Může Islámský stát propašovat do USA atomovou bombu? Novinář nastínil znepokojující scénář

SPECIÁL Zní to spíš jako scénář akčního filmu, ale vojenské špičky nehodlají ignorovat nebezpečí, které může hrozit na jejich vlastní půdě. Ostatně, vzpomeňme si na čtvrtý film s hrdinou Jackem Ryanem, nesoucí název Nejhorší obavy.

Tom Clancy ve své knize, podle níž natočil režisér Phil Alden Robinson v roce 2002 zmíněný snímek (v originále The Sum of All Fears), propašuje jadernou zbraň na území Spojených států v nápojovém automatu. Jakkoli se tato možnost zdá být utopická, vysocí vojenští představitelé USA o tom zdaleka nejsou přesvědčeni. O možné hrozbě transportu atomové bomby referoval generál John Kelly, velitel SOUTHCOM: "Islámské teroristické skupiny by mohly zneužít znalosti Latinské ameriky a jejich pašeráckých skupin, takže nelze vyloučit, že by na území USA dopravily zbraň hromadného ničení."

Tato eventualita se už před časem objevila v devátém vydání magazínu Dabiq; propagandistické periodikum ISIS uvedlo, že bombu by bylo možné pořídit v Pákistánu, přepravit ji do Nigérie a z Mexika ji propašovat do USA. Na hranicích mezi největším státem Střední Ameriky a USA by teroristé mohli využít sítě obchodníků zabývajících se převáděním lidí z Latinské Ameriky do Spojených Států.

V Nigérii působí terorista Boko Haram, jenž veřejně v březnu podpořil ISIS; a s přihlédnutím k faktu, že kontroluje většinu území Nigérie, nacházející se podle zpráv ve stavu "virtuálního kolapsu s vyčerpanou a zdevastovanou armádou", nejde rozhodně o planý poplach. 

Generál Kelly v říjnu 2014 varoval, že z Jižní Ameriky vede drogová cesta přes západní Afriku až do zemí Maghrebu a odtud do západní Evropy. ISIS by mohl využít zkušenosti dealerů a za pomoci pašeráckých sítí obráceným směrem dostat bombu do USA. Britský fotoreportér John Cantlie, který byl v červenci 2012 v Sýrii unesen (ale krátce nato osvobozen) zveřejnil článek Dokonalá bouře (The Perfect Storm), v němž přímo uvádí: "Dovolte mi, abych vytvořil hypotetickou situaci. Miliardy v islámských bankách umožní koupit atomovou bombu v pákistánské provincii Wilayah. Nebude to nic těžkého, protože je tam dostatek obchodníků se zbraněmi majících vazby na zkorumpované regionální úředníky.

Pak náklad poputuje napříč zemí do Libye, odkud jej bojovníci mujāhidīn dopraví na jih Nigérie. Tudy prochází kanál drogových zásilek z Kolumbie do západní Evropy, proto je možné vyslat "atomovou zásilku" opačným směrem. Bomba se tak dostane ke břehům Jižní Ameriky a přes lehce překonatelnou hranici se Střední Amerikou zakotví v Mexiku - Spojeným státům na dosah."

A tady není třeba vymýšlet nějaké složité manévry - pašerácká zóna, kterou prochází 12 milionů "ilegálních" cizinců, je snadno překonatelná, takže někdo z nich může dovézt atomovku do USA třeba i v kufru svého auta. A kdyby se snad podobný scénář jevil jako příliš složitý, nemuselo by být problémem dostat na území USA několik tisíc tun dusičnanu amonného a udělat bombu na místě. 

Cantlie má určitě dost informací, aby mohl takto "fantazírovat", ale je třeba si uvědomit, že to není tak dávno, co byl ISIS považován jako bezvýznamné hnutí v Iráku - dnes je to globální fenomén, na nějž západní mocnosti a demokratický svět jako celek vůbec nejsou připraveny.

V březnu Kelly před vojenským výborem amerického senátu pronesl závažné sdělení: "Máme informace, že loni přívrženci ISIS rozpoutali na sociálních sítích debaty o možné infiltraci na jižní hranici USA. Zatím nemáme žádné důkazy, že by došlo k nějakým pokusům, ale velice mě znepokojuje skutečnost, že kontrola pašeráckých skupin není natolik důkladná, aby znemožnila jejich zneužití ze strany teroristů. 

Nemáme zatím žádné poznatky, že by k podobnému pokusu došlo, ale vůbec nemusí jít o vědomý akt. To ale není podstatné, pašerácké gangy by svou činností mohly nevědomky nebo dokonce cíleně napomoci operacím teroristů, jejichž cílem by bylo dostat zbraně hromadného ničení na naše území, potenciálně nepozorovaně."

Jedná se o velice ožehavý bod, protože vojenské kruhy by v případě zvýšené kontroly mohly vyslat signál autorům zmíněného pokusu,  že prohlédly jejich záměr, čímž by se snaha dostat atomovou bombu do USA mohla přenést do jiné lokality. Sice neexistují reálné doklady o tom, že by ISIS nějakou bombu pořídil, ale odborníci dodávají, že takové informace se asi do obchodních transakcí nehlásí. 

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Atomová bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy