Odposlechy nevadí. Američané špiclování tajných služeb už neřeší

Washington - V čem spočívá největší zákeřnost hromadných odposlechů a dalších programů americké Národní bezpečnostní agentury (NSA)? Podle odborníků na zpravodajství v tom, že Američané o odhalení, se kterými přišel bývalý pracovník NSA Edward Snowden, ztrácí zájem. Polovině přitom počínání NSA nevadí.

Odvolací soud v New Yorku rozhodl 7. května, že program NSA, který skladoval informace o hovorech všech Američanů, je nelegální. Zákonodárce teď čeká hlasování o tom, zda změnit zákon a počínání NSA legalizovat nebo žádat, aby jej NSA přestala používat.

S velkým odhalením přišel v roce 2013 Edward Snowden. Už před ním se ale objevila podobná odhalení odposlouchávání Američanů ze strany zpravodajských služeb. Přesto podle výzkumu think tanku Pew Research Center před Snowdenovým odhalením 51 % Američanů považovalo činnost NSA za akceptovatelnou, 47 % s ní nesouhlasilo.

Snowden tato čísla změnil, ale kdo by čekal dramatický zvrat v názorech americké veřejnosti, ten by se mýlil. Březnový průzkum Pew totiž ukázal, že za hrozbu považuje sledování NSA 52 % Američanů, 46 % s ním nemá problém.

Odborníci se ptají, co stojí za tím, že ani odhalení masivních odposlechů nezmění názor veřejnosti. Považují snad Američané pocit bezpečí za tolik nadřazený vlastnímu soukromí? Pohnou s jejich názorem další plány NSA na sledování uživatelů internetu, které už vyplouvají na povrch? Novinář věnující se zpravodajským službám James Bamford se se Snowdenem na toto téma bavil při setkání v Moskvě.

Podle Snowdena je na vině rozsah, s jakým NSA Američany sledovala. Zatímco narušení soukromí jedince vnímáme jako pobuřující, u milionů je to jen statistika. A navíc, jak se objevují další a další případy, klesá zájem veřejnosti o celou kauzu.

Krom toho programy NSA jsou tak složité a plné technických termínů, že jsou pro obyčejného člověka náročné na pochopení. Vyjmenovává Bamford důvody ve svém blogu na webu agentury Reuters.

Ačkoliv mnohé programy už musela NSA ukončit, podle Snowdena spočívají nebezpečí ještě jinde. I když NSA operaci ukončí, data zůstanou uložena a přístupná v jejím ústředí. Jako příklad uvádí program sledování a čtení emailů, které NSA prováděla. Jejich obsah prý navíc zprostředkovávala svému izraelskému protějšku, Jednotce 8200.

Související

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.

Američan Snowden chce získat ruské občanství

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži a nyní žije v ruském exilu, požádal o ruské občanství. Oznámil to dnes sám na twitteru.

Více souvisejících

NSA (The National Security Agency) USA (Spojené státy americké) Edward Snowden

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy