Kubánský režim se nemění, upozorňuje Šimon Pánek

Praha - Propouštění politických vězňů ještě neznamená, že se podstata režimu zásadně mění, řekl v rozhovoru pro agenturu Mediafax Šimon Pánek, ředitel neziskové organizace Člověk v tísni. Je přesvědčený, že se propuštěním části politických vězňů demokracii rozhodně nepřiblížila.

Red.: Jednou z mnoha zemí, kde působí organizace Člověk v tísni, je Kuba, která nyní zažívá na své poměry masové propouštění kubánských politických vězňů. Proč takový zásadní obrat?

Š. P. Propuštěna byla bohužel zatím jen část politických vězňů, i když je to i tak skvělé. Proč, nelze jednoznačně říci. Je možné, že Kuba si začíná uvědomovat, že potřebuje zejména z ekonomických důvodů větší spolupráci s demokratickými zeměmi.

Red.: Je to podle vás i zásluha španělského předsednictví v Radě Evropské unie, které skončilo před měsícem?

Š. P. Ano, zdá se, že to vyjednali Španělé společně s katolickou církví na Kubě. Zřejmě se jim podařilo přesvědčit kubánské vedení, že pokud chtějí více turistů, větší obchod či větší investice, tak za to musí něco udělat. To nejviditelnější je propustit politické vězně.

Red.: Myslíte, že je to signál začátku přechodu k demokracii na Kubě?

Š. P.: Země sice nevězní část lidí, ale to neznamená, že kubánský prezident Raúl Castro vyhlásí za rok nebo dva demokratické volby. Zatím, bohužel, nemáme žádný důkaz pro to, že by mělo následovat postupné uvolňování režimu, či dokonce šance na svobodné volby.

Red.: Souhlasíte tedy s tvrzením ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, že situace na ostrově je podobná Československu 70. let?

Š. P. Tohle přirovnání plně sedí. To, že někdo propustí politické vězně neznamená, že se podstata režimu nějak mění.

Red.: Organizace Člověk v tísni patří k významným evropským humanitárním organizacím. Co ji ale odlišuje od dalších humanitárních a lidsko-právních organizací?

Š. P.: Jsme největší organizací tohoto typu v nových členských státech Evropské unie, máme přes 300 stálých zaměstnanců a existujeme už od první poloviny 90. let. Člověk v tísni je prostě starší, větší a pravděpodobně zorganizovanější a profesionálnější, než je běžné ve střední a východní Evropě.

Red.: Společnost spojuje řadu sekcí, které by mohly být oddělenými neziskovými organizacemi. Které to jsou a jaká z nich je největší?

Š. P.: Nejstarší a dosud největší sekcí je humanitární a rozvojová. Ta se kromě humanitární pomoci zaměřuje i na dlouhodobé rozvojové projekty, například v Africe. Druhá sekce je sekce podpory lidských práv a demokracie, pak máme skupinu projektů v rámci informačních a vzdělávacích programů. Z nich je asi nejznámější filmový festival Jeden svět. Velká je také sekce programů sociální integrace, ta reaguje na existenci sociálně vyloučených komunit v České republice.

Související

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Charita ČR a Člověk v tísni vyhlásily sbírku pro Turecko a Sýrii

Charita ČR stejně jako humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku na pomoc Turecku a Sýrii, které dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Obě organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené. Vyplynulo to z informací, které jejich zástupci sdělili ČTK a zveřejnili na webu. Charitní síť i tým Člověka v tísni na místě už pomáhají.
Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

člověk v tísni Kuba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy