Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Slabší USA, silnější Putin

Putinovým cílem je podněcovat rozdělení společnosti ve Spojených státech, deklaruje Vinogradová. Dodává, že rozhodnutí Donalda Trumpa odebrat Johnu Brennanovi bezpečnostní prověrku vyvolalo mez americkými zákonodárci reakci, která se liší téměř přesně dle jejich stranické příslušnosti.

Vysoce postavení představitelé Demokratické strany prezidentův krok odsuzují, zatímco většina příslušníků Republikánské strany opatření podporuje, případně alespoň mlčí, poukazuje analytička. Předpokládá, že tohoto stranického rozdělení zajisté využije ruská internetová armáda, která na něj bude upozorňovat.

„Ruská propagandistická mašinérie ráda zdůrazňuje kritiku údajných nedostatků demokracie a občanských práv v USA,“ pokračuje Vinogradová. Očekává, že Rusko pravděpodobně šířit výklad, že rozhodnutí prezidenta Trumpa je přímým útokem na svobodu slova a že pod palbou se ocitly také obecné americké demokratické svobody.

Takový postup pomůže Vladimiru Putinovi prezentovat Spojenými státy vedený demokratický řád jako slabý, míní analytička. Doplňuje, že ve srovnání s tím bude Putin vypadat zdánlivě silnější.

Ruský prezident chce také podrýt důvěru v americké instituce a zřejmě hodlá překroutit rozhodnutí svého amerického protějšku jako údajný projev prohlubující se propasti mezi Donaldem Trumpem a americkými tajnými službami, domnívá se Vinogradová. Soudí, že Putinův tým bude pravděpodobně šířit interpretaci, že šéf Bílého domu učinil své rozhodnutí z titulu svých exekutivních pravomocí, což původně tvrdila jeho tisková mluvčí Sarah Sandersová na tiskovém brífinku svolaném k odebrání Brennanovy prověrky.

Putinovi „nohsledi“ budou zdůrazňovat, že Trump své konečné rozhodnutí ohledně Brennanovy prověrky předem nekonzultoval s ředitelem amerických tajných služeb Danem Coatsem či ředitelkou CIA Ginou Haspelovou, míní analytička. Vysvětluje, že taková interpretace má posílit tvrzení, že americký prezident činí rozhodnutí bez konzultací s experty.

Bonus pro ruského prezidenta

Ruští trollové budou rovněž šířit zprávu, že celá situace je poslední v celé řadě náznaků, že Trump v důležitých záležitostech bezpečnosti země rozhoduje bez ohledu na své klíčové poradce, očekává Vinogradová. Za bonus pro Putina označuje skutečnost, že rostoucí skupina bývalých představitelů tajných služeb napříč spektrem Trumpův krok kritizuje, což dále podporuje dojem, že mezi americkým prezidentem a tajnými službami panují rozpory.

Putina zřejmě potěšil i Trumpův rozhovor pro list Wall Street Journal, v němž americký prezident naznačil existující spojitost mezi odebráním Brennanovy prověrky a jeho zapojením do údajného „zmanipulovaného honu na ruské čarodějnice“, píše analytička. Poukazuje, že ruský vládce může toto prohlášení použít k šíření názoru, že šéf Bílého domu útočí na svobodné fungování amerického demokratického justičního systému, když se snaží umlčet ty, kteří vyšetřují ruské zásahy do voleb v USA.

Vinogradová očekává, že Putin bude hrát na obě strany a maximálně se pokusí posílit dojem, že Donald Trump se snaží cosi ututlat.

V tomto směru se analytička domnívá, že ruský prezident může využít i poslední tweety svého amerického protějšku o údajných chybách, kterých se Brennan měl dopustit coby ředitel CIA, přičemž ruská strana bude přiživovat konspirační teorie o této tajné službě, podobně jako konspirační teorie o tzv. hlubokém státu hovořící o údajné politizaci FBI.

„To pomůže Putinovi k jeho cíli podkopat důvěru v naše (americké) demokratické instituce,“ uzavírá Vinogradová.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko John Brennan Donald Trump Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy