznání respektovali, na vině jsou proto i vládní úřady, které proti Boko Haram rázně nezakročí. „Kdyby existovala politická vůle, tenhle problém by byl brzy vyřešen. V Nigérii žije na 170 milionů lidí, jak tedy může řekněme milion členů Boko Haram, kdyby jich bylo tolik, což ale nikdo přesně neví, přinutit drtivou většinu národa, aby přistoupila na jejich názory a požadavky?," ptá se Suleman Adam Yusuf.

Související

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v nigerijském státě Niger. Boko Haram většinou působí spíše na severovýchodě Nigérie. Přítomnost jejích bojovníků v regionu, který je podstatně blíž k hlavnímu městu, lze považovat za znepokojivou. S odkazem na nigerijské úřady o tom informuje agentura Reuters.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko Haram a jejich příbuzných. Informovala o tom dnes s odvoláním na nigerijskou armádu stanice BBC. Boko Haram začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría.

Více souvisejících

Boko Haram Nigérie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Trump

Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Írán by v neděli měly podepsat mírovou dohodu. Podle Trumpa se Teherán zaváže k tomu, že nevyvine jadernou zbraň. Očekává se také bezproblémové obnovení lodního provozu v Hormuzském průlivu. 

před 1 hodinou

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

včera

včera

včera

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

včera

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

včera

včera

včera

Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty

Česko čeká v příštím týdnu výrazná změna počasí doprovázená pozvolným oteplováním, které v druhé polovině období vyvrcholí tropickými teplotami. Začátek týdne přinese ještě mírnější hodnoty a proměnlivou oblačnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy