15 let po 11. září není hrozbou terorismus? Expertka dospěla k překvapivým závěrům

S letošním 11. září přichází 15. výročí útoků na Světové obchodní středisko a Pentagon. Spolu se zavražděním Johna Fidzgeralda Kennedyho a útokem na Pearl Harbor bude 11. září 2001 navždy považováno za kritický moment v amerických dějinách, konstatuje Abigail Hallová Blancová. Ekonomka a odborná asistentka na Univerzitě v Tampě v komentáři pro server newsday.com konstatuje, že největší hrozbou dnes není často skloňovaný terorismus, ale omezování občanských svobod.

Neúprosná statistika

Pro ty, kdo si útoky z 11. září prožili, přináší výročí mnoho nepříjemných vzpomínek, uvádí expertka. Dodává, že sama v té době chodila na střední školu, kde žákům učitelé sdělili, že došlo k nějakým útokům, ale dále se o věci odmítali bavit. Teprve poté, co se dostala domů a pustila si televizi, začala chápat, že sleduje něco zcela odlišného, než s čím se do té doby setkala.    

"Podobně jako mnoho Američanů jsem byla vystrašená a měla jsem obavy, co tyto teroristické útoky budou znamenat pro naši zemi," vzpomíná Hallová Blancová. Svých rodičů údajně položila otázku, zda dojde k dalším útokům a jestli teroristé žijí také ve Spojených státech. Přemítala, co by dělala, kdyby se sama či její blízcí stali obětí nějakého útoku. Byť se ji rodiče snažili povzbudit, bylo jasné, že na otázky neznají odpověď.

Akademička zdůrazňuje, že šance, že Američan bude zabit, či zraněn při teroristickém útoku je naštěstí až pozoruhodně nízká - jedna ku 20 milionům. Je tedy pravděpodobnější, že občan Spojených států zemře při stěhování pohovky, zásahu bleskem, pádu z postele či podlehne  chřipce nebo mozek požírajícím parazitům, konstatuje Hallová Blancová.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Někdo by mohl argumentovat, že to ilustruje, jak dobrou práci odvadla (americká) vláda po 11. září," pokračuje expertka. Připomíná, že je však nezbytné vzít v potaz, že počet Američanů zabitých ročně při teroristických útocích zůstává pozoruhodně stabilní a nízký již po několik desetiletí, vyjma několika výjimečných událostí, jakou bylo například 11. září 2001. Například v období mezi roky 1995 a 2014 uplynulo sedm let, kdy ve Spojených státech nezemřel jediný člověk v souvislosti s terorismem, v další šesti letech pak při teroristických útocích na americké půdě bylo zabito mezi jednou až čtyřmi osobami, poukazuje Hallová Blancová.

Také pokud se na problém podíváme globálně, počet Američanů zabitých při teroristických útocích je ve srovnání s jinými příčinami úmrtí velmi nízký, deklaruje odbornice. Jako příklad uvádí rok 2013, kdy zamřelo zhruba 2,6 milionu amerických občanů, přičemž pouze 13 z nich přišlo o život v souvislosti s terorismem, což představuje 0,0005%. I v roce 2001, kdy se do statistik promítly útoky z 11. září počet mrtvých spojených s terorem nepřekročil 0,2% všech úmrtí Američanů, dodává expertka.  

Cenou je naše svoboda

"Přesto, navzdory těmto uklidňujícím číslům, jsou Američané méně v bezpečí a méně svobodní než byli před 15 lety," deklaruje Hallová Blancová. Varuje, že nebezpečí nepřichází ze strany terorismu, ale od americké vlády, jelikož tzv. válka s terorem umožnila masivní vládní expanzi. Cenou podle ekonomky nebyly pouze často uváděné 2 biliony dolarů (zhruba 48 bilionů korun) z kapes daňových poplatníků, ale také občanská svoboda.

Akademička poukazuje na praktiky uplynulých patnácti let: Americká vláda sledovala a nadále sleduje občany USA a světové politiky. Americká vláda používala k boji proti terorismu "rozšířené metody", nebo-li mučení. "Tyto techniky však nejsou používány výhradně v zahraničních oblastech bojů," kritizuje expertka. Připomíná, že nedávné šetření policejního oddělení v Chicagu naznačuje, že místní úřady nasadily ty samé metody ve Spojených státech, nikoliv proti teroristům, ale proti americkým občanům.

Standardní praxí se také stalo používání dronů a jiných metod k mimosoudnímu zabíjení, podotýká odbornice. Tvrdí, že tyto aktivity nejen nedokážou eliminovat teroristickou hrozbu, ale naopak představují výzvu k boji a verbovací nástroj pro teroristické organizace, v důsledku čehož se Američané doma i v zahraničí ocitají ve větším nebezpečí.  

Povolení nasazovat drony v USA pro federální a místní represivní složky má dle Hallové Blancové zásadní dopad na soukromí. "Militarizovaná policie nyní na domácí frontové linii války s terorem pošlapává práva Američanů přívalem nečekaných razií a neschváleného sledování," kritizuje akademička.

Naopak ti, kdo proti těmto aktivitám vystupují, tzv. whistlebloweři poukazující na přehmaty americké vlády, jsou označováni jako neameričané, antimilitaristé či dokonce zrádci a hrozí ji tresty, pokračuje expertka s tím, že sporné a možná i nelegální vládní aktivity mezitím nekontrolovaně pokračují.

Mnoho Američanů se při snaze zjistit, kdo představuje největší hrozbu pro svobodu a bezpečnost dívá mimo Spojené státy, uvádí Hallová Blancová. "Patnáct let po 11. září by bylo dobré, kdybychom si uvědomili, že největší hrozba pro naši svobodu nepochází od lidí vzdálených tisíce mil, ale od naší vlastní vlády," uzavírá komentář.                  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) 11. září 2001 Terorismus

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy