Svět v ohrožení? Budete v bezpečí, nebo svobodní, varuje vlivný deník

Motivy Omara Mateena nemusí být nikdy plně objasněny, avšak masakr, který spáchal v Orlandu, přinesl naléhavou otázku, konstatuje úvodník serveru New York Times. Ta podle vlivného amerického deníku zní, jak může demokratická společnost čelit seberadikalizaci a zabránit útokům těch, kdo vyslyší výzvy teroristických skupin k zabíjení nevinných lidí.

Jednoduché řešení neexistuje

Spojené státy nejsou jediná země, která se snaží nalézt odpověď na to, jak ochránit vlastní obyvatelstvo, potírat extremisty a přitom zachovat základní svobody, včetně svobody slova, shromažďování a pohybu, podotýká NY Times. Zdůrazňuje, že stejnou debatu nepochybně vede nejen Francie, ale většina Evropy, přičemž žádné jednoduché řešení neexistuje.    

Není žádný snadný způsob jak monitorovat veškeré telefonické hovory, příspěvky na sociálních sítích, emaily a další formy komunikace, které mohou extremisté využívat k oslovení těch, kteří jsou náchylní k jejich propagandě, vysvětluje úvodník. Dodává, že i kdyby takový způsob existoval, znamenal by přeměnu otevřené společnosti v takovou, kde panuje hluboký vládní dohled.  

"Co tedy lze učinit?" ptá se vlivný deník. Deklaruje, že jednou reakcí musí být poctivé vyšetřování a prosazování práva, což povede k zatýkání v momentech, kdy se spiknutí teprve rozvíjí a dává do pohybu. Tento měsíc například federální soud shledal vinnými tři mladé Američany somálského původu z Minneapolis, které je centrem pro verbování extremistů v USA, z toho, že se v roce 2014 pokusili odcestovat do Sýrie s cílem přidat se k Islámskému státu (IS), uvádí NY Times. Doplňuje, že trojici hrozí doživotní vězení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Známý americký server připomíná, že se nejednalo o jediný případ - státní žalobci v Minnesotě obvinili také dvacet osob napojených na africkou teroristickou skupinu Aš-Šabáb a dalších deset lidí čelí stíhání za podporu IS.

K jejich zatčení však došlo pozdě, tedy až poté, co se radikalizovali a podlehli poselství teroristických skupin, deklaruje úvodník. "Výzvou je pokusit se identifikovat ty, kdo jsou zranitelní vůči extremistické ideologii, a vyvinout programy a strategie, které je dokážou nasměrovat na lepší cestu," míní vlivný deník.

Obamova administrativa začala podnikat jisté důležité kroky, včetně posílení snah ministerstva zahraničí čelit velmi úspěšným poselstvím IS na sociálních sítích, které přitáhly tisícovky převážně mladých Evropanů na blízkovýchodní bojiště, uvádí NY Times. Vysvětluje, že v plánu je investovat do programu více peněz, zaškolit více příslušných pracovníků a vypouštět zprávy šité na míru specifickým segmentům populace.   

Nebude to levné

Během roku 2014 se teroristická hrozba přeměnila z velkých útoků Al-Káidy ve více rozptýlené skupiny vyhledávající tzv. měkké cíle, přičemž americká administrativa se začala zaměřovat na konkrétní lokální komunity, které se pokoušely čelit problematice atraktivity násilného extremismu pro mladé lidi, pokračuje úvodník. Doplňuje, že ministerstvo spravedlnosti vybralo pro pilotní programy Minneapolis, Boston a Los Angeles a zde se pokouší pracovat s místními občanskými skupinami a vůdci.     

NY Times vysvětluje, že obzvláště náročnou výzvou je Minneapolis. "Je zde největší somálská přistěhovalecká komunita a za extremistické skupiny odešlo bojovat více mladých lidí než z jakéhokoliv jiného (amerického) města," konstatuje úvodník. Doplňuje, že tamní iniciativy jsou nyní financovány z federálních, místních i soukromých zdrojů, přičemž zahrnují vzdělávací programy pro mladé Somálce s přístupem k možným zaměstnání. Došlo k založení fotbalové ligy a zvláštní neziskové organizace k posílení propojení komunitních skupin, škol a veřejných úřadů, připomíná NY Times s tím, že federální žalobci nabádají imámy, aby vyšli ze svých mešit a působili na mladé lidi méně formálně.   

Jednou z komplikací při realizace této strategie je podle amerického deníku ústřední role ministerstva spravedlnosti, která budí podezření, že dané úsilí je zaměřeno spíše na získávání zpravodajských materiálů než na poskytování skutečné pomoci. Úvodník proto odkazuje na hlasy expertů, kteří tvrdí, že v čele podobných iniciativ musí stát především vůdci problematických komunit.

"Identifikovat mladé lidi ohrožené seberadikalizací a odvrátit je od přidání se k teroristům nebude lehké, rychle či levné, ale USA z tohoto musí učinit svou prioritu," apeluje závěrem NY Times.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus Střelba v nočním klubu ve městě Orlando (12. 6. 2016)

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy