Jihoafrická republika vypadla z pětice zemí nejhůře postižených epidemií covidu-19. Dosud byla na pátém místě, které nyní zaujalo Peru. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). JAR má ale na kontinentu stále nejvíc případů - je jich přes 630.000.
Nárůst nově nakažených v JAR už šest týdnů po sobě klesá, na rozdíl od Peru. Jihoamerická země má také mnohem více mrtvých - přes 29.000, zatímco JAR 14.389, jak uvádí statistika Univerzity Johnse Hopkinse.
Zpravodajský server BBC dnes srovnal vývoj covidu-19 na kontinentech a dospěl k závěru, že Afrika, které odborníci na začátku předpovídali vzhledem ke stavu zdravotnictví a chudobě katastrofální vývoj, má nejmenší denní růst nových případů. V regionálním srovnání má nízká čísla také Blízký východ, až za ním je Evropa.
Původní předpovědi pro Afriku byly nepříznivé. Šéf odborných poradců pro covid-19 v JAR Salim Abdool Karim řekl, že klíčová "je hustota obyvatelstva a pokud lidé nemohou dodržovat odstup, virus se rychle šíří".
BBC nabízí hypotézy vysvětlující nečekaně příznivý vývoj v Africe. Podle jedné není vyloučeno, že právě hustota zalidnění a chudoba mohly v tomto případě zafungovat ve prospěch Afričanů. Karim přiznal, že "naprosto tápe ohledně faktu, že většina afrických zemí nezaznamenala vrchol křivky vývoje epidemie". I ty nejoptimističtější předpovědi počítaly s tím, že jihoafrický zdravotnický systém, označovaný za nejvýkonnější v Africe, bude brzy případy covidu-19 přehlcen.
Statistiky z Afriky nejsou zřejmě reálné, odhaduje se, že skutečná čísla jsou až dvojnásobná. Experti se domnívají, že příčinou nižších čísel v Africe může být také nižší průměrný věk obyvatel než na jiných kontinentech. "Věk je rizikový faktor, mládí Afričany chrání," domnívá se Tim Bromfield z Ústavu globálních změn Tonyho Blaira.
V posledních dnech ale vědci od vysvětlení věkem ustupují, Karim řekl, že "věk zas tak velký faktor není". V JAR mohla rychlý nárůst zbrzdit včasná a přísná uzávěra a vysvětlení významu roušek. Karim však patří mezi ty, kdo si myslí, že Afriku to nejhorší ještě může čekat. "Netroufnu si říci, že má Afrika to nejhorší za sebou, nejsem si jist, zda se tady epidemie nezačne jednoho dne zběsile šířit," řekl.
V posledních dnech ale vědci z oddělení vakcín a infekčních chorob v nemocnici v Sowetu začali hovořit o možnosti, že vysvětlení chybějícího článku pro objasnění africké situace bude možná v mrazicích boxech jejich laboratoře. Za teploty minus 180 stupňů Celsia se tam přechovávají až pět let staré vzorky lidské krve, přesněji výtažky z krevních buněk známé jako PBMC, které byly získány při předchozích testech vakcíny proti chřipce.
Odborníci si myslí, že se prozkoumáním těchto vzorků prokáže, že lidé v Africe byli v širší míře nakaženi koronaviry, například těmi, které způsobují běžná nachlazení, a mohou tedy mít lepší imunitu proti covidu-19. "Je to hypotéza. To, že se tady epidemie nerozvinula jako jinde, je možná důsledek jakési předchozí všeobecné ochranné imunity," řekl jihoafrický virolog Shabir Madhi.
Nachlazení a chřipky jsou všude, ale rychleji se šíří v přelidněných a chudých oblastech. Jejich obyvatelé jsou jim více vystaveni, což jim mohlo zajistit lepší imunitu proti covidu-19. Mělo by to platit všude, tedy i v Indii, avšak skeptici poukazují na Brazílii. I tam jsou početné chudinské čtvrti, a přesto je země po USA druhou nejpostiženější. Madhi řekl, že pro Afriku je typický velký počet bezpříznakových nakažených. "Ta čísla jsou naprosto neuvěřitelná," řekl.
Související

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
jihoafrická republika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák