Nemoc covid-19 se rychle šíří v JAR, počet nakažených přesáhl 200 tisíc

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice překonal 200.000. Informovala o tom agentura AP, jež zároveň poznamenala, že JAR, která má přes 57 milionů obyvatel, nadále hlásí jedny z nejvyšších denních nárůstů nakažených na světě. Dosud se v JAR koronavirus potvrdil u 205.721 lidí, přičemž nejnovější denní nárůst činil 8971.

Zpravodajský web místní televize eNCA s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví napsal, že bezmála 98.000 lidí se z nákazy zotavilo a 3310 zemřelo, z toho nových úmrtí přibylo 111. Téměř třetina všech případů je hlášena z provincie Gauteng, kde se nachází Johannesburg i hlavní město Pretoria, a provedeno dosud bylo více než 1,8 milionu testů.

V celé Africe se podle AP dosud nákaza koronavirem oficiálně potvrdila u více než 477.000 lidí.

V pondělí se tisíce studentů v JAR vrátily do školy po téměř čtyřech měsících. Hovoří se ale o tom, zda školy opět kvůli nárůstu nových případů nezavřít. Nyní se otevřely žákům šesté a jedenácté třídy. Minulý měsíc se do lavic v první vlně vrátili studenti sedmého a dvanáctého ročníku. Plány na návrat studentů dalších ročníků vláda kvůli nynější epidemické situaci odložila.

Ministr zdravotnictví Zwelini Mkhize v pondělí uvedl, že vláda uvažuje, že opět zavede omezení, a to zejména v Gautengu. Důvodem je podle něj nárůst případů infekce i hospitalizací.

Podle webu eNCA nicméně zatím uvolňování uzávěr v JAR pokračuje, nově se například otevřou kina, divadla, muzea, výstavy i knihovny. V zařízeních ale nesmí být v jednu chvíli více než 50 lidí a všichni jsou povinni nosit roušky, pokud zrovna nic nekonzumují.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy