Antarktida se stane centrem globálního závodu. Boj o ní nabírá obrátky

Washington - Nerostné bohatství Antarktidy je přitažlivé prakticky pro celý svět. Státní tajemník USA John Kerry prohlásil, že v budoucnu může být nejen přínosem, ale také místem střetu. USA už bedlivě střeží své soupeře.

Jak Kerry naznačil, do popředí se derou i vojenské zájmy, proto Spojené státy pečlivě monitorují Čínu a Rusko, aby jejich jednání mohly přizpůsobit svou strategii "národní bezpečnosti".

"Budoucnost naší národní bezpečnostní strategie bude stále více ovlivňována tím, co se odehraje v Arktidě. Tání ledovců otevírá nové námořní koridory, které nikdy předtím nebyly k dispozici. Tato oblast má obrovský potenciál pro rozpoutání globální bitvy ohledně využití jejich zdrojů," popsal situaci Kerry v projevu na Old Dominion University.

USA, Kanada, Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island a Rusko si činí nároky na území velice bohaté na přírodní bohatství. Trochu jiné to je u Číny, která je v Arktické radě od května 2013 pozorovatelem, a tudíž nemá žádné přímé nároky, ale Peking hodlá využívat Severovýchodní cestu, aby získal přístup ke kratším námořním cestám.

Pod ledem a vodami Severního ledového oceánu se nachází zhruba 20 % světových zásob ropy, 30 % z celkového množství zemního plynu celé planety, dále se předpokládá, že tu jsou velká ložiska platiny, zlata a cínu. Ale jen pro ty nejrychlejší. Je nutné brát v úvahu, že změna klimatu Antarktidy probíhá asi dvakrát rychleji než ve zbytku světa. Ledová pokrývka tohoto šestého kontinentu postupně mizí, čímž dochází k odhalování nových nalezišť.

Vzhledem k tomu, že Rusko usiluje o aktivní opatření týkajících se jeho zájmů, a Moskva vždy zdůrazňovala ve svých nejnovějších ekonomických a obranných programech prioritu Antarktidy, zvýšily vojenské kruhy v USA aktivitu při sledování kroků Moskvy. "Ekonomické bohatství je svázáno s vojenskými zájmy, národy se snaží zajistit si ochranu vlastních práv. Musíme proto sledovat země, jako je Rusko a Čína, protože jsou v tomto regionu velice aktivní," dodává Kerry.

Rusko začalo obnovovat svou vojenskou strukturu v Antarktidě od roku 2012 s výhledem na její dokončení o osm let později. Vědci vyvíjejí mobilní jaderné elektrárny pro vojenské využití právě v této oblasti. Souborem úprav prochází vojenská technika, aby byla schopná snášet drsné podnebí. Těsně před dokončením je nová vojenská základna Kotělnyj na východním sibiřském pobřeží. Ruská vojska tam budou působit od roku 2018, v téže době také obsadí blíže neurčené množství menších arktických objektů a letišť, přičemž všechna místa budou vybavena nejmodernějšími zbraněmi.

Spojené státy na "základě Aljašky" vznášející rovněž nárok na Antarktidu zatím nemají vybavení na rovnocenný boj s Ruskem o energetické zdroje. "Ve srovnání s Ruskem jsme velmi, opravdu velmi pozadu. Abychom se s nimi mohli měřit, musíme v té oblasti dosáhnout rovnováhy," uvedl James Carden, výkonný činitel Amerického výboru pro zónu Východ-Západ s odkazem na masivní flotilu ruských torpédoborců. 

Na ekonomické bázi patří mezi hlavní projekty rozvoj energetických zdrojů na Arktických šelfech a práce na Severní mořské cestě. Na konci roku 2013 začalo Rusko těžit právě v této oblasti ropu a zemní plyn, ovšem plánuje toto území dále rozvinout skrze takzvaný Lomonosův hřeben. V roce 2015 Rusko své nároky oznámilo Organizaci spojených národů.

Související

Více souvisejících

antarktida ropa Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy