Američané přestali pátrat po troskách dvou sestřelených létajících objektů

Spojené státy ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem. Oznámil to v noci na dnešek podle agentury Reuters Pentagon. Trosky z těchto dvou objektů se podle něj nenašly. 

Tchaj-wan mezitím informoval, že balón, který tento týden spadl na jednom z ostrovů pod tchajwanskou kontrolou nedaleko čínského pobřeží, sbíral informace o počasí.

"Severní velení USA doporučilo, aby dnes byly ukončeny pátrací operace poblíž Deadhorse na Aljašce a na Huronském jezeře, protože pátrání neodhalilo žádné trosky z létajících objektů sestřelených 10. února a 12. února 2023," stojí v prohlášení Pentagonu.

Severní velení sdělilo, že rozhodnutí o ukončení pátrání po objektech následovalo poté, co USA a Kanada "provedly systematická pátrání v každé oblasti s použitím rozličných kapacit, včetně leteckého snímkování a senzorů, povrchových senzorů a inspekcí a podpovrchového skenování, a trosky nelokalizovaly". V obou oblastech byly zrušeny bezpečnostní zóny.

Oznámení přišlo několik hodin poté, co odpovědní činitelé v pátek oznámili ukončení pátrání po zbytcích velkého balónu, který byl sestřelen 4. února u pobřeží Jižní Karolíny, přičemž analýzy podle Reuters posilují závěry, že šlo o čínský špionážní balón.

Úřady se domnívají, že námořnictvo, pobřežní stráž a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyzvedly z mořského dna všechny zbytky balónu, včetně klíčového vybavení, které by mohlo odhalit, jaké informace mohly být sledovány a shromažďovány.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že bylo vyzvednuto značné množství trosek a že jsou mezi nimi elektronická a optická zařízení z nákladu.

Zatímco americká armáda je přesvědčena, že balón byl čínským pozorovacím zařízením, další tři menší objekty sestřelené později považuje administrativa prezidenta Joea Bidena za balóny patřící civilistům.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že balón, který tento týden spadl na jednom z ostrovů pod tchajwanskou kontrolou nedaleko čínského pobřeží, byl určen ke sledování počasí a nebyl vybaven žádným nahrávacím audiovizuálním zařízením.

Tchajwanská armáda ve čtvrtek uvedla, že na jednom z ostrovů odlehlého souostroví Ma-cu, které spadá pod kontrolu Tchaj-wanu, zpozorovala neznámý objekt padající z nebe a poté na místní střelnici našla zbytky balónu. Analýza podle ministerstva ukázala, že balón byl vybaven zařízeními pro sledování teploty a vlhkosti a nedisponoval "fotografickými či nahrávacími audiovizuálními" zařízeními, napsala agentura Reuters.

Tchaj-wan si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchajwanského území. Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) špionážní balóny Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 35 minutami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 42 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky (B9) v úterý na jednání ve slovenské Bratislavě vyjádřili podporu Ukrajině a vyzvali Rusko k ukončení agrese proti sousední zemi. Za Česko se jednání zúčastnil prezident Petr Pavel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy