Americký generál tvrdě zkritizoval "neviditelnou" stíhačku F-35

Washington - Nové motory, nová avionika, nový radar. Všechny tyto komponenty budou muset být namontovány do amerických bojových letounů F-35, aby se staly bojeschopnými. Podle amerického generála Jeffryeho Harrigiana uvedený seznam není zdaleka kompletní. Informuje server news.com.au.

Program letounu F-35 disponujícího technologií stealth, která jej činí neviditelným pro většinu radarů, provázejí problémy. Cena nejdražší zakázky v historii amerických ozbrojených sil neustále narůstá kvůli technickým potížím a vzdaluje se i zařazení strojů do ostré služby.

Generál Harrigiana, šéf vývojového programu F-35, tento týden oznámil, že je nutné provést další zlepšení, než bude možné letouny skutečně nasadit v boji. Ačkoliv nekonkretizoval, o jaké komponenty půjde, stroje prý budou potřebovat novou avioniku, laserové zaměřovače i motory s nižší spotřebou paliva.

Inspekce amerického ministerstva obrany minulý měsíc vydala zprávu, která upozorňuje na zásadní problémy v softwaru a potíže F-35 s motory a stabilitou. Z testů dobře nevyšel ani složitý displej na hledí pilota. V prostoru pro zbraně pak hrozí riziko vzniku požáru.

Problémy s vývojem nových bojových letounů mají nejen Spojené státy, ale též Rusko. Prezident Vladimir Putin minulý rok oznámil, že si ruské letectvo objedná 52 "neviditelných" strojů Suchoj T-50. Prototypy však trápí požáry motorů a zakázka byla omezena na pouhých 12 kusů.      

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) F-35 Joint Strike Fighter Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy