Ve Fergusonu po osvobození policisty zuří válka: Město v plamenech, střílí se

Ferguson (USA) - Nepokoje, které v noci na dnešek vypukly v americkém Fergusonu, nabírají na síle. Situace je horší než letos v srpnu. Uvedla to místní policie, podle níž na zmíněném předměstí St. Louis hoří nejméně tucet budov i policejní auta a ozývají se desítky výstřelů. Zadrženo bylo na 29 lidí, vážná zranění zatím nejsou hlášena.

Demonstrace jsou reakcí na rozhodnutí velké poroty neobvinit bělošského policistu, který v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Jon Belmar, šéf policie v okrese St. Louis ve státě Missouri, prohlásil, že během noci "osobně slyšel na 150 výstřelů". Protesty jsou podle něj "pravděpodobně mnohem horší, než byly tu nejhorší noc v srpnu". Policie však během dnešní noci nevypálila ve Fergusonu jedinou ránu, tvrdí Belmar. Nejvíce střelba otřásala oblastí, kde byl Michael Brown zabit.

Fotogalerie:
OBRAZEM: Ve Fergusonu po osvobození policisty se střílí, hoří obchody i auta
 

Případ zastřeleného mladíka znovu přitáhl pozornost k dlouhodobému rasovému napětí nejen v převážně černošském Fergusonu, ale po celých Spojených státech, konstatovala agentura Reuters.

Většina z více než desítky budov, které byly zapáleny rozhořčeným davem ve Fergusonu a okolí, prý zcela lehla popelem. Je mezi nimi například pizzerie či kosmetický salon.

Demonstranti zaplavili ulice hned po oznámení verdiktu poroty a začali demolovat auta, rozbíjet okna a na některých místech rabovat obchody.  "Myslím si, že jsme nebyli nedostatečně připraveni. Ale abych byl upřímný, pokud sem nepošleme 10.000 policistů, nedokážeme zabránit lidem, kteří mají v úmyslu zničit tuto obec," řekl Belmar.

Mnozí členové černošské komunity v St. Louis žádali, aby policista Darren Wilson, který osmnáctiletého černocha podezřelého z krádeže zastřelil, byl obviněn z vraždy. V noci na dnešek demonstranti házeli na policisty kameny a láhve a křičeli směrem k nim slovo "vrah", uvedl zpravodajský server BBC News.

Vesměs pokojné demonstrace tisíců lidí se konaly po celých Spojených státech, mimo jiné v Seattlu, Chicagu, Salt Lake City, Los Angeles nebo v hlavním městě Washingtonu. V kalifornském Oaklandu demonstranti zablokovali silnice. V New Yorku se k protestujícím připojila rodina černošského mladíka Erika Garnera, který tu zemřel při policejním zásahu letos v červenci.

Zdroj: YouTube

Související

Více souvisejících

St. Louis, USA (Ferguson, rasové protesty, Brown, Powell) Policie USA nepokoje v USA (Ferguson USA)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.

V ostrém kontrastu vyznívají slova Erica Trumpa, syna amerického exprezidenta Donalda Trumpa, o princi Harrym a o ostatních členech britské královské rodiny. Pro krále Karla III., prince Williama nebo princeznu Kate má totiž Trump jen slova uznání. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy