Washington – Přítomnost amerických jednotek na Středním východě i americké zásahy v této oblasti jsou kontroverzním tématem už mnoho let. Ačkoliv americká veřejnost stále více volá po úplném stažení jednotek, podle analýzy zpravodajské společnosti Stratfor k něčemu takovému ještě dlouho nedojde.
Válka proti teroru
Situace na Středním východě je velmi složitá. „Střední východ dostal v minulém století svou podobu států ovládaných monarchiemi či vojenskými vládami díky válkám, kolonialismu a rozdělování po skončení studené války. Ale série zahraničních intervencí a domácích povstání během minulého desetiletí mnoho z těchto politických struktur zničila," vysvětluje analýza.
„Jak se postupně Střední východ rozpadá – a znovu se poskládat mu může trvat desetiletí – ozbrojené skupiny zneužívají vzniklého silového vakua k tomu, aby rostly a množily se. A jak budou postupně čelit silnějším a lépe organizovaným jednotkám umístěným v regionu, uchýlí se k asymetrickým taktikám, jako je například terorismus, aby se této síle vyrovnali a zvýšily svůj dosah."
Analýza dále upozorňuje, že Spojené státy si hrozbu terorismu uvědomily až po útocích na své půdě 11. září, na které tehdejší prezident George W. Bush reagoval vyhlášením Války proti terorismu.
To ale podle analýzy neodpovídá realitě, protože „Spojené státy neútočí – a ani nemohou útočit – na každou teroristickou skupinu v zemi." Samotný koncept války proti terorismu je navíc chybný, protože „terorismus je taktika, takže už ze své podstaty nemůže být vymýcen."
Z tohoto vyplývá i další problém, na který analýza upozorňuje. Spojené státy se totiž doposud zaměřily vždy na konkrétní skupinu – dříve al-Kajdu, nyní Islámský stát. „Ale i kdyby se Spojeným státům podařilo marginalizovat Islámský stát, základní prvky, které této skupině umožnily vzniknout, tak rychle nezmizí," uvádí analýza. Upozorňuje také, že nebezpečí nepředstavují pouze náboženské skupiny.
Je třeba změnit strategii
Zcela opustit region ale podle analýzy pro Spojené státy není možné, protože Střední východ je „strategický dodavatel ropy na celosvětový trh a kritický článek, který propojuje Afriku, Asii a Evropu." Zároveň ale není možné, aby se pokračovalo v dosavadní strategii.
Analýza poukazuje na situaci v Afghánistánu a Iráku, kde se navzdory americkým zásahům nepodařilo eliminovat hrozbu. Tyto zásahy navíc podněcovaly další násilí. Počty mrtvých se ale zvyšovaly i na americké straně, což postupně vedlo k čím dál tím menší podpoře veřejnosti pro setrvání jednotek v regionu.
Jak analýza dále vysvětluje, Spojené státy proto přešly na alternativní taktiku: přítomnost jednotek se pokusily nahradit vzdálenou podporou. I tato metoda ale podle analýzy selhala. Nyní se tak Spojené státy snaží najít střední cestu mezi invazí a naprostým stažením všech sil.
„Spojené státy se připravují na zdlouhavý boj proti teroristům, kteří na ně chtějí zaútočit, a zároveň budou pokračovat v hledání efektivních způsobů boje proti svým nepřátelům bez toho, aby příliš vyčerpaly své zdroje. Jsme tedy svědky toho, jak se rovnováha pomalu mění, a trošky přímé vojenské síly jsou přidávány k vojenské podpoře místních jednotek, které jsou na místě. To je vojensky únosné."
Podle analýzy se ale jedná o dlouholetý plán. Islámský stát bude navíc eventuálně nahrazen jinými skupinami. Spojené státy z těchto důvodů pravděpodobně region ještě po mnoho let neopustí.
Související
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
USA (Spojené státy americké) , Střední Východ , Armáda
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 52 minutami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 1 hodinou
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 6 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák