Washington - V současnosti roste počet spekulací, podle kterých jsou lidé ve vedení Islámského státu ve skutečnosti příslušníky strany Baas. Na tento problém a na možné spojitosti mezi stranou Baas a ISIS se blíže podíval Scott Stewart, bývalý americký tajný agent a člen soukromé zpravodajské organizace Stratfor (Strategic Forecast), ve které dohlíží na analýzu terorismu a bezpečnostních problémů.
Kult osobnosti Saddáma Husssaina
Strana Bass byla socialistická strana, která si kladla za cíl pod sebou sjednotit celý arabský svět. V Iráku se dostala k moci v roce 1968 a udržela si ji až do roku 2003, kdy byla její vláda ukončena invazí zejména amerických jednotek. Podle Stewarta se jednalo o stranu se silnými totalitními tendencemi. Zároveň podporovala myšlenku ozbrojeného konfliktu – ostatně, jak Stewart podotýká, v Iráku i v Sýrii se dostala k moci právě pomocí ozbrojeného převratu.
Po roce 1979 se ovšem v Iráku k původní ideologii přidal kult osobnosti Saddáma Hussaina, tzv. saddámismus. „Vytvoření Fedayeen Saddam, doslova ‚ti, kteří jsou ochotni za Saddáma položit život,' armády čítající asi 30 000 mužů, kteří přísahali, že za svého vůdce položí život, dobře odráželo charakter tohoto kultu osobnosti," píše Stewart.
Od nastoupení Saddáma k moci se zároveň začíná charakter strany Baas v Iráku výrazně odlišovat od strany Baas v Sýrii. Jak Stewart dále upozorňuje, Saddámova politika byla silně zaměřená na expansi. Vtrhnout do jiného státu bylo tedy preferováno před spojením se s ostatními arabskými státy, což se dostávalo do rozporu s původní myšlenkou pan-arabského světa.
Strana nebo nic
Problém představoval i fakt, že strana byla Iráčanům nucena. „Být členem strany Baas bylo v Iráku důležité pro kohokoliv, kdo chtěl usilovat o státní post, mít vlastní podnik a podobně – podobně jako tomu bylo u členství v komunistické straně v totalitním Východním Německu nebo Maoistické Číně," uvádí dále Stewart. Mnoho lidí se tak ve straně angažovalo jen z nutnosti.
Když tedy lidé spekulují, zda v čele Islámského státu nestojí ve skutečnosti baasisté, měli by se podle Stewarta zamyslet, zda ale baasisté ve skutečnosti nebyli islamisty, kteří svou věrnost straně a její ideologii jen předstírali, aby se zcela nevyřadili z veřejného života.
Je pravda, že po sesazení režimu v roce 2003 se mnoho původních členů strany Baas přidalo k různým islamistickým organizacím. „Velké množství iráckých ozbrojenců, kteří se přidali k džihádistům, původně bylo členy Fedayeen Saddam," říká Stewart a dále upozorňuje, že určité praktiky islámského státu, jako jsou například sebevražedná vozidla používaná při prorážení nepřátelských linií, obsahují prvky terorismu a pravděpodobně pocházejí z hlav bývalých iráckých armádních důstojníků.
Fanatismus vítězí nad rozumem
Na druhou stranu lze v chování a činech vrchních představitelů ISIS rozeznat náboženskou oddanost, která při rozhodování často zastiňuje pragmatický přístup. Jako první příklad, který toto potvrzuje, uvádí Stewart vytrvalé následování jednoho cíle bez ohledu na ztráty – například snahy o dobytí města Kobani. „To může naznačovat, že vůdci organizace opravdu věří, že jsou nezastavitelní a že jsou jejich činy požehnané," vysvětluje.
Jako další pak uvádí rozhodnutí vůdců ISIS pustit se do boje s každou další etnickou a náboženskou skupinou, kvůli kterému jsou nuceni bojovat najednou hned na několika frontách. Ale nejsou zdrženliví ani při vytváření zahraničních nepřátel. „Islámský stát úmyslně vyprovokoval Spojené státy, ačkoliv už byl zapojen do brutální války na několika frontách v Iráku a Sýrii," připomíná Stewart. Ani jedno z těchto rozhodnutí přitom není z vojenského hlediska rozumné.
To vše podle Stewarta potvrzuje, že vůdci Islámského státu opravdu věří v ideologii, kterou sami prosazují. „Nedá se samozřejmě říct, že ve vedení ISIS nejsou žádní oportunisté. Nicméně, vůdci organizace se nechovají jako cyničtí manipulátoři, ale jako opravdoví věřící," uzavírá.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák