ROZHOVOR – Poklidnou demonstraci proti policejnímu násilí na černoších v texaském Dallasu narušila střelba. Nejméně dva snajpři zabili čtyři policisty, pátý zemřel v nemocnici. Ačkoliv motiv útočníků ani jejich totožnost zatím nejsou známy, podle českého bezpečnostního experta Andora Šándora by mohlo jít o někoho s vojenským výcvikem, kdo se chtěl policii mstít. Uvedl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Na útoku v Dallasu se podílel zatím neupřesněný počet střelců, mluví se dvou zadržených a jednom, který se sám zastřelil. Podle policie šlo zřejmě o předem pečlivě připravenou akci. Pokud budeme vycházet ze zatím známých informací, souhlasíte s takovým závěrem?
Já jsem toho zatím mnoho neslyšel. Slyšel jsem prohlášení Obamy na summitu NATO k této problematice. A zřejmě to vypadá, že to bylo dobře připraveno – i s ohledem na to, jak dlouho celá ta přestřelka trvala. Není to záležitost nějakého nahodilého incidentu. Neumím tipovat, kolik lidí se celé přestřelky zúčastnilo a jak dlouho se na to připravovali, ale přece jenom to ukazuje na něco jiného, než jen pomanutí mysli kohosi. Bylo tam zřejmě nějaké spojení s oním černochem zastřeleným policií, ale to teď není možné úplně přesně říct.
Psali jsme: Poprava policistů v Dallasu: 5 mrtvých, sedm zraněných. Stříleli na ně snajpři Útočníci z Dallasu byli nelítostní, vše měli předem připravené, tvrdí svědci střelby Obama rázně odsoudil masakr v Dallasu: Byl to chladnokrevný a promyšlený čin Rusko se vyjádřilo ke střelbě v Dallasu. Tohle se v USA nebude číst dobřeDallaská policie také uvedla, že střelci byli rozmístěni tak, aby se jejich palebná plocha křížila a aby zranili či zabili co nejvíce příslušníků bezpečnostních složek. Dá se třeba z této informace odvodit, jestli měli nějaký výcvik?
Nepochybně měli vybráno místo nebo víc míst. To, že se takzvaně organizuje systém paleb, to je známá vojenská věc, která se používá zejména při obraně, kdy se palby kříží v efektivní vzdálenosti od těch střílejících tak, aby byli útočníci v co největší možné míře eliminováni. Ukazuje to, že věděli, o čem je řeč, věděli, jak věc zorganizovat. Mohli to být vojáci, mohli to být bývalí příslušníci národní gardy. To přesně říct neumím, ale určitě to nebyl někdo, kdo nic neví a akorát ti koupil samonabíjecí zbraň a šel střílet na policisty. Tenhle fakt může ukazovat na to, že si to museli připravit. Museli vědět, kde budou střílet, museli si dobře říct, kde se ti policisté budou vyskytovat, kde se ta palba má efektivně křížit. Ukazuje to, že střelec musel být víc než jeden, nejméně dva, možná víc.
Jeden ze svědků natočil útočníka, jak bez milosti zabil policistu, který už ležel na zemi a kterému třikrát nebo čtyřikrát zblízka střelil do zad. To svědčí o tom, že útočníci neměli slitování a zároveň jim nedělalo problémy člověka zastřelit z bezprostřední blízkosti...
To je normální poprava. To se prostě nedělá. Viděli jsme to třeba i při útoku na Charlie Hebdo, když ti teroristé utíkali z redakce, tak tam taky vlastně popravili policistu, který ležel na zemi. To je poprava, nic jiného. A ukazuje to, že ti lidé byli i silně namotivováni k tomu činu. Přece jenom vystřelit po někom, zabít někoho a popravit ho, to jsou takové kategorie, které běžnému občanovi nejsou nijak blízké – pokud by nebránil svoji rodinu. A ani tam by člověk o nějaké popravě neuvažoval. Tady je evidentní, že ti lidé byli silně motivováni.
Zastřeleni nebo zraněni byli až na jednu výjimku jen policisté. Přestože oficiální motiv není znám, co z toho podle vás vyplývá?
Podívejte, to uvedli policisté i náhodní svědci, ta palba byla mířena právě na ně. Bylo pět mrtvých policistů, takže pokud byla palba mířena jenom na ně, tak se dá říct, že cílem byla nějaká msta policii. Tady jde o specifický akt vůči vybrané skupině bezpečnostního sboru - kdy provedou dva nebo možná více útočníků záměrný, dobře plánovaný útok. Je tu motivace, předem jasně vybraný cíl, stejně jako u Charlie Hebdo, to byla taky poprava těch redaktorů. Byť se tady jedná o něco jiného. V každém případě to nebyla náhoda, že stříleli jenom po policistech. Myslím si, že je evidentní, že je to msta za cosi. To ale budou muset policisté vyšetřit.
Rusko už v reakci na střelbu uvedlo, že jde o důsledek beztrestnosti americké policie. Jde jen o provokaci, nebo na tom skutečně něco může být?
Tohle určitě není situace, ve které by Rusové chtěli sbírat laciné politické body. To se klidně může Rusům stát také. Je pravda, že takzvaná nulová tolerance, která se v Americe uplatňuje už léta, udělala z mnoha měst mnohem bezpečnější místa, než byla před dvaceti nebo třiceti lety. To je prostě fakt. To, že se policie dopouští řady excesů, které pak ty soudy řeší velmi benevolentně, to je také fakt. Takže těch černochů, kteří sice určitě nemuseli být za normálních okolností těmi nejlepšími obyvateli toho daného města, bylo zastřeleno hodně. A může to být vnímáno tak, že policie má ten soudní systém na své straně, to je pravda. Ale ono je to strašidelně citlivé téma - jak mít policii skutečně účinnou a zároveň ji udržet na uzdě, aby se nedopouštěla excesů.
Díky za rozhovor.
Související
Nečekaná změna: O práci u policie v Dallasu je po smrti policistů velký zájem
Obama se poklonil památce policistů zabitých v Dallasu: Dali v sázku vlastní život
střelba na policisty v Dallasu (8.7.2016) , Andor Šándor (bezpečnostní specialista)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 17 minutami
Policejní manévry v Čelákovicích. Hledá se muž se střelnou zbraní
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.
Zdroj: Libor Novák