USA zadržely vůdce IS. Prý je neškodný, tak ho propustily

Washington/Moskva – Americký generál Michael Flynn, býval velitel operací v Afghánistánu a Iráku přiznal, že USA postupovaly hloupě, když se po 11. září bezhlavě vrhly do boje a svrhávaly režimy. Právě z těchto chyb je podle něj třeba poučit se při současném boji proti Islámskému státu.

Bývalý velitel amerických speciálních sil v Afghánistánu a Iráku, řekl německému deníku Der Spiegel, že bez války v Iráku by dnes islámský stát neexistoval. Kromě toho kritizuje také reakci USA na útoky z 11. září, která prý byla příliš emocionální.

„Nejprve jsme šli do Afghánistánu, kde operovala Al-Káida, pak do Iráku. Místo toho, abychom se ptali sami sebe, proč se objevil fenomén teroru, jsme hledali jeho lokaci. To je to hlavní poučení, které si musíme odnést, abychom nedělali znova ty stejné chyby," cituje amerického generála Michaela Flynna server RT.com.

Flynn, který v americké armádě sloužil více než 30 let, velel operacím v Iráku a Afghánistánu mezi lety 2004 a 2007. Své role ve válce v Iráku však podle svých slov lituje a dodává, že útoky z 11. září vedly v USA k tomu, že byla nastolena „katastrofální vojenská politika".

Zdůraznil také důsledky svržení diktátoru na Blízkém východě, tedy strategie, na kterou navázal i Barack Obama v Libyi. „Byla to obrovská chyba. Jakkoliv brutální Sadám Husajn byl, byla chyba ho odstranit. Totéž platí pro Muamara Kaddáfího a pro Libyi, která je nyní rozvráceným státem. Historické poučení je, že jít do Iráku bylo strategické selhání. Historie nehodnotí a nebude ani v budoucnu hodnotit toto rozhodnutí pozitivně," otevřeně přiznal americký generál.

Flynn také uvedl, že USA zadržely Abu Bakra al-Bagdádiho, vůdce Islámského státu, a věznili ho v únoru 2004 v detenčním centru Camp Bucca. Byl prý ale vojenskou komisí USA shledán za neškodného a v prosinci téhož roku propuštěn.

„Byli jsme příliš hloupí. Nechtěli jsme v tu chvíli pochopit, koho vlastně držíme. Když došlo k 11. září, všechna naše rozhodnutí ovládly emoce a my jsme si řekli: 'Odkud ti parchanti pocházení? Pojďme je zabít. Pojďme si pro ně'." vysvětluje Flynn. „Místo toho, abychom se zeptali, proč na nás útočí, jsme se zeptali, odkud přišli. Pak jsme se strategicky vydali špatným směrem," myslí si generál.

Před svým odchodem do důchodu Flynn působil jako ředitel americké vojenské rozvědky (Defense Intelligence Agency) a jako asistent ředitele národní zpravodajské služby pro Obamovu administrativu. Dodal, že posun k mezinárodní působnosti - konkrétně útokům v Paříži, Libanonu, Mali a útoku na ruské letadlo v Egyptě - ukazuje, že Islámský stát má rozvinutou strukturu.

„Byla zde varování všeho druhu, od strategických po taktická varování, spousta zpráv. A dokonce i chlápci z IS řekli, že se chystají zaútočit v zámoří. Myslím si, že to prostě lidé nebrali vážně," uvedl Flynn. Mluví také o tom, je třeba si uvědomit, že tito lidé mají své vedení a struktury ve všech zemích Evropy. „Stejně tak je pravděpodobné, že je mají ve Spojených státech. Jen to zatím není tak jasně vidět," tvrdí.

Rozdíl mezi Al-Káidou a IS pak vidí především v počtu bojovníků, v zemích jejich původu i v tom, jak jsou bojovníci k organizaci přitahováni. „Al-Káida v době svého vrcholu rekrutovala asi 150 bojovníků měsíčně z asi tuctu zemí, Islámský stát jich za stejnou dobu získá 1500 ze 100 zemí pomocí digitální komunikace," varuje americký generál.

Flynn se také domnívá, že samotné nálety nemohou přinést v boji proti IS úspěch, je prý třeba je doplnit nevyhnutelnou pozemní operací. Celková strategie by pak měla zahrnovat pronásledování vůdců IS, blokování jejich financí a vytvoření plánu kooperace se všemi zúčastněnými stranami, včetně Ruska a OSN. I tak podle něj bude trvat roky, než se něco takového stane a než bude v regionu opět nastolena stabilita a uprchlíci se budou moci vrátit domů.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Michael Flynn (generál)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy