Teroristé přichází s uprchlíky, přiznala CIA: Hrozí další útoky?

Washington – John Brennan, ředitel americké CIA, americké zpravodajské služby, dnes hodlá v Kongresu přednést varování před dalšími útoky skupiny Islámský stát (IS). Informace o tom přinesl server Politico.

Nebezpečí IS

Brennan se domnívá, že pokračující vojenský úspěch v Sýrii a Iráku, díky kterému IS přichází o území, bude zároveň znamenat, že skupina bude organizovat více útoků jinde.

„Aby kompenzoval územní ztráty, IS se zřejmě bude více spoléhat na partyzánské taktiky, včetně velkých útoků mimo území, které ovládá," domnívá se Brennan, který hodlá nedělní útoky v americkém Orlandu označit za „ohavný čin úmyslného násilí" a „útok na hodnoty otevřenosti a tolerance, které nás jako národ definují".

Brennan poukazuje na sérii krvavých útoků, které skupina podnikla v Bagdádu a Damašku, což je podle něj důkazem, že se skupina snaží přizpůsobit náletům a dalším útokům. Důsledkem toho by se podle něj mohl zvýšit globální dosah skupiny a její schopnost inspirovat potenciální teroristy k útokům i mimo oblast Blízkého východu.

IS inspiruje násilí

Šéf CIA také hodlá poukázat na rostoucí přítomnost skupiny v dalších oblastech, například v Jemenu, Afghánistánu a Egyptě. Odnož IS v Libyi je pak podle něj „asi nejrozvinutější a nejvíce nebezpečná".

Zároveň ale upozorňuje, že nebezpečí představují i lidé, kteří se skupinou sympatizují, ačkoliv na ni nejsou nijak přímo napojeni. „Jak jsme mohli vidět v Orlandu, San Bernardinu i jinde, IS se snaží inspirovat k útokům sympatizanty, kteří na skupinu nejsou nijak přímo napojeni," varuje.

„Minimálně od roku 2014 se IS snaží vybudovat aparát na řízení a inspirování útoků proti jejich zahraničním nepřátelům, což vedlo ke stovkám obětí. Nejvíce vidět byly útoky v Paříži a Bruselu, o kterých se domníváme, že je řídilo vedení IS. Soudíme, že IS trénuje a snaží se nasadit operativce na další útoky," varuje.

„IS má velkou skupinu západních bojovníků, kteří by potenciálně mohli sloužit jako operativci pro útoky na Západě. A skupina pravděpodobně zkoumá další různé způsoby, jak by se její operativci mohli na Západ infiltrovat, včetně uprchlíků, pašeráckých cest i legitimních způsobů cestování," vysvětluje.

Další plány pro CIA

Brennan se také podle serveru chystá vyzvat k modernizaci agentury, aby byla schopna vypořádat se s tím, co nazývá potenciálními hrozbami – od kybernetických útoků po agresivní Rusko a nukleárně aktivní Severní Koreu.

Podle Brennana je také nutné americkou CIA diverzifikovat, protože je mnohem méně diverzifikovaná, než zbytek federálních zaměstnanců, což podle něj představuje zásadní problém.

„Pro vybudování špionážní sítě budoucnosti je podle něj nutné vytvoření „pracovní síly tak rozmanité, jako je svět, kterým se zabývá."

Související

Donald Trump

Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

John Brennan CIA Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 10 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 11 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci

Poradci Donalda Trumpa jsou před dnešními americkými volbami opatrně optimističtí a věří, že jejich výsledek bude záviset především na volební účasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy