Američané přestali pátrat po troskách dvou sestřelených létajících objektů

Spojené státy ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem. Oznámil to v noci na dnešek podle agentury Reuters Pentagon. Trosky z těchto dvou objektů se podle něj nenašly. 

Tchaj-wan mezitím informoval, že balón, který tento týden spadl na jednom z ostrovů pod tchajwanskou kontrolou nedaleko čínského pobřeží, sbíral informace o počasí.

"Severní velení USA doporučilo, aby dnes byly ukončeny pátrací operace poblíž Deadhorse na Aljašce a na Huronském jezeře, protože pátrání neodhalilo žádné trosky z létajících objektů sestřelených 10. února a 12. února 2023," stojí v prohlášení Pentagonu.

Severní velení sdělilo, že rozhodnutí o ukončení pátrání po objektech následovalo poté, co USA a Kanada "provedly systematická pátrání v každé oblasti s použitím rozličných kapacit, včetně leteckého snímkování a senzorů, povrchových senzorů a inspekcí a podpovrchového skenování, a trosky nelokalizovaly". V obou oblastech byly zrušeny bezpečnostní zóny.

Oznámení přišlo několik hodin poté, co odpovědní činitelé v pátek oznámili ukončení pátrání po zbytcích velkého balónu, který byl sestřelen 4. února u pobřeží Jižní Karolíny, přičemž analýzy podle Reuters posilují závěry, že šlo o čínský špionážní balón.

Úřady se domnívají, že námořnictvo, pobřežní stráž a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyzvedly z mořského dna všechny zbytky balónu, včetně klíčového vybavení, které by mohlo odhalit, jaké informace mohly být sledovány a shromažďovány.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že bylo vyzvednuto značné množství trosek a že jsou mezi nimi elektronická a optická zařízení z nákladu.

Zatímco americká armáda je přesvědčena, že balón byl čínským pozorovacím zařízením, další tři menší objekty sestřelené později považuje administrativa prezidenta Joea Bidena za balóny patřící civilistům.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že balón, který tento týden spadl na jednom z ostrovů pod tchajwanskou kontrolou nedaleko čínského pobřeží, byl určen ke sledování počasí a nebyl vybaven žádným nahrávacím audiovizuálním zařízením.

Tchajwanská armáda ve čtvrtek uvedla, že na jednom z ostrovů odlehlého souostroví Ma-cu, které spadá pod kontrolu Tchaj-wanu, zpozorovala neznámý objekt padající z nebe a poté na místní střelnici našla zbytky balónu. Analýza podle ministerstva ukázala, že balón byl vybaven zařízeními pro sledování teploty a vlhkosti a nedisponoval "fotografickými či nahrávacími audiovizuálními" zařízeními, napsala agentura Reuters.

Tchaj-wan si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchajwanského území. Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) špionážní balóny Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy