Washington – Donald Trump prozatím válcuje svoje republikánské protivníky v boji o Bílý dům. Jeho vzestup může být podle amerického filozofa, kognitivního vědce, lingvisty, společenského kritika a logika Noama Chomského částečně způsoben hluboce zakořeněným - a potenciálně smrtelným - pocitem strachu a hněvu.
Známý učenec a emeritní profesor MIT pro list Huffington Post říká, že vzestup Trumpa na americké politické scéně, je částečně poháněn hluboce zakořeněným pocitem strachu a beznaděje, který je způsoben alarmujícím prudkým nárůstem míry úmrtnosti v generaci špatně vzdělaných bílých můžu v USA.
Podle Chomského je zřejmé, že Trump apeluje na hluboké pocity hněvu, strachu, frustrace, beznaděje. List připomíná, že miliardář vyhrál tři z dosavadních čtyř kol primárek a má také náskok v průzkumech veřejného mínění. Svou kampaň ale přitom zakládá na „platformě nenávisti a jedu zaměřené na ženy, latinoameričany, muslimy a další menšiny".
Zástup méně vzdělaných bílých mužů z pracující třídy - to je hnací motor Trumpova vzestupu. A zatímco mnozí říkají, že obchodní magnát těží z jejich obav o úpadek bílé nadvlády v Americe, Chomsky se domnívá, že ve hře může být také více „existenciální faktor".
Postupem času se průměrná délka života neustále zvyšuje, zejména díky pokrokům ve zdravotnictví. Mnoho lidí po celém světě žije déle. Přesto existují výjimky, především když přijdou války nebo přírodní katastrofy. Ale v Americe se děje ještě něco jiného.
Přes obrovské bohatství a moderní medicínu mají Spojené státy nižší průměrnou délku života než mnoho jiných národů. A zatímco průměr v poslední době narůstá, jsou tyto nárůsty rozprostřeny nerovnoměrně. Bohatší Američané se dožívají vyššího věku, zatímco ti chudí žijí kratší dobu.
Výrazně zasažena je přitom jedna vrstva – bílí američtí muži ve středním věku a s nízkým vzděláním. To alespoň naznačují nedávné studie. Zatímco se Američané jiného věku, rasové a etnické skupiny dožívají vyššího věku než kdykoliv předtím, tento segment populace umírá rychleji.
Výzkum naznačuje, že rostoucí míru úmrtnosti u této skupiny nezpůsobují onemocnění, která běžně zabíjejí tolik Američanů, jako je cukrovka a srdeční choroby, ale spíše epidemie sebevražd, onemocnění jater způsobené nadměrným požíváním alkoholu a předávkování heroinem a opiáty na předpis.
„Žádná válka, žádná katastrofa. Jen důsledky politiky, která v nich během jedné generace zanechala pocity zloby, beznaděje a frustrace a způsobila sebedestruktivní chování," říká Chomsky. Právě to by podle něj mohlo vysvětlit, proč získává Trump takovou podporu.
Chomsky v rozhovoru pro Alternet tento týden také uvedl, že chudoba, které mnozí Američané v tuto chvíli čelí, se dá srovnat s podmínkami starší generace v době Velké hospodářské krize. „Je zajímavé porovnávat situaci ve 30. letech – jsem dost starý na to, abych si to pamatoval. Objektivně, bída a utrpení byly tehdy daleko větší. Ale i mezi chudými pracujícími lidmi a nezaměstnanými byl pocit naděje, který teď ale chybí," uvedl vědec.
Nálada Američani postižených chudobou je prý velmi odlišná. „Potápí se do beznaděje, zoufalství a hněvu – nesměřují ho tolik k institucím, které jsou původci zániku jejich životů a světa, ale proti těm, kteří jsou ještě většími oběťmi. Tyto známky jsou povědomé, evokují některé vzpomínky na vzestup evropského fašismu," dodal Chomsky.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Donald Trump , Noam Chomsky , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák