Šéf CIA varoval Trumpa: Pozor na ruské sliby, zrušení jaderné dohody s Íránem bude katastrofa

Washington - Nově zvolený prezident USA Donald Trump zvažuje zrušení jaderné dohody s Íránem, která byla uzavřena loni v létě. Proti tomu se ohradil šéf CIA John Brennan, který v lednu po čtyřech letech odchází z funkce. Varoval také před Ruskem.

Trump ve své kampani ostře kritizoval dohodu s Íránem, měla by se podle něj dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům. "Myslím, že by to bylo katastrofální," řekl Brennan. Takový krok by podle něj jen posílil zastánce tvrdé linie v Íránu a mohl by přimět i jiné státy, aby aktivněji pokračovaly ve svých jaderných aktivitách.

Pokud jde o situaci v Sýrii, podle Brennana jsou syrský režim a Rusové zodpovědní za zabíjení civilistů, které označil za "odporné". Současná administrativa prezidenta Baracka Obamy podporuje umírněnou část povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada. Šéf CIA se domnívá, že by tato podpora měla i nadále pokračovat.

Psali jsme:
Trump chce tvrdé postihy za pálení americké vlajky. Jenže ústava USA říká něco jiného
 

Podle Brennana Rusko i nadále drží klíč k budoucnosti Sýrie. Ohledně ochoty Moskvy uzavřít nějakou dohodu je ale skeptický. "Nevěřím, že Rusové přestanou, dokud nedosáhnou co nejvíce taktických bojových úspěchů," dodal šéf CIA.

Nadcházející Trumpova administrativa již naznačila, že by chtěla s Ruskem v řadě otázek více spolupracovat. "Myslím, že je potřeba, aby se prezident Trump a jeho nová administrativa měli na pozoru před ruskými sliby," dodal Brennan.

Související

Donald Trump

Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

John Brennan Donald Trump Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 8 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč

Americký politolog Yascha Mounk v rozhovoru pro belgickou stanici RTBF popsal hlubokou polarizaci mezi demokratickými a republikánskými voliči ve Spojených státech, kde obě strany pohlíží na vítězství protistrany jako na ohrožení demokracie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy