Newtown (USA) - Zcela nová budova základní školy v americkém Newtownu dnes poprvé otevřela dveře veřejnosti téměř čtyři roky poté, co zde dvacetiletý Adam Lanza postřílel 20 dětí a šest pedagogů.
Moderní budova školy splňující velmi přísné bezpečnostní požadavky přivítá po prázdninách i několik desítek studentů, kteří zažili krveprolití v prosinci 2012. Na svá místa se vrátí i většina tehdejších pedagogů, uvedla dnes agentura AP.
Původní budova školy v městské části Sandy Hook, v níž Lanza zastřelil 20 dětí ve věku šest až sedm let, šest dospělých a nakonec i sebe, byla zbourána a na jejím místě - ačkoli na mírně jiném půdorysu - vyrostla optimisticky působící ekologicky šetrná stavba s velkým zastoupením zeleně, která byla financována z grantu státu Connecticut.
Škola je vybavena nárazuvzdornými okny či vyspělým kamerovým systémem monitorujícím dění. Přízemí bude zvýšené, aby nebylo jednoduše možné nahlížet do tříd zvenčí. Architekti navrhli stavbu tak, aby jakéhokoli příchozího viděli lidé zevnitř školy, do níž bude možné se dostat pouze po trojici můstků přes zelené plochy.
Související
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
USA (Spojené státy americké) , Školství
Aktuálně se děje
před 49 minutami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 1 hodinou
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 2 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 3 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
Regionální vláda Kanárských ostrovů se důrazně postavila proti plánu nechat u svých břehů zakotvit luxusní výletní loď MV Hondius. Toto plavidlo je v současné době zasaženo vypuknutím nákazy nebezpečným hantavirem. Předseda tamní vlády Fernando Clavijo vyjádřil v této souvislosti značné obavy o bezpečnost obyvatel souostroví.
Zdroj: Libor Novák