SPECIÁL Zní to spíš jako scénář akčního filmu, ale vojenské špičky nehodlají ignorovat nebezpečí, které může hrozit na jejich vlastní půdě. Ostatně, vzpomeňme si na čtvrtý film s hrdinou Jackem Ryanem, nesoucí název Nejhorší obavy.
Tom Clancy ve své knize, podle níž natočil režisér Phil Alden Robinson v roce 2002 zmíněný snímek (v originále The Sum of All Fears), propašuje jadernou zbraň na území Spojených států v nápojovém automatu. Jakkoli se tato možnost zdá být utopická, vysocí vojenští představitelé USA o tom zdaleka nejsou přesvědčeni. O možné hrozbě transportu atomové bomby referoval generál John Kelly, velitel SOUTHCOM: "Islámské teroristické skupiny by mohly zneužít znalosti Latinské ameriky a jejich pašeráckých skupin, takže nelze vyloučit, že by na území USA dopravily zbraň hromadného ničení."
Tato eventualita se už před časem objevila v devátém vydání magazínu Dabiq; propagandistické periodikum ISIS uvedlo, že bombu by bylo možné pořídit v Pákistánu, přepravit ji do Nigérie a z Mexika ji propašovat do USA. Na hranicích mezi největším státem Střední Ameriky a USA by teroristé mohli využít sítě obchodníků zabývajících se převáděním lidí z Latinské Ameriky do Spojených Států.
V Nigérii působí terorista Boko Haram, jenž veřejně v březnu podpořil ISIS; a s přihlédnutím k faktu, že kontroluje většinu území Nigérie, nacházející se podle zpráv ve stavu "virtuálního kolapsu s vyčerpanou a zdevastovanou armádou", nejde rozhodně o planý poplach.
Generál Kelly v říjnu 2014 varoval, že z Jižní Ameriky vede drogová cesta přes západní Afriku až do zemí Maghrebu a odtud do západní Evropy. ISIS by mohl využít zkušenosti dealerů a za pomoci pašeráckých sítí obráceným směrem dostat bombu do USA. Britský fotoreportér John Cantlie, který byl v červenci 2012 v Sýrii unesen (ale krátce nato osvobozen) zveřejnil článek Dokonalá bouře (The Perfect Storm), v němž přímo uvádí: "Dovolte mi, abych vytvořil hypotetickou situaci. Miliardy v islámských bankách umožní koupit atomovou bombu v pákistánské provincii Wilayah. Nebude to nic těžkého, protože je tam dostatek obchodníků se zbraněmi majících vazby na zkorumpované regionální úředníky.
Pak náklad poputuje napříč zemí do Libye, odkud jej bojovníci mujāhidīn dopraví na jih Nigérie. Tudy prochází kanál drogových zásilek z Kolumbie do západní Evropy, proto je možné vyslat "atomovou zásilku" opačným směrem. Bomba se tak dostane ke břehům Jižní Ameriky a přes lehce překonatelnou hranici se Střední Amerikou zakotví v Mexiku - Spojeným státům na dosah."
A tady není třeba vymýšlet nějaké složité manévry - pašerácká zóna, kterou prochází 12 milionů "ilegálních" cizinců, je snadno překonatelná, takže někdo z nich může dovézt atomovku do USA třeba i v kufru svého auta. A kdyby se snad podobný scénář jevil jako příliš složitý, nemuselo by být problémem dostat na území USA několik tisíc tun dusičnanu amonného a udělat bombu na místě.
Cantlie má určitě dost informací, aby mohl takto "fantazírovat", ale je třeba si uvědomit, že to není tak dávno, co byl ISIS považován jako bezvýznamné hnutí v Iráku - dnes je to globální fenomén, na nějž západní mocnosti a demokratický svět jako celek vůbec nejsou připraveny.
V březnu Kelly před vojenským výborem amerického senátu pronesl závažné sdělení: "Máme informace, že loni přívrženci ISIS rozpoutali na sociálních sítích debaty o možné infiltraci na jižní hranici USA. Zatím nemáme žádné důkazy, že by došlo k nějakým pokusům, ale velice mě znepokojuje skutečnost, že kontrola pašeráckých skupin není natolik důkladná, aby znemožnila jejich zneužití ze strany teroristů.
Nemáme zatím žádné poznatky, že by k podobnému pokusu došlo, ale vůbec nemusí jít o vědomý akt. To ale není podstatné, pašerácké gangy by svou činností mohly nevědomky nebo dokonce cíleně napomoci operacím teroristů, jejichž cílem by bylo dostat zbraně hromadného ničení na naše území, potenciálně nepozorovaně."
Jedná se o velice ožehavý bod, protože vojenské kruhy by v případě zvýšené kontroly mohly vyslat signál autorům zmíněného pokusu, že prohlédly jejich záměr, čímž by se snaha dostat atomovou bombu do USA mohla přenést do jiné lokality. Sice neexistují reálné doklady o tom, že by ISIS nějakou bombu pořídil, ale odborníci dodávají, že takové informace se asi do obchodních transakcí nehlásí.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Islámský stát (IS) , USA (Spojené státy americké) , Atomová bomba
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák