Když nevraždí muslim, hledáme výmluvy. Je útočník z Charlestonu terorista?

Charleston - Včerejší vraždu devíti lidí v černošském kostele v Charlestonu pokládá policie za zločin z nenávisti, mnozí aktivisté jdou ale dál. Brutální zločin, z jehož spáchaní je podezřelý Dylann Roof (21), by měl podle nich být klasifikován jako terorismus.

Roof postřílel devět černochů se zjevným rasistickým motivem, o čemž svědčí i výpovědi jeho známých, podle nichž takový čin plánoval. "Pokud úplně stejné násilí spáchá zastánce nadřazenosti bílé rasy nebo stoupenec apartheidu a ne muslim, začneme hledat omluvy - možná je šílený, možná byl pod velkým tlakem," poznamenal ředitel Rady americko-islámských vztahů Nihad Awad.

Definice terorismu se podle listu The New York Times mění v závislosti na regionálním a politickém kontextu. Za teroristy se například vzájemně označují soupeřící strany v syrském či izraelsko-palestinském konfliktu, mezinárodní společenství považuje za teroristické skupiny mimo jiné organizace Al-Káida či Islámský stát (IS).

VIDEO: Zločiny z nenávisti v USA. Nejvíce útoků má rasový podtext, následují napadení kvůli sexuální orientaci

Zdroj: YouTube

Aktivisté z organizací na ochranu lidských práv ale tvrdí, že charlestonský útok přesně odpovídá slovníkové definici terorismu jako "použití síly či hrozeb k demoralizaci, zastrašení a podrobení si (někoho), zvláště použití politicky motivované". Roof podle nich navázal na historii útoků organizace Ku-klux-klan.

Pokud by úřady vnímaly Roofa a další potenciální rasové útočníky jako teroristy, nemělo by to podle aktivistů dopady pouze na možnou výši trestu a společenské vnímání těchto činů. Američané by mohli být rovněž chráněni před lidmi jako je Roof stejně dobře, jako je úřady ochraňují před islamisty.

Související

Více souvisejících

Střelba v Charlestonu (USA) Terorismus USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy