Stažení amerických jednotek ze Středního východu? Nereálné, tvrdí analýza

Washington – Přítomnost amerických jednotek na Středním východě i americké zásahy v této oblasti jsou kontroverzním tématem už mnoho let. Ačkoliv americká veřejnost stále více volá po úplném stažení jednotek, podle analýzy zpravodajské společnosti Stratfor k něčemu takovému ještě dlouho nedojde.

Válka proti teroru

Situace na Středním východě je velmi složitá. „Střední východ dostal v minulém století svou podobu států ovládaných monarchiemi či vojenskými vládami díky válkám, kolonialismu a rozdělování po skončení studené války. Ale série zahraničních intervencí a domácích povstání během minulého desetiletí mnoho z těchto politických struktur zničila," vysvětluje analýza.

„Jak se postupně Střední východ rozpadá – a znovu se poskládat mu může trvat desetiletí – ozbrojené skupiny zneužívají vzniklého silového vakua k tomu, aby rostly a množily se. A jak budou postupně čelit silnějším a lépe organizovaným jednotkám umístěným v regionu, uchýlí se k asymetrickým taktikám, jako je například terorismus, aby se této síle vyrovnali a zvýšily svůj dosah."

Analýza dále upozorňuje, že Spojené státy si hrozbu terorismu uvědomily až po útocích na své půdě 11. září, na které tehdejší prezident George W. Bush reagoval vyhlášením Války proti terorismu.

To ale podle analýzy neodpovídá realitě, protože „Spojené státy neútočí – a ani nemohou útočit – na každou teroristickou skupinu v zemi." Samotný koncept války proti terorismu je navíc chybný, protože „terorismus je taktika, takže už ze své podstaty nemůže být vymýcen."

Z tohoto vyplývá i další problém, na který analýza upozorňuje. Spojené státy se totiž doposud zaměřily vždy na konkrétní skupinu – dříve al-Kajdu, nyní Islámský stát. „Ale i kdyby se Spojeným státům podařilo marginalizovat Islámský stát, základní prvky, které této skupině umožnily vzniknout, tak rychle nezmizí," uvádí analýza. Upozorňuje také, že nebezpečí nepředstavují pouze náboženské skupiny.

Je třeba změnit strategii

Zcela opustit region ale podle analýzy pro Spojené státy není možné, protože Střední východ je „strategický dodavatel ropy na celosvětový trh a kritický článek, který propojuje Afriku, Asii a Evropu." Zároveň ale není možné, aby se pokračovalo v dosavadní strategii.

Analýza poukazuje na situaci v Afghánistánu a Iráku, kde se navzdory americkým zásahům nepodařilo eliminovat hrozbu. Tyto zásahy navíc podněcovaly další násilí. Počty mrtvých se ale zvyšovaly i na americké straně, což postupně vedlo k čím dál tím menší podpoře veřejnosti pro setrvání jednotek v regionu.

Jak analýza dále vysvětluje, Spojené státy proto přešly na alternativní taktiku: přítomnost jednotek se pokusily nahradit vzdálenou podporou. I tato metoda ale podle analýzy selhala. Nyní se tak Spojené státy snaží najít střední cestu mezi invazí a naprostým stažením všech sil.

„Spojené státy se připravují na zdlouhavý boj proti teroristům, kteří na ně chtějí zaútočit, a zároveň budou pokračovat v hledání efektivních způsobů boje proti svým nepřátelům bez toho, aby příliš vyčerpaly své zdroje. Jsme tedy svědky toho, jak se rovnováha pomalu mění, a trošky přímé vojenské síly jsou přidávány k vojenské podpoře místních jednotek, které jsou na místě. To je vojensky únosné."

Podle analýzy se ale jedná o dlouholetý plán. Islámský stát bude navíc eventuálně nahrazen jinými skupinami. Spojené státy z těchto důvodů pravděpodobně region ještě po mnoho let neopustí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Střední Východ Armáda

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy