Radikálem naoko: Kdo stojí za Islámským státem?

Washington - V současnosti roste počet spekulací, podle kterých jsou lidé ve vedení Islámského státu ve skutečnosti příslušníky strany Baas. Na tento problém a na možné spojitosti mezi stranou Baas a ISIS se blíže podíval Scott Stewart, bývalý americký tajný agent a člen soukromé zpravodajské organizace Stratfor (Strategic Forecast), ve které dohlíží na analýzu terorismu a bezpečnostních problémů.

Kult osobnosti Saddáma Husssaina

Strana Bass byla socialistická strana, která si kladla za cíl pod sebou sjednotit celý arabský svět. V Iráku se dostala k moci v roce 1968 a udržela si ji až do roku 2003, kdy byla její vláda ukončena invazí zejména amerických jednotek. Podle Stewarta se jednalo o stranu se silnými totalitními tendencemi. Zároveň podporovala myšlenku ozbrojeného konfliktu – ostatně, jak Stewart podotýká, v Iráku i v Sýrii se dostala k moci právě pomocí ozbrojeného převratu.

Po roce 1979 se ovšem v Iráku k původní ideologii přidal kult osobnosti Saddáma Hussaina, tzv. saddámismus. „Vytvoření Fedayeen Saddam, doslova ‚ti, kteří jsou ochotni za Saddáma položit život,' armády čítající asi 30 000 mužů, kteří přísahali, že za svého vůdce položí život, dobře odráželo charakter tohoto kultu osobnosti," píše Stewart.

Od nastoupení Saddáma k moci se zároveň začíná charakter strany Baas v Iráku výrazně odlišovat od strany Baas v Sýrii. Jak Stewart dále upozorňuje, Saddámova politika byla silně zaměřená na expansi. Vtrhnout do jiného státu bylo tedy preferováno před spojením se s ostatními arabskými státy, což se dostávalo do rozporu s původní myšlenkou pan-arabského světa.

Strana nebo nic

Problém představoval i fakt, že strana byla Iráčanům nucena. „Být členem strany Baas bylo v Iráku důležité pro kohokoliv, kdo chtěl usilovat o státní post, mít vlastní podnik a podobně – podobně jako tomu bylo u členství v komunistické straně v totalitním Východním Německu nebo Maoistické Číně," uvádí dále Stewart. Mnoho lidí se tak ve straně angažovalo jen z nutnosti.

Když tedy lidé spekulují, zda v čele Islámského státu nestojí ve skutečnosti baasisté, měli by se podle Stewarta zamyslet, zda ale baasisté ve skutečnosti nebyli islamisty, kteří svou věrnost straně a její ideologii jen předstírali, aby se zcela nevyřadili z veřejného života.

Je pravda, že po sesazení režimu v roce 2003 se mnoho původních členů strany Baas přidalo k různým islamistickým organizacím. „Velké množství iráckých ozbrojenců, kteří se přidali k džihádistům, původně bylo členy Fedayeen Saddam," říká Stewart a dále upozorňuje, že určité praktiky islámského státu, jako jsou například sebevražedná vozidla používaná při prorážení nepřátelských linií, obsahují prvky terorismu a pravděpodobně pocházejí z hlav bývalých iráckých armádních důstojníků.

Fanatismus vítězí nad rozumem

Na druhou stranu lze v chování a činech vrchních představitelů ISIS rozeznat náboženskou oddanost, která při rozhodování často zastiňuje pragmatický přístup. Jako první příklad, který toto potvrzuje, uvádí Stewart vytrvalé následování jednoho cíle bez ohledu na ztráty – například snahy o dobytí města Kobani. „To může naznačovat, že vůdci organizace opravdu věří, že jsou nezastavitelní a že jsou jejich činy požehnané," vysvětluje.

Jako další pak uvádí rozhodnutí vůdců ISIS pustit se do boje s každou další etnickou a náboženskou skupinou, kvůli kterému jsou nuceni bojovat najednou hned na několika frontách. Ale nejsou zdrženliví ani při vytváření zahraničních nepřátel. „Islámský stát úmyslně vyprovokoval Spojené státy, ačkoliv už byl zapojen do brutální války na několika frontách v Iráku a Sýrii," připomíná Stewart. Ani jedno z těchto rozhodnutí přitom není z vojenského hlediska rozumné.

To vše podle Stewarta potvrzuje, že vůdci Islámského státu opravdu věří v ideologii, kterou sami prosazují. „Nedá se samozřejmě říct, že ve vedení ISIS nejsou žádní oportunisté. Nicméně, vůdci organizace se nechovají jako cyničtí manipulátoři, ale jako opravdoví věřící," uzavírá.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Stratfor

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy