Policie postavila před brazilským parlamentem dvoumetrové zábrany, bude se hlasovat o osudu prezidentky

Brasilia – Pečlivé přípravy a velké manévry doprovází dnešní očekávané jednání brazilských poslanců. Ti mají rozhodnout o impeachmentu, tedy ústavní žalobě proti hlavě státu Dilmě Rousseffové za její údajné machinace ve výkazech o státním rozpočtu. 

Brazilská policie před budovou parlamentu vztyčila dva metry vysoké a víc než kilometr dlouhé zábrany, které mají při očekávané mohutné demonstraci oddělit stoupence a odpůrce prezidentky Rousseffové.

Poslanci dolní parlamentní komory dnes hlasují o ústavní žalobě proti prezidentce. Přestože se Rousseffová usilovně snažila získat zastupitele na svou stranu, třetinu potřebnou k zablokování žaloby podle agentury Reuter zajištěnou nemá.

Před parlamentní budovou se už ráno místního času shromáždili příslušníci obou táborů. Nové a nové autobusy přivážejí podle místních médií tisíce dalších, demonstrace se dnes očekávají i v Riu de Janeiro a Sao Paulu.

Schůze již začala, kdy zastupitelé přikročí k hlasování, ale zatím není jasné.

Šéf sněmovny Eduardo Cunha, který je považován za vůdce prezidentčiných odpůrců, v úvodním projev shrnul výhrady proti hlavě státu. Rousseffová tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za "puč" proti demokraticky zvolené vládě.

Pokud nejméně 342 z 513 poslanců dolní komory ústavní žalobu podpoří, debata se přesune do Senátu, jehož rozhodnutí může Rousseffovou funkce hlavy státu zbavit. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel TemerI on je však namočen do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras. Pokusy o odvolání prezidenta by tak mohly přijít znovu.

Třetím v řadě je šéf Poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, považovaný za hlavního odpůrce Rousseffové. Cunha čelí obvinění z praní špinavých peněz a úplatkářství a mohl by být rovněž zbaven úřadu, uvedla agentura AP. Do skandálu firmy Petrobras je údajně zapleten i šéf Senátu Renan Calheiros, který je dalším v řadě možných nástupců Rousseffové v prezidentské funkci.

Brazilská média uvádí, že z korupce a dalších trestných činů je podezřelá víc než polovina poslanců, kteří jsou členy parlamentního výboru, jenž odvolání Rousseffové navrhl. Obvinění čelí celkem 60 procent členů brazilského zákonodárného sboru.

Související

Více souvisejících

Dilma Rousseffová Brazílie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy