Ostrá debata: Trump bránil své výroky o muslimech, Jeb Bush vypěnil

Las Vegas - David Trump se střetl se svými rivaly v další debatě republikánských kandidátů na post prezidenta USA. Miliardář hájil své antimuslimské výroky, čímž si opět vysloužil kritiku. Shoda nepanovala ani v otázce boje proti Islámskému státu.

Republikánští kandidáti se před televizními kamerami utkali v letošní poslední, páté debatě. Trump, který je zatím podle průzkumů neotřesitelným favoritem na nominaci pro souboj o Bílý dům, byl zpočátku zřetelně v defenzivě.

Moderátoři jej totiž konfrontovali s jeho výroky o uzavření USA pro muslimy a Trump bez dalších argumentů tvrdil, že nejde o diskriminaci muslimů, ale o otázku bezpečnosti.

Jeho protikandidát Jeb Bush jej na to konto obvinil, že nejedná seriózně. "Donald je dobrý v bonmotech, ale je to chaotický kandidát a byl by chaotickým prezidentem," řekl Bush. Trumpa také varoval, že cestu do Bílého domu si nelze vymoci neustálými urážkami. "Něco takového se prostě nestane," řekl k Trumpovým návrhům floridský senátor Marco Rubio.

Pro Bushe, který po úspěšném začátku kampaně ztratil během podzimu velkou část podpory voličů, byla podle komentátorů debata poslední šancí na oživení prezidentských nadějí. "Jeb Bush konečně ukázal bojovného ducha... Jde však o to, že to pro něho možná (a spíš určitě) bylo příliš málo a příliš pozdě," napsal politický analytik listu The Washington Post Chris Cillizza.

Zdroj: YouTube

Texaský senátor Cruz, který dostal v debatě vůbec nejvíce času ze všech kandidátů, byl naopak k Trumpovi smířlivý a oba diskutéři se zjevně snažili vyhnout přímému střetu. Cruz tak útočil zejména na Rubia, s nímž se dlouhodobě neshodne třeba v otázce rozsahu pravomocí, jež by měly mít v zájmu národní bezpečnosti tajné služby. Texaský senátor rovněž na rozdíl od svého rivala prosazuje boj s Islámským státem pomocí intenzivních leteckých útoků, zatímco Rubio hovořil o nutnosti nasazení pozemních jednotek.

Podle expertů jejich vystoupení přineslo plusové body oběma kandidátům, kteří jsou v průzkumech seřazeni na dalších místech za Trumpem.

Ani Trump však navzdory defenzivní pozici podle většiny názorů nepatří mezi poražené účastníky debaty a patrně nepřijde o svůj suverénní náskok v průzkumech. Naopak podle komentářů neuspěl neurochirurg Ben Carson, který prý nenabídl voličům jasný a srozumitelný postoj k probíraným tématům.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Jeb Bush Prezident USA

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 1 hodinou

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 6 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump

Jochen Flasbarth, německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových postav probíhajícího summitu OSN o změně klimatu COP29, vyzval delegáty, aby překonali rozdíly a dosáhli dohody o klimatickém financování. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy