Jak spočítat lvy v Africe? Biologové zkouší neotřelou metodu

Od dokumentů o přírodě až po značky potravin, znaky a erby, sportovní týmy a filmy studia Disney - lev patří mezi nejobdivovanější a nejuctívanější tvory na planetě. Ale s tímto obdivem kontrastuje realita v podobě snižujícího se počtu živých lvů, kteří se mohou volně prohánět africkou přírodou, napsal server The Guardian.

V posledních letech vědci objevili závažný problém, který komplikuje snahy o záchranu těchto velkých kočkovitých šelem. Prakticky všechny odhady počtu lvů v Africe prý mohou být zoufale nepřesné.

"Jednoduše řečeno je nepočítáme správně," řekl Alexander Braczkowski z laboratoře pro ochranu přírody Griffithovy univerzity v australském státě Queensland.

Braczkowski patří ke skupině vědců, kteří se snaží vypracovat novou metodu zjišťování nejen toho, kolik lvů v Africe žije, ale také toho, kde by se jim mohlo dařit, a jak co nejlépe vynaložit miliony dolarů, které každý rok jdou na jejich ochranu. Sám tuto metodu testoval během roku, který strávil sledováním a natáčením lvů v rezervaci Královny Alžběty v Ugandě v rámci výzkumného projektu univerzity.

Jak uvedl The Guardian, Braczkowski zjistil, že situace lvů žijících v této oblasti je problematická. Samci se pohybují po mnohem větším teritoriu, než se původně odhadovalo, což naznačuje, že musí putovat na větší vzdálenosti, aby našli potravu. "Způsob, jakým se tato zvířata pohybují, nám prozrazuje, jak dobře se jim vede," řekl. "Malé teritorium znamená spoustu jídla."

Doktor Arjun Gopalaswamy, spoluautor nového výzkumu a vědecký poradce Společnosti pro ochranu přírody (WCS), uvedl, že jde o znepokojivý trend, protože větší teritoria kočkovitých šelem jsou obvykle spojená s nižší hustotou jejich výskytu.

Počet lvů žijících v dané oblasti se dosud nejčastěji zkoumal s pomocí dvou nepřímých metod. Braczkowski ale společně s kolegy zpochybňuje jejich přesnost.

První metoda spočívá v hledání lvích stop na zemi v malé oblasti, a poté v orientačním výpočtu množství zvířat na mnohem větší oblasti pomocí rovnice, která byla vytvořena před desítkami let. Podle Braczkowskiho ale tato metoda nebere v potaz skutečnost, že v některých prostředích může být hustota lvů vyšší než v jiných, stejně jako obtíže s nacházením lvích stop v místech, kde terén stopování nepřeje.

Další metoda je známá jako "svolávání" - pozorovatelé v noci vyjdou ven a přehrávají hlasitě záznam zraněné kořisti. Poté spočítají lvy, kteří se vynoří ze tmy s nadějí na snadnou potravu. Tato metoda ovšem může započítat některé lvy dvakrát - a jiní naopak nemusí z jakéhokoli důvodu na nahrávku reagovat.

Tyto metody, říká Braczkowski, "jednoduše nejsou dostatečně spolehlivé, abychom pochopili, jak si lví populace vede". Nynější odhady počtu lvů v Africe uvádějí, že tu žije asi 20.000 až 30.000 lvů rozdělených do 102 populací na ploše 2,5 milionu čtverečních kilometrů.

Je známo, že počty lvů klesají - ale o kolik a kde, to je předmětem intenzivních diskusí a značné nejistoty. Braczkowski, který vyrostl v Jihoafrické republice, uvádí, že jejich počet pravděpodobně klesl o polovinu od roku 1994 - kdy shodou okolností byl do kin uveden úspěšný animovaný snímek Lví král.

V posouzení studií založených na metodách sledování stop a svolávání lvů Braczkowski a jeho kolegové uvádějí, že jejich využívání může mít katastrofální důsledky pro na snahu ochránit lví populaci.

"Pokud podhodnotíme počet lvů v určité oblasti, můžeme zbytečně vynakládat prostředky na životaschopnou populaci, zatímco v jiné oblasti může nadhodnocení počtu znamenat nedostatek podpory pro populaci, která vyžaduje aktivní pomoc," řekl.

V Ugandě proto použil jiný přístup. Od listopadu 2017 do února 2018 strávil 90 dní ve vozidle s fotoaparáty a kamerami s vysokým rozlišením. Společně s kolegy projeli plochu 8250 kilometrů čtverečních a počítali a fotografovali lvy.

V této části Afriky mají lvi neobvyklý zvyk trávit denní dobu na stromech. Braczkowski toho využil a fotografoval lví vzorce vousů - místa, kde lvům vyrůstají vousy ve vzorci, který je jedinečný pro každého lva.

"Používali jsme kamery a fotoaparáty, abychom zoomem zaostřili na lví hlavu. To už v současnosti zvládá většina z nich," řekl. Díky této metodě si pozorovatelé mohli být jistí, že nepočítají stejné zvíře dvakrát. A jako bonus získali krom spolehlivějšího počtu lvů také stovky úžasných snímků těchto majestátních zvířat.

Braczkowski a jeho kolegové doufají, že se tento způsob sčítání lvů začne používat na dalších místech v Africe. Už nyní ho začala systematicky využívat keňská vláda.

Související

Více souvisejících

Lvi Zvířata Keňa uganda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy