Od dokumentů o přírodě až po značky potravin, znaky a erby, sportovní týmy a filmy studia Disney - lev patří mezi nejobdivovanější a nejuctívanější tvory na planetě. Ale s tímto obdivem kontrastuje realita v podobě snižujícího se počtu živých lvů, kteří se mohou volně prohánět africkou přírodou, napsal server The Guardian.
V posledních letech vědci objevili závažný problém, který komplikuje snahy o záchranu těchto velkých kočkovitých šelem. Prakticky všechny odhady počtu lvů v Africe prý mohou být zoufale nepřesné.
"Jednoduše řečeno je nepočítáme správně," řekl Alexander Braczkowski z laboratoře pro ochranu přírody Griffithovy univerzity v australském státě Queensland.
Braczkowski patří ke skupině vědců, kteří se snaží vypracovat novou metodu zjišťování nejen toho, kolik lvů v Africe žije, ale také toho, kde by se jim mohlo dařit, a jak co nejlépe vynaložit miliony dolarů, které každý rok jdou na jejich ochranu. Sám tuto metodu testoval během roku, který strávil sledováním a natáčením lvů v rezervaci Královny Alžběty v Ugandě v rámci výzkumného projektu univerzity.
Jak uvedl The Guardian, Braczkowski zjistil, že situace lvů žijících v této oblasti je problematická. Samci se pohybují po mnohem větším teritoriu, než se původně odhadovalo, což naznačuje, že musí putovat na větší vzdálenosti, aby našli potravu. "Způsob, jakým se tato zvířata pohybují, nám prozrazuje, jak dobře se jim vede," řekl. "Malé teritorium znamená spoustu jídla."
Doktor Arjun Gopalaswamy, spoluautor nového výzkumu a vědecký poradce Společnosti pro ochranu přírody (WCS), uvedl, že jde o znepokojivý trend, protože větší teritoria kočkovitých šelem jsou obvykle spojená s nižší hustotou jejich výskytu.
Počet lvů žijících v dané oblasti se dosud nejčastěji zkoumal s pomocí dvou nepřímých metod. Braczkowski ale společně s kolegy zpochybňuje jejich přesnost.
První metoda spočívá v hledání lvích stop na zemi v malé oblasti, a poté v orientačním výpočtu množství zvířat na mnohem větší oblasti pomocí rovnice, která byla vytvořena před desítkami let. Podle Braczkowskiho ale tato metoda nebere v potaz skutečnost, že v některých prostředích může být hustota lvů vyšší než v jiných, stejně jako obtíže s nacházením lvích stop v místech, kde terén stopování nepřeje.
Další metoda je známá jako "svolávání" - pozorovatelé v noci vyjdou ven a přehrávají hlasitě záznam zraněné kořisti. Poté spočítají lvy, kteří se vynoří ze tmy s nadějí na snadnou potravu. Tato metoda ovšem může započítat některé lvy dvakrát - a jiní naopak nemusí z jakéhokoli důvodu na nahrávku reagovat.
Tyto metody, říká Braczkowski, "jednoduše nejsou dostatečně spolehlivé, abychom pochopili, jak si lví populace vede". Nynější odhady počtu lvů v Africe uvádějí, že tu žije asi 20.000 až 30.000 lvů rozdělených do 102 populací na ploše 2,5 milionu čtverečních kilometrů.
Je známo, že počty lvů klesají - ale o kolik a kde, to je předmětem intenzivních diskusí a značné nejistoty. Braczkowski, který vyrostl v Jihoafrické republice, uvádí, že jejich počet pravděpodobně klesl o polovinu od roku 1994 - kdy shodou okolností byl do kin uveden úspěšný animovaný snímek Lví král.
V posouzení studií založených na metodách sledování stop a svolávání lvů Braczkowski a jeho kolegové uvádějí, že jejich využívání může mít katastrofální důsledky pro na snahu ochránit lví populaci.
"Pokud podhodnotíme počet lvů v určité oblasti, můžeme zbytečně vynakládat prostředky na životaschopnou populaci, zatímco v jiné oblasti může nadhodnocení počtu znamenat nedostatek podpory pro populaci, která vyžaduje aktivní pomoc," řekl.
V Ugandě proto použil jiný přístup. Od listopadu 2017 do února 2018 strávil 90 dní ve vozidle s fotoaparáty a kamerami s vysokým rozlišením. Společně s kolegy projeli plochu 8250 kilometrů čtverečních a počítali a fotografovali lvy.
V této části Afriky mají lvi neobvyklý zvyk trávit denní dobu na stromech. Braczkowski toho využil a fotografoval lví vzorce vousů - místa, kde lvům vyrůstají vousy ve vzorci, který je jedinečný pro každého lva.
"Používali jsme kamery a fotoaparáty, abychom zoomem zaostřili na lví hlavu. To už v současnosti zvládá většina z nich," řekl. Díky této metodě si pozorovatelé mohli být jistí, že nepočítají stejné zvíře dvakrát. A jako bonus získali krom spolehlivějšího počtu lvů také stovky úžasných snímků těchto majestátních zvířat.
Braczkowski a jeho kolegové doufají, že se tento způsob sčítání lvů začne používat na dalších místech v Africe. Už nyní ho začala systematicky využívat keňská vláda.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
V Berlíně se dál pátrá po šelmě, o lvici jít nemusí. Zvíře nikdo nepostrádá
Manévry v okolí hlavního města. Na útěku je šelma, zřejmě jde o lvici
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek