Hrozí globální politický otřes, varuje politolog v souvislosti s aférou Panama Papers

Panama vždy platila za jeden z nejlepších daňových rájů na světě - během vlády generála Manuel Noriegy i po ní - a firma Mossack Fonseca, kterou provozuje švýcarský daňový expert jménem Jurgen Mossack a jeho panamský partner Ramon Fonseca, je jedním z dominantních hráčů v paralelním světě daňových rájů, konstatuje politolog C. J. Polychroniou. V komentáři pro server Al Džazíra analyzoval, jaký dopad může mít masivní aféra zvaná Panama Papers.

Odborník vysvětluje, že v tomto světle by bezprecedentní únik téměř čtyřicetiletých záznamů zahrnující více než 11 milionů dokumentů o více než 210 tisících společnostech, kartelech, nadacích a světových vůdcích odhalující, jak Mossack Fonseca nabízel své služby usnadňující praní špinavých peněz, vyhýbání se daňovým platbám a kriminální aktivity, neměl nikoho překvapit. "Offshoreové společnosti tohoto druhu byly vytvořeny právě proto, aby plnily takovou roli pro bohaté a mocné, kteří vládnou světu," deklaruje politolog.    

"Je překvapivé, že toto je pouze jedna z firem zapojených do dané praxe, ale existují tisíce společností angažujících se v zařizování takových schémat," cituje Polychroniou slova Marka Hayse, poradce neziskové organizace Global Witness zabývající se sledováním mezinárodní korupce, pronesená v rozhovoru pro list International Business Times.

Co lze udělat?

Politolog konstatuje, že jedna z hlavních otázek vyvstávajících z vůbec největšího úniku soukromých dokumentů na internet zní, zda se vůbec máme zabývat existencí globální sítě korupce a zda s ní lze něco udělat. Dodává, že odpověď zní v obou případech ano.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ve světě extrémních nerovností a masivních sociálních problémů, jako je ten náš, jsou ekonomické, sociální a politické dopady vyhýbání se placení daní kvůli existenci daňových rájů obrovské," vysvětluje expert. Připomíná, že bez daní by společnosti bojovaly se zajištěním svého fungování, jelikož by nedokázaly poskytovat ani základní veřejné služby.    

Polychroniou uvádí, že zatímco zaměstnanci a malí a střední podnikatelé platí plné daňové sazby, globální korporace a nejbohatší lidé v průběhu let odvádějí stále méně a méně, jelikož s růstem světové ekonomiky dochází též k šíření offshoreových daňových rájů. "Vítejte v globálním kapitalismu, daňové nespravedlnosti a podkopávání demokracie," pokračuje ironicky odborník.     

Expert odkazuje na zprávu Tax Justice Network z roku 2012, podle jejíž odhadů si nejbohatší lidé ukryli na offshoreových účtech mezi 21-32 biliony dolarů (zhruba půl až tři čtvrtě trilionu korun). "Jen si představte, kolik škol a nemocnic by se dalo v různých zemích postavit za daně vybrané z této enormní sumy černých peněz," píše politolog. Domnívá se, že pokud by se podařilo zamezit mamutímu problému vyhýbání se placení daní, výrazně by se snížila míra nerovností v rámci jednotlivých zemí i mezi státy světa. Za další ohromný a bolestivý problém, který by šlo mnohem efektivněji řešit, pokud by bylo k dispozici toto skryté bohatství, označuje Polychroniou též uprchlickou krizi.

Nová éra možná začala

Uvedené skutečnosti jsou pochopitelně dobře známy všem v globálním společenství, což politolog považuje za důvod, proč lídři zemí G20 před pár lety zařadili otázky vyhýbání se placení daní a existenci daňových rájů na vrchol své agendy.

Jak ale Polychroniou konstatuje, nic se s tím od té doby neudělalo a problém offshoreových daňových rájů zůstává neřešen, byť je docela dobře možné, že nyní aféra Panama Papers bude mít výrazný dopad na budoucí možnosti nejbohatších skrývat své peníze. "Ve skutečnosti může v důsledku úniku Panama Papers vysvitnout nová éra," soudí odborník.   

To, že se v uniklých dokumentech objevují i vlivná jména jako je ruský vůdce Vladimir Putin a úřadující prezidenti Argentiny a Ukrajiny či premiér Islandu - a jde jen o pár světových lídrů zapletených do skandálu Mossack Fonseca - podle politologa nepochybně způsobí globální politický šok a může potenciálně vést ke kýženému "globálnímu jaru", tedy odporu proti světovému vládnutí.

Nejde jen o autoritářské režimy

Na Islandu se již objevily výzvy k rezignaci premiéra Davída Gunnlaugssona, připomíná expert. Soudí, že i Vladimir Putin pravděpodobně prožil bezesnou noc poté, co se doslechů o aféře. "Pravděpodobně již přemýšlí, jak zamezit politické agitaci v Rusku a škodám na své zahraniční image," pokračuje Polychroniou.  

Únik Panama Papers ukazuje, že offshoreové společnosti, jako je Mossack Fonseca, se musí dostat pod bedlivý dohled, jelikož nejsou ze své podstaty nelegální, ale slouží k zakrytí identity skutečných firem a vlastníků prostředků, vysvětluje odborník. "Mimo jakýchkoliv pochyb se prokázalo, že korupce a masivní vyhýbání se placení daní se objevuje po celém světě a neomezuje se pouze na země, kde panují autoritářské a utlačovatelské režimy," dodává politolog.         

V neposlední řadě pak dle Polychronioua únik Panama Papers odhaluje, že problém není pouze v globálním daňovém systému, ale v celém globálním vládnutí. Za největší výzvu, před kterou svět stojí, pak expert závěrem označuje proměnu samotného globálního kapitalismu.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Související

Sídlo Deutsche Bank

Razie v Deutsche Bank pokračuje i dnes, hodnota akcií klesá

Policejní razie v největší německé bance Deutsche Bank dnes kvůli značnému objemu dokumentů pokračuje. Oznámila to mluvčí frankfurtské prokuratury. Úřad později potvrdil, že prohledávány jsou kanceláře nejvyššího managementu. Kriminální policie, prokuratura a daňová inspekce začaly už ve čtvrtek prohledávat šest poboček banky ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli obviněním z praní špinavých peněz spojeným s takzvanými Panamskými dokumenty.
Sídlo Deutsche Bank

Policisté vtrhli do poboček Deutsche Bank. Instituce "vyprala" 311 milionů eur?

Šest poboček největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí dnes prohledávalo na 170 členů kriminální policie, prokuratury a daňové inspekce. Hledali důkazy o praní špinavých peněz, oznámila kancelář státního zástupce. Vyšetřovatelé zkoumají činnost dvou zaměstnanců banky, kteří údajně pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.

Více souvisejících

Panama Papers

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy