Donald Trump tento týden prohlásil, že mučení funguje, což rozpoutalo debatu o jeho efektivnosti, uvádí Moazzam Begg. Brit pákistánského původu, který byl bez soudu vězněn na americké základně Guantánamo, v komentáři pro server The Guardian konstatuje, že na vlastní kůži zažil mučení, o kterém nový americký prezident mluví.
Přiznání, či smrt
Podle svých slov Begg v únoru 2003 v táboře Echo, který je součástí americké vojenské věznice Guantánamo, podepsal přiznání, že je členem Al-Káidy. Tvrdí že tak učinil v důsledku nátlaku a mučení.
Současný ředitel organizace CAGE, která pomáhá obětem americké války proti terorismu, byl podle svých slov od roku 2002 vězněn v Afghánistánu na amerických základnách v Kandaháru a Bagramu, kam ho násilím odvlekli američtí vojáci z jeho domu v pákistánském Islámábádu za asistence CIA a pákistánských zpravodajců.
"Po příjezdu do Kandaháru jsem byl sražen na zem a šaty mi rozřezali nožem," vzpomíná bývalý vězeň. Americké vojáky obviňuje, že na něm seděli a svázali mu zápěstí a kotníky tak pevně, že stopy po páskách šlo pozorovat ještě dlouhé měsíce poté. "Pak jsem byl svlečen, ohnut a fotografován, nuceně oholen, mlácen, kopán, popliván a vyslýchán," pokračuje Begg. Tvrdí, že následně dostal kombinézu a umístili ho do klece, kde na něj ve dne v noci mířili zbraněmi.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Jediná věc, která byla horší než snášet toto zacházení, byl bezmocně sledovat, jak je opakováno na dalších lidských bytostech," vzpomíná Begg. Uvádí, že v tomto stavu - s kuklou přes hlavu, spoutaného a klečícího - ho poprvé uviděli agenti britské MI5, přičemž tento pohled je sice znepokojoval, ale nezabránil jim, aby ho vyslýchali po tři následující roky.
O pár týdnů později Begga poslali do Bagramu, kde panovaly ještě horší podmínky. Jelikož hovořil anglicky, nejrůznější tajné služby, včetně těch britských, ho vyslýchaly víc než jiné vězně. "V květnu 2002 mě dali do izolace a CIA mi vyhrožovala posláním do Egypta či Sýrie, pokud nebudu spolupracovat, stejně jako se stalo v případě muže zvaného Íbn al-Šajch al-Libí. Řekli mi, že po příjezdu do Káhiry promluvil v řádu dnů," píše aktivista.
CIA tehdy nechávala Begga celé dny svázaného v kozelci, jeho zápěstí byla připoutána ke kotníkům za zády a na hlavě měl kulku. Následovalo odpírání spánku, vystavování stresu, bití a kraválu. "Někdy mi ukazovali fotografie mých dětí, které našli u mě doma, a ptali se, kde si myslím, že nyní jsou. Zároveň jsem slyšel hrůzostrašný řev ženy z vedlejší místnosti," vzpomíná bývalý vězeň. Dodává, že efekt byl ničivý, přičemž agenti FBI, kteří se výslechů rovněž účastnili, apelovali, aby se ke všemu přiznal.
S FBI přišel Begg do kontaktu i brzy poté, co se ocitl na Guantánamu. Připravili dokument a po vězni chtěli, aby ho podepsal a vyhrožovali, že v opačném případě mu hrozí soud bez poroty a poprava. "Podepsal jsem v naději, že násilí skončí - zajisté se zmenšilo - a jednou u soudu budu moci ukázat, co se mi skutečně stalo," vysvětluje aktivista, který byl nakonec bez obvinění či soudu propuštěn v roce 2005 a od té doby vede kampaň proti mučení.
Svobodný svět musí Trumpa zastavit
V průběhu své volební kampaně Trump tvrdil, že "nacpe" Guantánamo dalšími vězni a obnoví waterboarding a mnoho dalšího, připomíná Begg. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zvažoval nový prezident znovuotevření tajných věznic CIA, které nařídil zavřít jeho předchůdce.
"Je těžké pochopit jeho pohled, vezmeme-li v potaz, že použití mučení vedlo k irácké válce, kterou nyní odsuzuje," poukazuje aktivista. Vysvětluje, že na základě mučení zmíněný al-Libí poskytl americkým vyšetřovatelům lživou výpověď o spolupráci Al-Káidy a Saddáma Husajna při získávání chemických zbraní, ačkoliv tato teroristická síť v Iráku vůbec nepůsobila
Po invazi do Iráku se krutosti páchané v amerických věznicích Abú Ghrajb či Camp Bucca staly živnou půdou pro Islámský stát (IS), když 17 z jeho nejvyšších velitelů bylo v těchto zařízeních mučeno, konstatuje Begg. Tvrdí, že mučení nezachraňuje životy, ale naopak je ničí a vytváří z lidí monstra. Britský novinář John Cantlie, který je v zajetí IS, byl také vystaven waterboardingu, stejně jako americký občan James Foley, kterého podrobil této metodě kat "Džihádista John", než mu uřízl hlavu, doplňuje bývalý vězeň.
Ačkoliv prezident George W. Bush očividně mučení používal, nikdy to nepřiznal a jednoduše nechal své právní poradce, aby danou praxi reinterpretovali a nazvali jinak, pokračuje aktivista. Připomíná, že podle jejich definice se "pokročilé techniky výslechu" nerovnaly mučení, pokud nepůsobily "selhání orgánů či smrt", díky čemuž mohli být vězni na Guantánamu, například Abú Zabajdí nebo Chálid Šajch Muhammad, vystaveni waterboardingu ve stovkách případů, a to bez jakýchkoliv následků pro CIA.
"Víme více než v roce 2002 o tom, co mučení způsobuje, o jeho devastujících efektech a jeho nezamýšlených dopadech," zdůrazňuje Begg. Závěrem konstatuje, že pokud nový vůdce svobodného světa nadále prosazuje tyto barbarské praktiky, musí zbytek svobodného světa zajistit, aby Trump nedostal šanci svůj záměr realizovat.
Související
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
Donald Trump , Guantanamo U.S. Base , mučení vězňů
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě