Jeden z amerických států se vzbouřil proti přijímání syrských uprchlíků. Zažaloval Washington

Washington – Syrští uprchlíci rozdělují Spojené státy. Úřady amerického státu Alabama zažalovaly federální vládu kvůli umísťování syrských uprchlíků na jeho území.  Obama hodlá letos mezi jednotlivé státy rozdělit 10.000 uprchlíků, kteří by do země měli během letošního roku přijít poté, co se republikánům v Kongresu nepodařilo prosadit pozastavení tohoto programu

Guvernér Alabamy požaduje výrazně podrobnější informace o přicházejících uprchlících, než Washington poskytuje. Alabama patří mezi skupinu států, které po listopadových pařížských útocích odmítly běžence z Blízkého východu přijímat.

„Způsob, jímž Obamova administrativa a federální vláda provádí program přijímání uprchlíků, nehorázně pomíjí jednotlivé státy," uvedl republikánský guvernér Alabamy Robert Bentley.

Vedení státu v žalobě tvrdí, že federální vláda má povinnost poskytovat úřadům podrobné informace o každém z uprchlíků, včetně jeho zdravotních záznamů. Zároveň požaduje, aby vláda Baracka Obamy v případě každého běžence stvrdila, že nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Více než dvě desítky převážně republikánských států se v listopadu vzbouřily proti programu, v jehož rámci jim Washington přiděluje syrské uprchlíky. Odpor jejich guvernérů však federální vládu ke změně přístupu nepřiměl. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci Washington, D.C., USA

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy