Na Haiti, které v sobotu postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně, dnes začal platit třídenní národní smutek za oběti této přírodní katastrofy. Z trosek desítek tisíc zřícených či poškozených domů zatím záchranáři s pomocí zahraničních kolegů i místní obyvatelé vyprostili na 1400 obětí. Tamní úřady hlásí zatím na 7000 zraněných a neupřesněný počet pohřešovaných.
Mnozí v postižené oblasti, včetně některých zraněných, přespávají venku kvůli obavám ze zřícení poškozených domů. V pondělí večer místního času navíc do zasažené oblasti přinesla tropická cyklona srážky. Některé humanitární organizace varují před možným rozšířením cholery, uvedl server BBC Mundo.
"Neměli jsme čas počítat mrtvé, jen jsme ošetřovali zraněné, kterých bylo mnoho," citoval server BBC Mundo místního lékaře Robinsona Gabriela, který pomáhal v nemocnici ve městě Les Cayes. Právě toto asi dvousettisícové město na jihozápadě Haiti patří k nejvíce postiženým. "Na zdech oddělení urgentního příjmu nemocnice jsou praskliny. Tak jsme kvůli obavám ze zřícení pracovali ve dvoře nemocnice," dodal Gabriel.
Podle agentury Prensa Latina bylo při sobotním zemětřesení poškozeno či zcela zničeno na 84.000 domů. Zničeny byly i některé školy, v nichž by lidé bez přístřeší nyní mohli najít útočiště. Zborcené jsou i střechy několika kostelů, v některých se přitom v době neštěstí konala mše. Otřesy totiž udeřily v 8:30 místního času.
Přírodní katastrofa ještě prohloubila problémy, s nimiž se jedenáctimilionové Haiti už řadu let potýká. Je nejchudší americkou zemí, sužuje ho násilí ozbrojených gangů, které nyní komplikují i dopravu humanitární pomoci, a politická nestabilita. Začátkem minulého měsíce tam ozbrojenci zavraždili prezidenta Jovenela Moïseho, který stál v čele země od roku 2017. Zastřelen byl v noci ve svém domě, dosud není jasné kým a proč.
Haitský premiér Ariel Henry, který má zemi vést do prezidentských a parlamentních voleb zatím plánovaných na konec roku, v pondělí vyhlásil tři dny národního smutku. Ode dneška tak budou mimo jiné v zemi spuštěny vlajky na půl žerdi. Už v sobotu vláda vyhlásila kvůli zemětřesení na měsíc stav nouze. Neurochirurg Henry zasaženou oblast navštívil a slíbil urychlit pomoc postiženým. Dnes má jednat ze zástupci občanské společnosti, různých politických stran i s podnikateli o koordinaci pomoci a obnově poškozených regionů.
Do země míří také zahraniční pomoc. Kromě záchranných týmů z USA, Kolumbie nebo Chile dorazily už desítky tun humanitární pomoci, mimo jiné z Mexika, Chile nebo Venezuely.
Server BBC Mundo uvedl, že panují obavy z možného rozšíření cholery. Tato nemoc po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 zabila na 10.000 lidí a rozšířila se tehdy i do sousední Dominikánské republiky, kde na ni zemřelo asi 500 lidí. Otřesy z ledna 2010, které měly epicentrum asi 25 kilometrů jihozápadně od Port-au-Prince, připravily o život na 300.000 lidí, včetně cizinců. Zemřel při nich například i šéf mise OSN na Haiti (MINUSTAH) Hedi Annabi. Tato mise OSN byla na Haiti poslána v roce 2004 kvůli převratu, jenž svrhl prezidenta Jeana-Bertranda Aristida.
Česko pomůže Haiti po zemětřesení, pošle 2,5 milionu korun
Česká republika pomůže Haiti po zemětřesení, ministerstvo zahraničí přispěje na humanitární pomoc 2,5 milionu korun. Peníze půjdou například na obnovu přístřeší. Ministerstvo to dnes uvedlo na svém twitteru. Peníze česká diplomacie vynaloží ve spolupráci s humanitárními organizacemi.
Nemocnice v nejpostiženější oblasti v jihozápadním cípu země jsou přeplněné a lidé čekají v jejich okolí na lavičkách i na matracích, než se uvolní lůžko či než budou převezeni do jiného zařízení k vyšetření či operaci. Do města Les Cayes přijíždějí pomoci zdravotníci z dalších regionů. Také americká armáda poslala na pomoc tým a čtyři vrtulníky.
Jedenáctimilionové Haiti je nejchudší americkou zemí a řadu let se potýká s ekonomickou krizí, politickou nestabilitou i násilím ozbrojených gangů. V zemi je nedostatek potravin i léků.
Pomoc Haiti nabídl už v sobotu americký prezident Joe Biden, který koordinací pověřil agenturu USAID. Záchranáře, jídlo či zdravotnický materiál nabídly mimo jiné Mexiko, Peru, Argentina, Ekvádor, Chile či Venezuela. Také Dominikánská republika, která leží na stejném karibském ostrově jako Haiti, poslala potraviny a zdravotníky a s ošetřováním zraněných pomáhá i na 250 kubánských lékařů.
Související
Dva čeští hasiči, kteří pomáhali na Haiti, se vrátili do Česka
Na Haiti potřebují humanitární pomoc čtyři miliony lidí
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek