Střelba v Dallasu: Snajpři mohli být vojáci nebo příslušníci národní gardy, myslí si odborník

ROZHOVOR – Poklidnou demonstraci proti policejnímu násilí na černoších v texaském Dallasu narušila střelba. Nejméně dva snajpři zabili čtyři policisty, pátý zemřel v nemocnici. Ačkoliv motiv útočníků ani jejich totožnost zatím nejsou známy, podle českého bezpečnostního experta Andora Šándora by mohlo jít o někoho s vojenským výcvikem, kdo se chtěl policii mstít. Uvedl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Na útoku v Dallasu se podílel zatím neupřesněný počet střelců, mluví se dvou zadržených a jednom, který se sám zastřelil. Podle policie šlo zřejmě o předem pečlivě připravenou akci. Pokud budeme vycházet ze zatím známých informací, souhlasíte s takovým závěrem?

Já jsem toho zatím mnoho neslyšel. Slyšel jsem prohlášení Obamy na summitu NATO k této problematice. A zřejmě to vypadá, že to bylo dobře připraveno – i s ohledem na to, jak dlouho celá ta přestřelka trvala. Není to záležitost nějakého nahodilého incidentu. Neumím tipovat, kolik lidí se celé přestřelky zúčastnilo a jak dlouho se na to připravovali, ale přece jenom to ukazuje na něco jiného, než jen pomanutí mysli kohosi. Bylo tam zřejmě nějaké spojení s oním černochem zastřeleným policií, ale to teď není možné úplně přesně říct.

Psali jsme:
Poprava policistů v Dallasu: 5 mrtvých, sedm zraněných. Stříleli na ně snajpři
Útočníci z Dallasu byli nelítostní, vše měli předem připravené, tvrdí svědci střelby Obama rázně odsoudil masakr v Dallasu: Byl to chladnokrevný a promyšlený čin Rusko se vyjádřilo ke střelbě v Dallasu. Tohle se v USA nebude číst dobře  

Dallaská policie také uvedla, že střelci byli rozmístěni tak, aby se jejich palebná plocha křížila a aby zranili či zabili co nejvíce příslušníků bezpečnostních složek. Dá se třeba z této informace odvodit, jestli měli nějaký výcvik?

Nepochybně měli vybráno místo nebo víc míst. To, že se takzvaně organizuje systém paleb, to je známá vojenská věc, která se používá zejména při obraně, kdy se palby kříží v efektivní vzdálenosti od těch střílejících tak, aby byli útočníci v co největší možné míře eliminováni. Ukazuje to, že věděli, o čem je řeč, věděli, jak věc zorganizovat. Mohli to být vojáci, mohli to být bývalí příslušníci národní gardy. To přesně říct neumím, ale určitě to nebyl někdo, kdo nic neví a akorát ti koupil samonabíjecí zbraň a šel střílet na policisty. Tenhle fakt může ukazovat na to, že si to museli připravit. Museli vědět, kde budou střílet, museli si dobře říct, kde se ti policisté budou vyskytovat, kde se ta palba má efektivně křížit. Ukazuje to, že střelec musel být víc než jeden, nejméně dva, možná víc.

Jeden ze svědků natočil útočníka, jak bez milosti zabil policistu, který už ležel na zemi a kterému třikrát nebo čtyřikrát zblízka střelil do zad. To svědčí o tom, že útočníci neměli slitování a zároveň jim nedělalo problémy člověka zastřelit z bezprostřední blízkosti...

To je normální poprava. To se prostě nedělá. Viděli jsme to třeba i při útoku na Charlie Hebdo, když ti teroristé utíkali z redakce, tak tam taky vlastně popravili policistu, který ležel na zemi. To je poprava, nic jiného. A ukazuje to, že ti lidé byli i silně namotivováni k tomu činu. Přece jenom vystřelit po někom, zabít někoho a popravit ho, to jsou takové kategorie, které běžnému občanovi nejsou nijak blízké – pokud by nebránil svoji rodinu. A ani tam by člověk o nějaké popravě neuvažoval. Tady je evidentní, že ti lidé byli silně motivováni.

Zastřeleni nebo zraněni byli až na jednu výjimku jen policisté. Přestože oficiální motiv není znám, co z toho podle vás vyplývá?

Podívejte, to uvedli policisté i náhodní svědci, ta palba byla mířena právě na ně. Bylo pět mrtvých policistů, takže pokud byla palba mířena jenom na ně, tak se dá říct, že cílem byla nějaká msta policii. Tady jde o specifický akt vůči vybrané skupině bezpečnostního sboru - kdy provedou dva nebo možná více útočníků záměrný, dobře plánovaný útok. Je tu motivace, předem jasně vybraný cíl, stejně jako u Charlie Hebdo, to byla taky poprava těch redaktorů. Byť se tady jedná o něco jiného. V každém případě to nebyla náhoda, že stříleli jenom po policistech. Myslím si, že je evidentní, že je to msta za cosi. To ale budou muset policisté vyšetřit.

Rusko už v reakci na střelbu uvedlo, že jde o důsledek beztrestnosti americké policie. Jde jen o provokaci, nebo na tom skutečně něco může být?

Tohle určitě není situace, ve které by Rusové chtěli sbírat laciné politické body. To se klidně může Rusům stát také. Je pravda, že takzvaná nulová tolerance, která se v Americe uplatňuje už léta, udělala z mnoha měst mnohem bezpečnější místa, než byla před dvaceti nebo třiceti lety. To je prostě fakt. To, že se policie dopouští řady excesů, které pak ty soudy řeší velmi benevolentně, to je také fakt. Takže těch černochů, kteří sice určitě nemuseli být za normálních okolností těmi nejlepšími obyvateli toho daného města, bylo zastřeleno hodně. A může to být vnímáno tak, že policie má ten soudní systém na své straně, to je pravda. Ale ono je to strašidelně citlivé téma - jak mít policii skutečně účinnou a zároveň ji udržet na uzdě, aby se nedopouštěla excesů.

Díky za rozhovor.

Související

Více souvisejících

střelba na policisty v Dallasu (8.7.2016) Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy