Teroristé přichází s uprchlíky, přiznala CIA: Hrozí další útoky?

Washington – John Brennan, ředitel americké CIA, americké zpravodajské služby, dnes hodlá v Kongresu přednést varování před dalšími útoky skupiny Islámský stát (IS). Informace o tom přinesl server Politico.

Nebezpečí IS

Brennan se domnívá, že pokračující vojenský úspěch v Sýrii a Iráku, díky kterému IS přichází o území, bude zároveň znamenat, že skupina bude organizovat více útoků jinde.

„Aby kompenzoval územní ztráty, IS se zřejmě bude více spoléhat na partyzánské taktiky, včetně velkých útoků mimo území, které ovládá," domnívá se Brennan, který hodlá nedělní útoky v americkém Orlandu označit za „ohavný čin úmyslného násilí" a „útok na hodnoty otevřenosti a tolerance, které nás jako národ definují".

Brennan poukazuje na sérii krvavých útoků, které skupina podnikla v Bagdádu a Damašku, což je podle něj důkazem, že se skupina snaží přizpůsobit náletům a dalším útokům. Důsledkem toho by se podle něj mohl zvýšit globální dosah skupiny a její schopnost inspirovat potenciální teroristy k útokům i mimo oblast Blízkého východu.

IS inspiruje násilí

Šéf CIA také hodlá poukázat na rostoucí přítomnost skupiny v dalších oblastech, například v Jemenu, Afghánistánu a Egyptě. Odnož IS v Libyi je pak podle něj „asi nejrozvinutější a nejvíce nebezpečná".

Zároveň ale upozorňuje, že nebezpečí představují i lidé, kteří se skupinou sympatizují, ačkoliv na ni nejsou nijak přímo napojeni. „Jak jsme mohli vidět v Orlandu, San Bernardinu i jinde, IS se snaží inspirovat k útokům sympatizanty, kteří na skupinu nejsou nijak přímo napojeni," varuje.

„Minimálně od roku 2014 se IS snaží vybudovat aparát na řízení a inspirování útoků proti jejich zahraničním nepřátelům, což vedlo ke stovkám obětí. Nejvíce vidět byly útoky v Paříži a Bruselu, o kterých se domníváme, že je řídilo vedení IS. Soudíme, že IS trénuje a snaží se nasadit operativce na další útoky," varuje.

„IS má velkou skupinu západních bojovníků, kteří by potenciálně mohli sloužit jako operativci pro útoky na Západě. A skupina pravděpodobně zkoumá další různé způsoby, jak by se její operativci mohli na Západ infiltrovat, včetně uprchlíků, pašeráckých cest i legitimních způsobů cestování," vysvětluje.

Další plány pro CIA

Brennan se také podle serveru chystá vyzvat k modernizaci agentury, aby byla schopna vypořádat se s tím, co nazývá potenciálními hrozbami – od kybernetických útoků po agresivní Rusko a nukleárně aktivní Severní Koreu.

Podle Brennana je také nutné americkou CIA diverzifikovat, protože je mnohem méně diverzifikovaná, než zbytek federálních zaměstnanců, což podle něj představuje zásadní problém.

„Pro vybudování špionážní sítě budoucnosti je podle něj nutné vytvoření „pracovní síly tak rozmanité, jako je svět, kterým se zabývá."

Související

Donald Trump

Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

John Brennan CIA Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy