Trumpův ministr Sessions lhal, během kampaně se sešel s ruským velvyslancem

Washington - Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions ve středu přiznal, že během prezidentské kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech. Podle agentury AP toto odhalení vyvolá tlak, aby Sessions nezasahoval do probíhajícího vyšetřování FBI.

Resort je nadřízen FBI, která nyní vyšetřuje údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa.

Na schůzky ministra upozornil list The Washington Post. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta. Sessions se v prvním případě s ruským ambasadorem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců.

"Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná," uvedl podle CNN Sessions.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu dnes novinářům sdělilo, že aktivity Sessionse nebude v souladu s diplomatickou praxí komentovat. "Četné kontakty s americkými partnery se uskutečňují každodenně," uvedla podle agentury Interfax ambasáda.

Kremelský mluvčí dnes prohlásil, že o setkáních Sessionse s velvyslancem Sergejem Kisljakem nemá informace. Praxe kontaktů velvyslanců s poslanci je ale normální, řekl mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že kolem zpráv o možných kontaktech amerických činitelů s činiteli ruskými vzniká v USA "příliš emocionální atmosféra".

Média, která Trump opakovaně označuje za šiřitele falešných zpráv, považují za problém mimo jiné fakt, že se o kontaktech s velvyslancem Sessions nezmínil během slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, kde byl na ruskou roli v kampani přímo tázán.

Někteří demokratičtí zákonodárci včetně šéfky demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové již vyzvali ministra k rezignaci. Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací stály v lednu místo Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Sessions dnes v televizi NBC News řekl, že se "ve vhodném okamžiku" dohledu nad vyšetřováním FBI zřekne.

Právníci Bílého domu podle agentury AP nařídili prezidentovým poradcům, aby uchovávali veškeré materiály, které by mohly souviset s údajným vměšováním Ruska do prezidentských voleb a s následným vyšetřováním. Instrukce byla vydána týden po žádosti demokratických senátorů, aby Bílý dům a policejní složky uchovaly jakékoli dokumenty o stycích Trumpova týmu s ruskými vládními činiteli nebo jejich zmocněnci. Podobnou žádost adresovanou víc než deseti vládním agenturám vydal senátní výbor pro tajné služby, napsala AP.

Související

Jeff Sessions

Trump se znovu opřel do svého někdejšího ministra Sessionse

Americký prezident Donald Trump dnes po dlouhé době opět zkritizoval svého někdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Učinil tak v reakci na Sessionsovu snahu o návrat do Senátu. Prezident se do někdejšího člena své vlády často opíral a nakonec jej vyzval k rezignaci především kvůli jeho rozhodnutí vzdát se dohledu nad vyšetřováním ruských zásahů do kampaně před americkými prezidentskými volbami z roku 2016, napsala agentura AP.

Více souvisejících

Jeff Sessions Donald Trump USA (Spojené státy americké) Rusko FBI

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy