Washington - V současnosti roste počet spekulací, podle kterých jsou lidé ve vedení Islámského státu ve skutečnosti příslušníky strany Baas. Na tento problém a na možné spojitosti mezi stranou Baas a ISIS se blíže podíval Scott Stewart, bývalý americký tajný agent a člen soukromé zpravodajské organizace Stratfor (Strategic Forecast), ve které dohlíží na analýzu terorismu a bezpečnostních problémů.
Kult osobnosti Saddáma Husssaina
Strana Bass byla socialistická strana, která si kladla za cíl pod sebou sjednotit celý arabský svět. V Iráku se dostala k moci v roce 1968 a udržela si ji až do roku 2003, kdy byla její vláda ukončena invazí zejména amerických jednotek. Podle Stewarta se jednalo o stranu se silnými totalitními tendencemi. Zároveň podporovala myšlenku ozbrojeného konfliktu – ostatně, jak Stewart podotýká, v Iráku i v Sýrii se dostala k moci právě pomocí ozbrojeného převratu.
Po roce 1979 se ovšem v Iráku k původní ideologii přidal kult osobnosti Saddáma Hussaina, tzv. saddámismus. „Vytvoření Fedayeen Saddam, doslova ‚ti, kteří jsou ochotni za Saddáma položit život,' armády čítající asi 30 000 mužů, kteří přísahali, že za svého vůdce položí život, dobře odráželo charakter tohoto kultu osobnosti," píše Stewart.
Od nastoupení Saddáma k moci se zároveň začíná charakter strany Baas v Iráku výrazně odlišovat od strany Baas v Sýrii. Jak Stewart dále upozorňuje, Saddámova politika byla silně zaměřená na expansi. Vtrhnout do jiného státu bylo tedy preferováno před spojením se s ostatními arabskými státy, což se dostávalo do rozporu s původní myšlenkou pan-arabského světa.
Strana nebo nic
Problém představoval i fakt, že strana byla Iráčanům nucena. „Být členem strany Baas bylo v Iráku důležité pro kohokoliv, kdo chtěl usilovat o státní post, mít vlastní podnik a podobně – podobně jako tomu bylo u členství v komunistické straně v totalitním Východním Německu nebo Maoistické Číně," uvádí dále Stewart. Mnoho lidí se tak ve straně angažovalo jen z nutnosti.
Když tedy lidé spekulují, zda v čele Islámského státu nestojí ve skutečnosti baasisté, měli by se podle Stewarta zamyslet, zda ale baasisté ve skutečnosti nebyli islamisty, kteří svou věrnost straně a její ideologii jen předstírali, aby se zcela nevyřadili z veřejného života.
Je pravda, že po sesazení režimu v roce 2003 se mnoho původních členů strany Baas přidalo k různým islamistickým organizacím. „Velké množství iráckých ozbrojenců, kteří se přidali k džihádistům, původně bylo členy Fedayeen Saddam," říká Stewart a dále upozorňuje, že určité praktiky islámského státu, jako jsou například sebevražedná vozidla používaná při prorážení nepřátelských linií, obsahují prvky terorismu a pravděpodobně pocházejí z hlav bývalých iráckých armádních důstojníků.
Fanatismus vítězí nad rozumem
Na druhou stranu lze v chování a činech vrchních představitelů ISIS rozeznat náboženskou oddanost, která při rozhodování často zastiňuje pragmatický přístup. Jako první příklad, který toto potvrzuje, uvádí Stewart vytrvalé následování jednoho cíle bez ohledu na ztráty – například snahy o dobytí města Kobani. „To může naznačovat, že vůdci organizace opravdu věří, že jsou nezastavitelní a že jsou jejich činy požehnané," vysvětluje.
Jako další pak uvádí rozhodnutí vůdců ISIS pustit se do boje s každou další etnickou a náboženskou skupinou, kvůli kterému jsou nuceni bojovat najednou hned na několika frontách. Ale nejsou zdrženliví ani při vytváření zahraničních nepřátel. „Islámský stát úmyslně vyprovokoval Spojené státy, ačkoliv už byl zapojen do brutální války na několika frontách v Iráku a Sýrii," připomíná Stewart. Ani jedno z těchto rozhodnutí přitom není z vojenského hlediska rozumné.
To vše podle Stewarta potvrzuje, že vůdci Islámského státu opravdu věří v ideologii, kterou sami prosazují. „Nedá se samozřejmě říct, že ve vedení ISIS nejsou žádní oportunisté. Nicméně, vůdci organizace se nechovají jako cyničtí manipulátoři, ale jako opravdoví věřící," uzavírá.
Související
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
Co bude po pádu Asada? USA se obávají návratu Islámského státu
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 38 minutami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 5 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek