Ugandský soud zrušil kontroverzní zákon proti homosexualitě

Kampala - Ugandský ústavní soud dnes prohlásil kontroverzní zákon namířený proti homosexuálům za neústavní. Informovala o tom agentura Reuters. Zákon ukládal za styk osob stejného pohlaví "za přitěžujících okolností" až doživotní vězení.

Zákon přijal ugandský parlament po dlouhých odkladech v prosinci, v platnost vstoupil po únorovém podpisu prezidenta. Vedle homosexuality samotné trestala norma také její propagaci a pod hrozbou trestu nabádala, aby lidé gaye a lesby udávali. Nejpřísnější trest doživotí ukládal zákon za sexuální styk s nezletilými osobami stejného pohlaví, nebo sexuálně aktivním homosexuálům nakaženým virem HIV. Původní návrh zákona z roku 2010, který nakonec neprošel, obsahoval dokonce trest smrti.

V červnu uvalily Spojené státy v reakci na přijetí zákona na Ugandu sankce, které zahrnovaly především zastavení finanční pomoci vládě a zákaz udělovat americká víza ugandským představitelům.

Půjčku ve výši 90 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) Ugandě už dříve odepřela Světová banka. Ekonomickou pomoc této východoafrické zemi zastavily také Norsko, Dánsko a Nizozemsko.

Černý kontinent je nejméně tolerantní k projevům homosexuálního chování. Nejlepší postavení mají gayové a lesbičky v Jihoafrické republice. Tamní ústava totiž obsahuje klauzuli, která přímo zakazuje jejich diskriminaci. Právo na manželství jim zde pak bylo definitivně přiřčeno Ústavním soudem v prosinci roku 2005, ten také nařídil vládě, aby zákon umožňující homosexuální svazky zařadila do legislativy. Nejsilnější gay a lesbické hnutí Jihoafrické rep. Lesbian and Gay Equality to přijalo se zklamáním, není totiž zcela jasné, kdy k tomuto přelomovému kroku vláda přistoupí.

Středoafrické státy jako například Cad, Niger, ale i ostrov Madagaskar homosexualitu přímo nepotírají.

Státy severní a jižní Afriky naopak homosexuální projevy zakazují. Angola jej bere jako „ útok na veřejnou morálku", Maroko a Etiopie provinilce trestá třemi lety vězení. Egypt stojí mimo, zákony se o gayích a lesbách nezmiňují, jsou proto zatýkáni pod různými záminkami.

Nejhorší je situace Mauritánii, Nigérii, Súdánu a na Arabském poloostrově. V Saudské Arábii a Jemenu hrozí trest smrti, ve Spojených arabských emirátech až čtrnáct let vězení.

Související

Více souvisejících

uganda Homosexuálové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy