Šéf CIA promluvil o tajné zprávě k 11. zaří i terorismu

Washington – O boji proti terorismu i Donaldu Trumpovi v rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC mluvil John Brennan, ředitel americké CIA (Central Intelligence Agency), která je americkou zpravodajskou agenturou.

„IS zničíme"

Brennan v rozhovoru ujišťoval, že Spojené státy mají boj proti teroristické skupině Islámský stát (IS) pod kontrolou.

„IS zničíme, o tom nepochybuji. A musíme odstranit vedení, které této organizaci nařizuje páchat tyto ohavné činy," uvedl Brennan s odkazem na Abu Bakr al-Bgdádího, který v čele organizace Islámský stát stojí.

„Kdybychom dostali Bagdádího, myslím, že by to na tuto organizaci mělo velký dopad, že by to pořádně pocítili," podotknul Brennan.

Boj proti Islámskému státu ale podle Brennana není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dle jeho slov je specifický tím, že IS není jen organizací, ale „fenoménem".

„Víme, že se IS snaží provádět útoky v Evropě a na dalších místech po světě. A také velmi, velmi blízce spolupracujeme s našimi evropskými partnery," uvedl dále Brennan.

USA nemají kouzelnou hůlku

Zdůraznil ale, že schopnost Spojených států ovlivňovat dění na východě bývá často přeceňována. „Spojené státy mají jen omezený vliv a schopnost ovlivňovat, co se na Středním východě děje. A hodně lidí si myslí, že Spojené státy mohou jen mávnout kouzelnou hůlkou, ale tak to není," podotknul.

Brennan také zdůraznil, že nesouhlasí s plánem uvolnit 28 stran tajné zprávy o útocích 11. září, které by údajně měly odhalit přímou spojitost mezi útoky a Saúdskou Arábii.

Podle Brennana jde ale jen o „předběžný posudek" a problémy, které v této zprávě byly uvedeny, byly od roku 2002 „důkladně prošetřeny a upraveny" komisí, která se teroristickými útoky z 11. září zabývala.

„Nakonec došli ke zcela jasnému závěru, že neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že by saúdská vláda jako instituce nebo jakýkoliv saúdský občan poskytoval Al Kajdě finanční podporu," tvrdí Brennan.

Trump CIA nevadí

„Myslím si, že jsou lidé, kteří by se mohli chopit těchto nepodložených a neprověřených informací k tomu, aby tím dokázali zapojení Saúdské Arábie, což by podle mě bylo velmi, velmi nepřesné," uvedl k tomu dále Brennan.

Vztahy Spojených států a Saúdské Arábie jsou podle něj „velmi silné". Nedávno zemi také spolu s prezidentem Barackem Obamou navštívil. „Jsou tu nějaké rozdílné názory ohledně toho, jak by se k některým problémům v regionu mělo přistupovat, což je podle mě velmi dobře," podotknul Brennan.

Brennan také popřel, že by komentáře a kontroverzní výroky o muslimech Donalda Trumpa, možného kandidáta na prezidenta USA, nějakým způsobem komplikovaly práci CIA. Vnitřní politické roztržky podle něj jeho práci nijak nenarušují.

„Kampaň bude pokračovat. Ale jedná z věcí, které jsou na CIA skvělé, je, že zůstáváme soustředěni jako laserový paprsek na to, co musíme dělat, abychom tuto zemi udrželi v bezpečí," dodal Brennan.

Související

Donald Trump

Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

John Brennan CIA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy