Americká vláda tají pravdu o 11. září a mate veřejnost. Historik vysvětlil proč

Patnáct z devatenácti únosců, kteří provedli útoky z 11. září 2001, bylo občany Saudské Arábie, konstatuje historik Andrew J. Bacevich. V komentáři pro server Los Angeles Times pokládá otázku, co tento fakt znamená.

Ukázkové zahlazování škod

Historik připomíná, že odpověď amerických úřadů na tuto otázku zní málo či nic, jelikož s národností teroristů od počátku zacházely jako s pouhou náhodou, která nemá žádné důležité konotace. "Bylo to jako by patnáct vrahů jen kouřilo stejnou značku cigaret či používalo stejnou vodu po holení," dodává Bacevich.   

Expert se domnívá, že pokud by pachatelé pocházeli odjinud než ze Saudské Arábie, byl by nepochybně aplikován jiný přístup. "Představte si, že by útoky provedlo patnáct Iráčanů," nastiňuje odborník. Soudí, že v takovém případě by byl z pohledu Washingtonu přímým viníkem Saddám Husajn. Také pokud by útočilo patnáct Íránců, američtí představitelé by neváhaly ukázat prstem na úřady v Teheránu coby komplice, míní historik.  

Saudská Arábie ale unikla, pokračuje Bacevich. Uvádí, že Komise pro 11. září ve své závěrečné zprávě deklarovala, že nebyl nalezen žádný důkaz o tom, že by saúdská vláda jako instituce či jednotliví přední saúdští představitelé financovali Al-Káidu. Historik to označuje za skvěle sepsané prohlášení, ukázkový příklad zahlazování škod, jehož cílem bylo zabránit kritickému přehodnocení existujících americko-saúdských vztahů.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato snaha nikdy plně neuspěla, skeptici mají podezření, že za tímto příběhem se skrývá více," deklaruje odborník. Vysvětluje, že v dnešních dnech je výrazem těchto pochyb požadavek na odtajnění 28 stran šetření Kongresu zabývajícího se detailně saudským vztahem k podpoře teroristické sítě Al-Káida před 11. zářím. Bacevich odkazuje na pondělní zprávu agentury AP, dle které Obamova administrativa tento krok nakonec skutečně učiní.

Podle experta není možné odhadovat, zda oněch 28 stran potvrdí, či vyvrátí podezření o saúdské účasti na útocích z 11. září, dokud americká vláda materiál neodtajní. V souvislosti s touto debatou pokládá historik důležitější otázku: Kdo v USA má konečnou jurisdikci nad pravdou? "Spadá do výhradní pravomoci státu? Nebo soudy o pravdě spravedlivě náleží lidu?" ptá se Bacevich.       

Odborník vysvětluje, že v čemkoliv, co se dotýká národní bezpečnosti - což je podle něj velmi pružný koncept - stát dlouhodobě drží pozici, že názory vyjádřené vládními úřady mají závazný charakter. V otázkách války a míru pak američtí představitelé občanům sdělují jen to, co podle jejich názoru lidé potřebují vědět, konstatuje historik. Poukazuje, že odpírán je přístup k informacím, které by veřejnost mohla interpretovat odlišně, případně se úřady domnívají, že jsou pro občany nebezpečné.

Loď je třeba potopit    

"Výsledkem je, že stát opatruje pravdu," píše Bacevich. Deklaruje, že při dávkování informací pomyslní kurátoři pracují na příkaz státu, tedy kategorie, která zahrnuje více než několik novinářů, přičemž vypouštěné pěkné příběhy nemusí být nutně přesné, ale toto kompenzuje fakt, že jsou užitečné. V některých případech může takový příběh kamuflovat chyby minulosti a ušetřit tak politiky hanby, většinou je však jeho účelem usnadnit výkon moci po určité linii, vysvětluje historik.   

"Tím, že charakterizuje události 11. září jako blesk z čistého nebe nikterak spojený s předchozími akcemi Spojených států, verze pravdy zkonstruovaná v atmosféře oněch událostí slouží oběma uvedeným cílům," domnívá se expert. Deklaruje, že namísto toho, aby vedla k přehodnocení americké politiky - mezi jiným i problematického vztahu se Saudskou Arábií - tuto politiku podporuje, ospravedlňuje její pokračování a nikoliv náhodou ujišťuje o moudrosti těch, kteří za ni byli prioritně odpovědní.

Bacevich proto nepovažuje za překvapivé, že zahraničněpolitické kruhy i nyní trvají na tom, aby oněch 28 stran zůstalo tajných. "Nejenže dokument může být výzvou pro státem preferovaný narativ o 11. září, ale požadavky na jeho odtajnění rovněž zpochybňují výsadní právo tento narativ kontrolovat," podotýká odborník.    

Expert poukazuje, že ve snaze zabránit zveřejnění dokumentace ji Philip Zelikow, washingtonský insider, který byl ředitelem Komise pro 11. září, popsal jako "neprověřený, syrové materiál", přičemž tvrdí, že obsah může být zavádějící a pokud by se dostal na veřejnost, bylo by třeba odtajnit stovky, ne-li tisíce stran dodatečných dokumentů.   

"Proč neumožnit Američanům, aby si udělali názor sami? Proč nezpřístupnit ty tisíce relevantních stánek?" ptá se Bacevich. Odpověď je podle něj nasnadě: V úvahách lidí, jako je Zelikow, nelze obyčejným občanům v takových otázkách věřit a politika musí zůstat v kompetenci těch, kdo mají příslušné pověření a tudíž se dá spoléhat, že nepotopí loď.

"Loď je ale třeba potopit," apeluje historik. Konstatuje, že na Blízkém východě napáchala americká zahraniční politika ohromný zmatek a charakterizuje ji to, že zažité principy již neslouží žádnému cíli, pouze pokračující pošetilosti. Zveřejnění oněch 28 stran tak může být prvním krokem k reálné změně současného stavu, míní závěrem Bacevich.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.      

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) 11. září 2001 Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy