Primárky ve Wisconsinu vyhráli Sanders a Cruz, Trump nemá nic jisté

Madison - Jak se očekávalo, primárky v americkém státě Wisconsin vyhrál za tábor demokratů Bernie Sanders. Republikána a dosavadního favorita Donalda Trumpa pak porazil Ted Cruz.

Cruz získal ve Wisconsinu takřka 48,3 procenta hlasů, což o více než deset procentních bodů překonalo předvolební průzkumy veřejného mínění. Sondáže naznačovaly těsný souboj mezi Cruzem a Trumpem, miliardář ale za vítězem zaostal s 35,1 procentem hlasů. Třetí skončil ohijský guvernér s českými kořeny John Kasich, obdržel 14 procent hlasů. Voliči také odevzdali některé hlasy kandidátům, kteří se již z boje o prezidentské křeslo stáhli.

"Ať už to bude před Clevelandem nebo na sjezdu (republikánů) v Clevelandu, společně získáme většinu delegátů a společně v listopadu porazíme Hillary Clintonovou," řekl v projevu svým stoupencům po oznámení prvních odhadů výsledků primárek Ted Cruz. "Vítězíme, protože sjednocujeme Republikánskou stranu," dodal.

Zdroj: YouTube

Ve Wisconsinu se republikáni ucházeli o 42 delegátů. Cruz jich podle propočtu The Green Papers získal 36 a Trump šest, Kasich žádného. Pro získání prezidentské nominace Republikánské strany je třeba získat 1237 delegátů. Trump jich podle AP má prozatím 740, Cruz 514 a Kasich 143.

Když Trump zbývajících 497 delegátů nutných pro nominaci nezíská, tak z prvního kola formálního hlasování na sjezdu republikánský kandidát na prezidenta USA nevzejde. Následovat bude přinejmenším jedno další kolo volby. V něm bude moci více než polovina delegátů hlasovat podle vlastního uvážení, takže se nebude muset řídit volebními výsledky z jednotlivých států.

Zda by Trump v takové situaci nominaci získal, není vůbec jisté. Aby takovému vývoji předešel, musí při hlasováních ve zbývajících státech získat 57 procent všech delegátů, dosud jich přitom dostal jen 46 procent. Prohra ve Wisconsinu tak Trumpa staví pod značný tlak a další případné volební zaváhání bude znamenat ještě větší komplikace.

Porážku ve Wisconsinu urpěla také demokratická favoritka Clintonová, jejíž prohra se ale očekávala. Sanders získal přes 56,5 procenta hlasů, někdejší první dáma zhruba 43,1 procenta. Zbývající hlasy připadly jiným osobnostem, případně nikomu.

"S naším vítězstvím ve Wisconsinu nyní máme na kontě vítězství v sedmi z osmi posledních volebních shromáždění a primárek," řekl shromážděným podporovatelům Sanders, který i přes poslední úspěchy zůstává v počtu delegátů daleko za Clintonovou.

Demokraté se v tomto státě utkali o 86 delegátů a 10 superdelegátů, kteří se oproti delegátům nemusí řídit výsledkem hlasování. The Green Papers uvádí, že Sanders získal 45 delegátů a Clintonová 36, zbývajících pět delegátských hlasů ještě nebylo určeno. Svou podporu Clintonové již také vyslovili čtyři superdelegáti, postoj zbývajících šesti znám není.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Ted Cruz (kandidát na prezidenta USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy