Policie zveřejnila jméno strážníka, který zastřelil mladého černocha

Ferguson - Spojené státy momentálně ovládají nepokoje, které vyvolal incident, při kterém policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Vedení policejního sboru v americkém Fergusonu dnes zveřejnilo jméno tohoto policisty.

Jeho identifikace byla vedle nezávislého vyšetření incidentu jedním z požadavků účastníků masových demonstrací, které ze čtvrtka na dnešek pokračovaly ve státě Missouri již pátou nocí a ke kterým se přidali i lidé v dalších městech včetně New Yorku. Guvernér Jay Nixon reagoval na nespokojenost obyvatel tím, že dohledem nad převážně černošským předměstím St. Louis pověřil policistu tmavé pleti.Policista Darren Wilson zastřelil podle tvrzení šéfa sboru Thomase Jacksona osmnáctiletého Michaela Browna během pátrání po pachateli loupeže, která se stala krátce před incidentem. Wilson slouží u fergusonské policie šest let a dosud neměl žádný disciplinární problém, uvedl Jackson.Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Někteří údajní svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu. Detaily incidentu Jackson nesdělil a na otázky hodlá odpovědět na dnešní další tiskové konferenci.Zveřejněním střelcova jména, které dosud z obavy o Wilsonovo bezpečí odmítala prozradit, se policie snaží čelit šíření nepravdivých informací, jako bylo jméno jiného policisty, které se objevilo na Twitteru v úterý a jež vedení fergusonského sboru dementovalo. Zveřejněním osobních údajů střelce pohrozila také hackerská skupina Anonymous.Na rozdíl od minulých dní, kdy po počátečním násilí a rabování proti stovkám demonstrantů nastoupili policejní těžkooděnci a zatýkalo se, přišlo ve čtvrtek večer pacifikovat dav jen několik černošských policistů vedených kapitánem dopravní policie státu Missouri Ronem Johnsonem, jehož Nixon vybral jako velitele strážců pořádku. "Prostě chceme mít možnost přijít a společně demonstrovat beze strachu, že nás postřelí. To je celé," řekl Reuters jeden z účastníků protestu, 53letý veterán z bojů v Iráku Cat Daniels. Stejně jako další ocenil změnu přístupu, která prý dala lidem možnost svobodně vyjádřit svůj názor na tragickou sobotní událost.Jednou z příčin napětí v ulicích dvacetitisícového předměstí St. Louis je fakt, že ačkoli dvě třetiny místních obyvatel jsou černoši, tak 50 ze 53 pořádkových policistů představují běloši. Někteří místní jim vyčítají, že vůči černochům údajně používají tvrdší přístup.Spravedlivé vyšetření události, jehož se protestující domáhají, jim ve čtvrtek slíbil prezident Barack Obama, který dohledem na situaci ve Fergusonu pověřil ministra spravedlnosti Erika Holdera."Je to kvůli tomuhle mladému muži," řekl reportérovi CNN ve Fergusonu za souhlasného volání davu nově pověřený šéf zásahu Johnson, který držel v ruce Brownův portrét. "Je to o spravedlnosti pro všechny," prohlásil.Shromáždění k vyjádření solidarity s Brownovou rodinou i obyvateli Fergusonu se ve čtvrtek konala i v centrálním St. Louis a dalších městech. V New Yorku podle Reuters způsobil početný dav na náměstí Union Square uzavření jedné z dopravních tepen Manhattanu; policie tu zadržela několik lidí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) rasismus St. Louis, USA (Ferguson, rasové protesty, Brown, Powell)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy