Je to jen začátek, na povel začne masakr. Tajné dokumenty ukázaly, co se skutečně děje v Evropě

Washington/Paříž - Radikální organizace Islámský stát plánovala loni na podzim mnohem masivnější útoky než ten, který se odehrál v Paříži 13. listopadu. vyplývá to z tajných dokumentů, které získala stanice CNN. Ty mimo jiné ukazují, že Evropa je plná spících buněk, které čekají na povel k vraždění.

CNN získala 90 tisíc stran dokumentů a fotografií pocházejících od tajných služeb různých evropských zemí včetně Francie. Kontaktovala také několik lidí, kteří jsou zapojeni do vyšetřování atentátů z loňského listopadu v Paříži, a na základě těchto informací uvedla, že Islámský stát plánoval "mnohem větší jatka v listopadu 2015 a ještě větší chtěl uskutečnit na jiných místech".

Radikálové chtěli zaútočit v Nizozemsku a na další cíle ve Francii. Terči útoků měla být nákupní centra a "pravděpodobně i supermarket v Paříži". Tyto cíle ale byly z neznámých důvodů vynechány. IS podle televize také "zdvojnásobil své úsilí infiltrovat své lidi do Británie, aby i tam spáchali atentáty."

Dokumenty rovněž ukazují, že pachatelé útoků v Paříži se připravovali metodicky a organizovaně. Používali na komunikaci aplikace jako Viber, Telegram či WhatsApp, přičemž jejich zprávy byly zašifrovány, aby unikly pozornosti policie. Dalším dvěma džihádistům se vůbec nepodařilo do Francie dostat.

Sýrii podle CNN teroristé opustili trasami využívanými uprchlíky, stejně jako dva sebevražední atentátníci, kteří 13. listopadu 2015 podnikli útok v blízkosti Stade de France na pařížském předměstí Saint-Denis. Alžířana Adela Haddadiho a jeho pákistánského komplice Muhammada Usmana však zdrželi v Řecku problémy s doklady. Do Rakouska se tak dostali až 14. listopadu a čekali tam na třetího spolupachatele, Abida Tabaouniho.

"Bezpečnostní složky na území Evropy odhalují čím dál více operativců Islámského státu," uvedl analytik z vojenské akademie West Point Paul Cruickshank. Nejvíce radikálů se podle něj snaží proniknout do Velké Británie. K tomu využívají elektronickou komunikaci. "Elektronická komunikace umožní celým buňkám vzájemnou koordinaci v reálném čase, aniž by se prozradili," vysvětlil pro CNN Cruickshank.

CNN také uvedla, že na základě získaných výslechů se v Evropě nachází mnoho "spících" buněk, které čekají a na povel začnou "vraždit". "Islámský stát prohlubuje plánování útoků napříč zeměmi a je v tom stále důmyslnější. Pro teroristy vybudoval rozsáhlou síť logistické podpory, která jim umožňuje zosnovat tyto útoky," varoval Cruickshank.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy