Teroristé nejsou lidé, lidská práva se na ně nevztahují, hřímají američtí kandidáti

Washington – S blížícími prezidentskými volbami a probíhajícími primárkami se ve Spojených státech jednotliví kandidáti předbíhají v silných vyjádřeních a předvolebních slibech. Novinář a spisovatel Nat Parry varuje, že někteří z nich už zacházejí příliš daleko, když vyzývají k obnovení používání mučení při vyšetřování teroristů.

Hlasy za každou cenu

Parry upozorňuje na značně se vyostřující rétoriku prezidentských kandidátů republikánské strany, kteří se opakovaně vyjádřili pro využití mučení při vyslýchání lidí podezřelých z teroristických činů či napojení na teroristické skupiny.

Podle Parryho jde z jejich strany o politický krok, kterým se snaží získat hlasy i za cenu toho, že mystifikují veřejnost ohledně této problematiky

Konkrétně se jedná například o kandidáta Teda Cruze, který se v rámci předvolební debaty vyjádřil, že by v omezené míře podpořil použití techniky zvané waterboarding. Ta přitom podle Raha Waly z organizace Human Rights First splňuje kritéria pro to, aby byla klasifikována jako mučení.

Další prezidentský kandidát, Donald Trump, ovšem ve svých vyjádřeních zašel ještě dále a opakovaně prohlásil, že by schvaloval ještě drsnější techniky než waterboarding. Ačkoliv se podle Parryho později snažil tato prohlášení mírnit, později je opět potvrdil. Trump také uvedl, že pro boj s Islámským státem by Spojené státy měly používat stejné techniky, jako používají teroristé

Informace získané mučením jsou neprůkazné

Podobný názor zastává i republikánský kandidát Marco Rubio, který také waterboarding podpořil a podle kterého nelze při vyšetřování teroristů dodržovat stejná pravidla jako při běžném vyšetřování.

Nepřímo tak podle Parryho podporuje zadržení podezřelých z terorismu a jejich mučení za účelem získání informací, které nemusí být pravdivé a nelze je použít jako důkazy u soudu, ani na jejich základě nelze podnikat další kroky.

Problém Parry vidí i ve snaze Rubia a dalších kandidátů o znovuotevření kontroverzní věznice v Guantanamu, které podle Parryho „14 let sloužila jako černá díra práva, kde byla vězněným upírána práva a ochrana jinak zajišťovaná Ženevskými konvencemi a Listinou práv Spojených států amerických."

Padne trest za mučení?

Parry se domnívá, že tato vyostřená předvolební rétorika vznikla kvůli nedostatečnému vyšetření kontroverzních praktik CIA a americké vlády po teroristických útocích z 11. září 2001 během prezidentství George W. Bushe.

Parry odkazuje například na zprávu amerického senátu, která byla uveřejněna ke konci roku 2014. Podle ní bylo v souvislosti s teroristickými útoky 11. září zadrženo a mučeno 119 lidí, z čehož minimálně 26 nemělo s útoky nic společného.

Ačkoliv tak došlo k porušení mezinárodního práva, na což opakovaně upozorňují zástupci organizací dohlížejících na dodržování základních lidských práv a svobod, prezident Obama nenařídil další vyšetřování a nikdo ze zodpovědných představitelů CIA nebyl potrestán. Podle Parryho to otevřelo dveře současným kandidátům k dalšímu prosazování využívání mučení.

Poukázal také na vyjádření Bena Emmersona, Speciálního zpravodaje OSN pro lidská práva a boj s terorismem, podle kterého mají Spojené státy povinnost vyšetřit a potrestat lidi zodpovědné za mučení.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy