Může Islámský stát propašovat do USA atomovou bombu? Novinář nastínil znepokojující scénář

SPECIÁL Zní to spíš jako scénář akčního filmu, ale vojenské špičky nehodlají ignorovat nebezpečí, které může hrozit na jejich vlastní půdě. Ostatně, vzpomeňme si na čtvrtý film s hrdinou Jackem Ryanem, nesoucí název Nejhorší obavy.

Tom Clancy ve své knize, podle níž natočil režisér Phil Alden Robinson v roce 2002 zmíněný snímek (v originále The Sum of All Fears), propašuje jadernou zbraň na území Spojených států v nápojovém automatu. Jakkoli se tato možnost zdá být utopická, vysocí vojenští představitelé USA o tom zdaleka nejsou přesvědčeni. O možné hrozbě transportu atomové bomby referoval generál John Kelly, velitel SOUTHCOM: "Islámské teroristické skupiny by mohly zneužít znalosti Latinské ameriky a jejich pašeráckých skupin, takže nelze vyloučit, že by na území USA dopravily zbraň hromadného ničení."

Tato eventualita se už před časem objevila v devátém vydání magazínu Dabiq; propagandistické periodikum ISIS uvedlo, že bombu by bylo možné pořídit v Pákistánu, přepravit ji do Nigérie a z Mexika ji propašovat do USA. Na hranicích mezi největším státem Střední Ameriky a USA by teroristé mohli využít sítě obchodníků zabývajících se převáděním lidí z Latinské Ameriky do Spojených Států.

V Nigérii působí terorista Boko Haram, jenž veřejně v březnu podpořil ISIS; a s přihlédnutím k faktu, že kontroluje většinu území Nigérie, nacházející se podle zpráv ve stavu "virtuálního kolapsu s vyčerpanou a zdevastovanou armádou", nejde rozhodně o planý poplach. 

Generál Kelly v říjnu 2014 varoval, že z Jižní Ameriky vede drogová cesta přes západní Afriku až do zemí Maghrebu a odtud do západní Evropy. ISIS by mohl využít zkušenosti dealerů a za pomoci pašeráckých sítí obráceným směrem dostat bombu do USA. Britský fotoreportér John Cantlie, který byl v červenci 2012 v Sýrii unesen (ale krátce nato osvobozen) zveřejnil článek Dokonalá bouře (The Perfect Storm), v němž přímo uvádí: "Dovolte mi, abych vytvořil hypotetickou situaci. Miliardy v islámských bankách umožní koupit atomovou bombu v pákistánské provincii Wilayah. Nebude to nic těžkého, protože je tam dostatek obchodníků se zbraněmi majících vazby na zkorumpované regionální úředníky.

Pak náklad poputuje napříč zemí do Libye, odkud jej bojovníci mujāhidīn dopraví na jih Nigérie. Tudy prochází kanál drogových zásilek z Kolumbie do západní Evropy, proto je možné vyslat "atomovou zásilku" opačným směrem. Bomba se tak dostane ke břehům Jižní Ameriky a přes lehce překonatelnou hranici se Střední Amerikou zakotví v Mexiku - Spojeným státům na dosah."

A tady není třeba vymýšlet nějaké složité manévry - pašerácká zóna, kterou prochází 12 milionů "ilegálních" cizinců, je snadno překonatelná, takže někdo z nich může dovézt atomovku do USA třeba i v kufru svého auta. A kdyby se snad podobný scénář jevil jako příliš složitý, nemuselo by být problémem dostat na území USA několik tisíc tun dusičnanu amonného a udělat bombu na místě. 

Cantlie má určitě dost informací, aby mohl takto "fantazírovat", ale je třeba si uvědomit, že to není tak dávno, co byl ISIS považován jako bezvýznamné hnutí v Iráku - dnes je to globální fenomén, na nějž západní mocnosti a demokratický svět jako celek vůbec nejsou připraveny.

V březnu Kelly před vojenským výborem amerického senátu pronesl závažné sdělení: "Máme informace, že loni přívrženci ISIS rozpoutali na sociálních sítích debaty o možné infiltraci na jižní hranici USA. Zatím nemáme žádné důkazy, že by došlo k nějakým pokusům, ale velice mě znepokojuje skutečnost, že kontrola pašeráckých skupin není natolik důkladná, aby znemožnila jejich zneužití ze strany teroristů. 

Nemáme zatím žádné poznatky, že by k podobnému pokusu došlo, ale vůbec nemusí jít o vědomý akt. To ale není podstatné, pašerácké gangy by svou činností mohly nevědomky nebo dokonce cíleně napomoci operacím teroristů, jejichž cílem by bylo dostat zbraně hromadného ničení na naše území, potenciálně nepozorovaně."

Jedná se o velice ožehavý bod, protože vojenské kruhy by v případě zvýšené kontroly mohly vyslat signál autorům zmíněného pokusu,  že prohlédly jejich záměr, čímž by se snaha dostat atomovou bombu do USA mohla přenést do jiné lokality. Sice neexistují reálné doklady o tom, že by ISIS nějakou bombu pořídil, ale odborníci dodávají, že takové informace se asi do obchodních transakcí nehlásí. 

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Atomová bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy