San Bernardino (USA) - Po středeční zběsilé střelbě v kalifornském městě San Bernardino zůstává stále spousta nezodpovězených otázek. Policii se podařilo identifikovat dva střelce, Syeda Rozwana Farooka a jeho družku Tashfeen Malikovou. Během útoku zemřelo 14 lidí a 21 dalších bylo zraněno, většina utrpěla zranění při střelbě, někteří se zranili při snaze dostat se do bezpečí.
Útok v kalifornském San Bernardino mají na svědomí muž a žena. Musilm Syed Rozwan Farook (28) byl podle svých kolegů tichý a slušný člověk. Americký portál Heavy uvedl, že jeho rodiče byli z Pákistánu, ale on se narodil jako americký občan na území Spojených států. Po dobu pěti let pracoval jako státní zaměstnanec ve zdravotním sektoru.
Podle výpovědi jeho kolegů byl Farook velice oddaný muslim, ale o svém vyznání nikdy nemluvil. Během poslední doby nebyla pozorovatelná žádná změna v jeho chování, pouze si nechal narůst plnovous. "Nikdy na mě nepůsobil jako nějaký fanatik, nikdy mi nepřišel podezřelý," sdělila jeho kolegyně Griselda Reisigner LA Times.
Během středeční konference jeho švagr Farhan Kahn uvedl: "Nemohu ani říci, jak mě to zasáhlo. Nemám nejmenší tušení, proč to udělal. Jsem šokovaný, že se vůbec něco takového stalo."
Farookův spolupracovník Patrick Baccari pro portál Times uvedl, že Farook odjel v létě zhruba na měsíc do Saudské Arábie a vrátil se s novou přítelkyní, se kterou se seznámil přes internet. Nikdo si není jistý, zda se vzali nebo byli zasnoubení, ale krátce po návratu spolu měli dítě a podle výpovědi spolupracovníků žili společně "americký sen".
Krátce po střelbě uspořádal tiskovou konferenci Výbor americko-islámských vztahů (CAIR), který Farookův čin odsoudil. Uvedl také, že není možné určit žádnou konkrétní mešitu, kterou pár navštěvoval.
"Jsem muslim, který žije v USA, v Kalifornii. Jsem věřící, mám ale moderní čtyřčlennou rodinu, která se skládá ze dvou mužů a dvou žen," tak se Farook podle DPA popsal na serveru iMilap.com. Uvedl také, že rád cestuje, čte náboženské knihy a občas si zajde na jídlo do restaurace.
O Tasheen Malikové (27) toho úřady moc nevědí, zatím nebyla zveřejněna jakákoliv informace o její národnosti. S Farookem měli půlroční dítě, které po sobě zanechali. Podle amerických úřadů jej před útokem odvezli ke svým příbuzným, kde je doposud.
Po útoku vystoupil zástupce výboru americko-islámských vztahů (CAIR) Hussam Aylous, který prohlásil: "Muslimská komunita stojí bok po boku s našimi americkými přáteli v odsouzení tohoto zvráceného činu a každého, kdo by takový násilný čin obhajoval."
Co se vlastně stalo?
Policejní složky původně pracovaly s hypotézou o třech střelcích, ale náčelník policie Jarrod Burguan na večerní konferenci sdělil, že jsou si téměř jistí tím, že Farook a Maliková byli jedinými útočníky. Podle nejnovějších zpráv amerického portálu CNN byli ozbrojeni dvěma útočnými puškami, s největší pravděpodobností AR-15 nebo podobnými, dvěma poloautomatickými ručními zbraněmi a několika výbušninami.
Šéf policie Jarrod Burguan na konferenci uvedl, že se nejspíš nejednalo o impulzivní plán. "Nemyslím si, že by běželi domů, navlékli na sebe taktické oblečení, vzali zbraně a okamžitě se vrátili," sdělil Burguan během konference. Podle policejní zprávy se Farook těsně před odchodem pohádal s jedním z kolegů, odešel a vrátil se až za několik hodin se zbraněmi a výbušninami.
Podle vyjádření Jarroda Burguana policie sledovala stopy do nedalekého domu v Redlands, kde nalezli auto odpovídající popisu vozidla z místa činu. Strhla se honička, kterou ukončila až střelba. Oba podezřelí byli během přestřelky usmrceni.
I když je motiv stále neznámý, mluvčí FBI David Bowdich na konferenci uvedl, že ještě nevyloučili teroristický motiv: "Nejsem ochotný tuto možnost vyloučit, my budeme vyšetřovat tam, kam nás důkazy zavedou."
Doma měli uložený arzenál
Americká policie našla v domě dvojice střelců 12 trubkových bomb a 3000 nábojů. Na místě, kde zemřelo 14 lidí, zanechali útočníci tři další bomby, které selhaly.
Televize CNN s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že osmadvacetiletý střelec Syed Rizwan Farook byl v kontaktu s člověkem podezíraným policií z teroristické činnosti a že se v poslední době jeho postoje radikalizovaly.
Související
Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou
Apple má odblokovat telefon střelce z Kalifornie, firma je ostře proti
Střelba v San Bernardinu (2.12.2015) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák