Trump vůbec nemusel být prezidentem. Velkou roli sehráli Arabové, tvrdí komentátor

Washington – Podporovatelé Hillary Clintonové v Michiganu věděli, že mají potíže, když ji Bernie Sanders v primárkách v březnu 2016 porazil o 17.000 hlasů. Ještě důležitější je, že Bernie vyhrál v arabsko-amerických okresech v poměru dvě ku jedné, píše v komentáři pro server The Independent Robert Fisk, který působil jako korespondent na Blízkém východě.

Fisk se domnívá, že kdyby Clintonová myslela na Araby, mohla se dostat mnohem blíže k Bílému domu. Stačilo by, aby navštívila největší arabskou komunitu v Americe, převážně libanonsko-irácké město Dearborn ve státě Michigan. Jenže právě s tím se demokratka podle něj „neobtěžovala“.

Nicholas Noe, který tvrdí, že má arabské předky, připomíná, že Clintonová ztratila Michigan a jeho 16 volitelů o pouhých 10 tisíc hlasů. „Nikdy jsme nedokázali zajistit, aby se Hillary postavila před arabskou komnitu a naslouchala jí. Do Detroitu jela, ale sem ne – i když se pohybovala v okolí,“ říká Noe.

Komentátor přitom poukazuje na to, že je snadné si domyslet, že se místu vyhnula také proto, aby se nedostala do střetu s nejsilnějšími lobbistickými skupinami ve Washingtonu a New Yorku a s pro-izraelskou lobby. „Většina odborníků věřila, že Trumpova anti-muslimská rétorika stačí na to, aby američtí Arabové dali hlas Hillary. Ale oni potřebovali Hillary na vlastní uši slyšet,“ vysvětluje.

Podobných chyb se podle něj dopustila i v Pensylvánii a Wisconsinu, kde se nezabývala bílou dělnickou třídu nebo afroameričany. Dokonce i Bill Clinton ji podle Fiskeho nutil, aby promluvila s komunitami v místech, kde panují vážné sociální problémy.

Poprvé ve své historii velké noviny Arab American News, největší médium svého druhu v oblasti, odmítlo schválit kandidáta na prezidentský úřad. „Nebyla to jen politika Hillary Clintonové, se kterou měli problém. Nikdy tuto komunitu nenavštívila. Považovala arabsko-americké hlasy za samozřejmost kvůli chování Trumpa,“ vysvětluje komentátor.

„Trump nevyhrál srdce arabské Ameriky, protože lidé hlasovali pro něj. On vyhrál, protože nehlasovali pro Clintonovou. A to byla její chyba. Očekávám, že později se k Trumpovi Střední východ natáhne a chytí jej za límec a silně s ním zatřepe - to dělá americkým prezidentům vždycky. Pak si i on bude přát, aby strávil nějaký čas ve městě Dearborn,“ dodává Fisk.

Související

Více souvisejících

Hillary Clintonová Donald Trump arab

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy