JAR vypadla z pětice zemí nejpostiženějších covidem-19

Jihoafrická republika vypadla z pětice zemí nejhůře postižených epidemií covidu-19. Dosud byla na pátém místě, které nyní zaujalo Peru. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). JAR má ale na kontinentu stále nejvíc případů - je jich přes 630.000.

Nárůst nově nakažených v JAR už šest týdnů po sobě klesá, na rozdíl od Peru. Jihoamerická země má také mnohem více mrtvých - přes 29.000, zatímco JAR 14.389, jak uvádí statistika Univerzity Johnse Hopkinse.

Zpravodajský server BBC dnes srovnal vývoj covidu-19 na kontinentech a dospěl k závěru, že Afrika, které odborníci na začátku předpovídali vzhledem ke stavu zdravotnictví a chudobě katastrofální vývoj, má nejmenší denní růst nových případů. V regionálním srovnání má nízká čísla také Blízký východ, až za ním je Evropa.

Původní předpovědi pro Afriku byly nepříznivé. Šéf odborných poradců pro covid-19 v JAR Salim Abdool Karim řekl, že klíčová "je hustota obyvatelstva a pokud lidé nemohou dodržovat odstup, virus se rychle šíří".

BBC nabízí hypotézy vysvětlující nečekaně příznivý vývoj v Africe. Podle jedné není vyloučeno, že právě hustota zalidnění a chudoba mohly v tomto případě zafungovat ve prospěch Afričanů. Karim přiznal, že "naprosto tápe ohledně faktu, že většina afrických zemí nezaznamenala vrchol křivky vývoje epidemie". I ty nejoptimističtější předpovědi počítaly s tím, že jihoafrický zdravotnický systém, označovaný za nejvýkonnější v Africe, bude brzy případy covidu-19 přehlcen.

Statistiky z Afriky nejsou zřejmě reálné, odhaduje se, že skutečná čísla jsou až dvojnásobná. Experti se domnívají, že příčinou nižších čísel v Africe může být také nižší průměrný věk obyvatel než na jiných kontinentech. "Věk je rizikový faktor, mládí Afričany chrání," domnívá se Tim Bromfield z Ústavu globálních změn Tonyho Blaira.

V posledních dnech ale vědci od vysvětlení věkem ustupují, Karim řekl, že "věk zas tak velký faktor není". V JAR mohla rychlý nárůst zbrzdit včasná a přísná uzávěra a vysvětlení významu roušek. Karim však patří mezi ty, kdo si myslí, že Afriku to nejhorší ještě může čekat. "Netroufnu si říci, že má Afrika to nejhorší za sebou, nejsem si jist, zda se tady epidemie nezačne jednoho dne zběsile šířit," řekl.

V posledních dnech ale vědci z oddělení vakcín a infekčních chorob v nemocnici v Sowetu začali hovořit o možnosti, že vysvětlení chybějícího článku pro objasnění africké situace bude možná v mrazicích boxech jejich laboratoře. Za teploty minus 180 stupňů Celsia se tam přechovávají až pět let staré vzorky lidské krve, přesněji výtažky z krevních buněk známé jako PBMC, které byly získány při předchozích testech vakcíny proti chřipce.

Odborníci si myslí, že se prozkoumáním těchto vzorků prokáže, že lidé v Africe byli v širší míře nakaženi koronaviry, například těmi, které způsobují běžná nachlazení, a mohou tedy mít lepší imunitu proti covidu-19. "Je to hypotéza. To, že se tady epidemie nerozvinula jako jinde, je možná důsledek jakési předchozí všeobecné ochranné imunity," řekl jihoafrický virolog Shabir Madhi.

Nachlazení a chřipky jsou všude, ale rychleji se šíří v přelidněných a chudých oblastech. Jejich obyvatelé jsou jim více vystaveni, což jim mohlo zajistit lepší imunitu proti covidu-19. Mělo by to platit všude, tedy i v Indii, avšak skeptici poukazují na Brazílii. I tam jsou početné chudinské čtvrti, a přesto je země po USA druhou nejpostiženější. Madhi řekl, že pro Afriku je typický velký počet bezpříznakových nakažených. "Ta čísla jsou naprosto neuvěřitelná," řekl.

Související

Cyril Ramaphosa

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.
Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

včera

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

včera

včera

včera

24. května 2025 21:41

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

24. května 2025 21:04

24. května 2025 20:30

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

24. května 2025 19:21

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

24. května 2025 18:05

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy