Bushovy memoáry: Válka v Iráku byla správná věc. Také mučení

Washington - Očekávaná vzpomínková kniha Decision Points (Rozhodující okamžiky) amerického exprezidenta George W. Bushe se v úterý dostala na pulty amerických knihkupců. V memoárech o 497 stranách Bush shrnuje své největší úspěchy a nezdary a dává nahlédnout i do osobního života, píše deník Guardian.

Bush se v autobiografii zaměřuje na nejdiskutovanější kroky během svého působení v Bílém domě včetně útoků z 11. září 2001, války v Iráku nebo událostí na vojenské základně Guantánamo na Kubě. Také v ní píše o svých politických spojencích i odpůrcích, zmiňuje zvažované útoky proti Íránu nebo Sýrii a přiznává svá pochybení při ničivém úderu hurikánu Katrina.

Z knihy už několik dní před jejím vydáním unikla řada výňatků, které zveřejnila světová média. Bush v jednom z nich otevřeně hovoří o momentu, kdy se ukázalo, že v Iráku nejsou hledané zbraně masového ničení, což byla Bushova záminka pro svržení režimu Saddáma Husajna. "Nikdo nebyl rozčarovanější a naštvanější než já, když jsme ty zbraně nenašli. Dělalo se mi špatně, kdykoli jsem o tom mluvil. Vlastně se mi dělá špatně doteď," píše Bush. Připustil, že během invaze v blízkovýchodní zemi učinil "řadu chyb".

Dalším zlomovým okamžikem Bushova prezidentství byly teroristické útoky, které členové Al-Káidy provedli 11. září 2001. Exprezident prý těsně po nich nařídil sestřelit každé letadlo, které by zůstalo ve vzduchu. Mylně si myslel, že jedno ze čtyř unesených letadel, které se zřítilo v Pensylvánii, sestřelilo americké letectvo na jeho rozkaz.

Když se Bush dozvěděl, že letadlo narazilo do jednoho newyorských Dvojčat, tehdejšího sídla Světového obchodního centra (WTC), nemohl tomu uvěřit. "To letadlo musel řídit ten nejhorší pilot na světě. Jak vůbec mohl za bílého dne vletět do mrakodrapu? Možná dostal infarkt," pomyslel si prý tehdy Bush. Později přiznal, že se mu z atentátů doslova vařila krev v žilách.

Bush se zmiňuje také o sporných výslechových technikách, které podstupovali zajatci na guantánamské základně. On sám podle svých slov dal agentům tajné služby CIA podnět, aby strůjce útoků z 11. září Chálida Šajcha Muhammada mučili waterboardingem, tedy simulovaným topením. Někdejší republikánský šéf Bílého domu waterboarding obhajoval vírou v to, že Mohammad zatajoval důležité informace o dalších chystaných atentátech proti Spojeným státům. Kdyby životy Američanů byly znovu v ohrožení, neváhal by prý kontroverzní výslechovou techniku použít znovu.

Bush připustil, že zvažoval vojenský úder na jaderná zařízení Íránu. "Nařídil jsem Pentagonu, aby prozkoumal, co by bylo k takovému útoku potřeba. Zastavilo by to časovanou bombu, alespoň dočasně," vysvětlil své pohnutky Bush. Dodal však, že takový postup byl nakonec zamítnut, neboť byl až příliš nebezpečný. Jedním z kroků měl být i tajný útok proti Sýrii. "Touto myšlenkou jsme se vážně zabývali, CIA a armáda ale dospěly k závěru, že by bylo příliš riskantní dostat náš tým do Sýrie a pak zase zpět."

Dalším tématem knihy jsou vzpomínky na politické konkurenty i oblíbence. Bush připomíná své přátelství s tehdejším britským labouristickým premiérem Tonym Blairem, jemuž po teroristických útocích na New York a Pentagon volal jako prvnímu ze zahraničních představitelů. "Ten rozhovor pomohl stmelit to nejbližší přátelství, které vzniklo mezi mnou a lídrem zahraniční země. Jak šel čas a válečná rozhodnutí byla čím dál těžší, někteří naši spojenci začali váhat. Tony Blair mezi nimi nebyl," píše Bush.

Až překvapivě kladně se exprezident zmiňuje o svém demokratickém nástupci Baracku Obamovi. "Měl neobyčejný vliv na voliče pod padesát let a jeho kampaň byla chytrá, ukázněná a moderní. Začal jsem více přemýšlet, co by to znamenalo, kdyby Afroameričan vyhrál prezidentské volby. Pár dní před hlasováním se mi stala neočekávaná věc. Jeden afroamerický člen Bílého domu přivedl do Oválné pracovny jeho dva syny. Jeden na mě pohlédl a zeptal se, kde je Barack Obama," popisuje Bush. Baracka Obamu také v knize chválí za jeho postup ve válce v Afghánistánu, která začala ještě za Bushovy éry v roce 2001.

Naopak slova kritiky si vysloužil Bushův stranický kolega a Obamův republikánský soupeř v prezidentských volbách John McCain. Největší chybu McCain podle Bushe udělal, když se veřejně distancoval od jeho vlády. Bush v knize zmiňuje svůj "komplikovaný vztah" s arizonským senátorem a soudí, že McCain během prezidentské kampaně nezvládl "politicky vydělat" na finanční krizi a postavit se k ekonomickým problémům "jako státník".

Jedním z nejkritičtějších okamžiků Bushovy vlády bylo období v roce 2005, kdy udeřil hurikán Katrina. Americký rapper Kanye West tehdy v Oválné pracovně Bílého domu v reakci na pomalou reakci na přírodní živel prohlásil, že se Bush nezajímá o Američany černé pleti. "Názor, že jsem kvůli reakci na Katrinu rasista, bylo to největší dno. Řekl jsem tehdy (manželce) Lauře, že to byla nejhorší chvíle mého prezidentství. Stejně se cítím i dnes," popisuje Bush.

V knize se Bush nevěnuje jen politickým a diplomatickým otázkám, čtenářům dává nahlédnout i do svého osobního života. Zmiňuje například, jak v roce 1986 – ve 40 letech – přestal pít alkohol. "Byla to jednoduchá otázka: Můžeš si vzpomenout na poslední den, kdy ses nenapil?" táže se v knize. Na skleničku prý od té doby nepomyslel ani v těch nejhorších chvílích v úřadu.

Úsměvným momentem je vzpomínka na setkání s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bush svého skotského teriéra Barneyho představil Putinovi na svém ranči v Camp Davidu. Tehdejší ruský prezident zase svého černého labradora předvedl Bushovi při společném pobytu na jeho ruské chatě. "Najednou po trávníku přiběhl velký černý labrador. Vladimir se ušklíbl a řekl: 'Je větší, silnější a rychlejší než Barney'," tvrdí Bush v knize.

Čtyřiašedesátiletý Bush se po přesunu z Washingtonu do Texasu v roce 2009 držel spíše mimo pozornost médií. Koncem jeho vlády vyjadřovalo spokojenost s jeho prací jen asi 30 procent Američanů.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin chtěl svou válku na Ukrajině. V Gruzii bránil myšlenku ruského impéria, říká diplomat

Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl. 
bush, george w. jr.

Exprezident Bush vyjádřil hluboký smutek nad "tragickým" vývojem v Afghánistánu

Bývalý americký prezident George Bush mladší a jeho žena Laura sledují vývoj v Afghánistánu s "hlubokým smutkem". Pár to uvádí v prohlášení vydaném v noci na dnešek po rychlém postupu radikálního hnutí Tálibán zakončeném obsazením hlavního města Kábulu. Podle Bushových by Spojené státy měly Afgháncům prchajícím před islamisty zajistit možnost opustit jejich vlast.

Více souvisejících

George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy