Konflikt v Etiopii se prohlubuje. Povstalci zaútočili na letiště, Súdán čelí migrační vlně

Vláda etiopské oblasti Tigraj dnes uvedla, že v odvetě za bombardování federálního letectva zaútočila raketami na dvě letiště v sousedním regionu Amhara. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se incidentem dál prohlubuje vnitřní ozbrojený konflikt v druhé nejlidnatější zemi Afriky.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Při raketovém útoku z pátečního večera bylo poškozeno letiště Gondar, které leží v oblasti Amhara nedaleko hranic s Tigrajem. Podle svědků byl poškozen letištní terminál. Další raketa mířila na amharské letiště Bahir Dar, cíl však minula a dopadla v jeho blízkosti, uvedla vláda v Addis Abebě.

Mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která nejsevernější etiopský stát kontroluje, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Ofenziva vládních sil proti místním milicím v Tigraji začala 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed obvinil síly TPLF z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Boje si dosud vyžádaly stovky mrtvých a podle nevládních organizací vyústily i v masakry civilního obyvatelstva. OSN hovoří o vlně tisíců uprchlíků do sousedního Súdánu.

"Pokud útoky na tigrajské lidi neustanou, útoky se zintenzivní," uvedl v prohlášení mluvčí TPLF Getaču Reda.

Etiopský premiér dříve řekl, že vládní letectvo bombardovalo v Tigraji vojenské cíle. Podle jeho kabinetu má operace za cíl obnovit vládu práva v horském regionu s pěti miliony obyvatel. Jednotky patřící regionální vládě v Amhaře se účastní bojů proti tigrajským bojovníkům po bohu federálních vojsk.

OSN a Africká unie vyjádřily obavy, že se boje rozšíří do dalších částí Etiopie a že destabilizují celou širší oblast Afrického rohu.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal premiér Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama