Trump otočil. Stahuje likvidační návrh na zrušení Obamacare. Nemá dost hlasů

Washington - Americký prezident Donald Trump podle televize CNN požádal šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, aby hlasování o zrušení programu zdravotního pojištění známého jako Obamacare bylo staženo z dnešního programu. Ve Spojených státech je dnes kolem 155 milionů Američanů pojištěno přes pojistné plány zaměstnavatelů, 70 milionů využívá program Medicaid pro sociálně slabé, 56 milionů je napojeno na pojištění Medicare určené seniorům a postiženým.

Podle amerických médií se oproti prezidentově očekávání odpor proti jeho návrhu zvyšuje a stále více poslanců odmítá zrušení Obamacare.

Dnešní sněmovní schůze skončila, kdy bude jednání pokračovat, není zatím známo. Podle listu The Washington Post se Trumpův návrh v nynější podobě v programu Sněmovny reprezentantů už neobjeví. "Trump se prý k Obamacare někdy letos vrátí," napsal list s odvoláním na informace z Bílého domu.

V USA je dnes kolem 155 milionů Američanů pojištěno přes pojistné plány zaměstnavatelů, 70 milionů využívá program Medicaid pro sociálně slabé, 56 milionů je napojeno na pojištění Medicare určené seniorům a postiženým. Dalších kolem 15 milionů Američanů využívá služeb armádních pojišťoven, 12 milionů nakoupilo zdravotní pojistku ve vládou subvencované online nabídce.

Zhruba devět milionů amerických občanů si pořídilo zdravotní pojistku individuálně a šest milionů je zapojeno do studentských a menšinových programů. Osmadvacet milionů lidí žádnou pojistku nemá.

Celkový počet pojistných smluv převyšuje počet obyvatel USA, protože někteří Američané mají dvě i více zdravotních pojistek. Následují charakteristiky dvou diskutovaných pojistných plánů a soupis výhod a nevýhod Trumpova programu.

Smyslem Obamacare bylo zpřístupnit zdravotní pojištění co největšímu počtu Američanů, což se do značné míry i za cenu cenových výkyvů podařilo: za posledních šest let získalo k pojištění přístup nově 20 milionů lidí.

Obamacare ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů. Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.

Obamův zákon přikazuje většině zaměstnavatelů zprostředkovat pojištění zaměstnancům, kteří jsou naopak povinni nabídku využít. Program Obamacare rozšířil okruh lidí, kteří mohou využívat pojistný plán Medicaid. Dosáhnout na něj mohou osoby, jejichž výdělek dosahuje nanejvýš 138 procent částky uznané za hranici chudoby, což je nyní 16.640 dolarů (asi 416.000 korun) ročně na jednu osobu.

Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan podle televize CNN informoval v Bílém domě Donalda Trumpa, že republikáni nemají ve sněmovně dostatek hlasů pro zrušení programu zdravotního pojištění prezidenta Baracka Obamy. Televizní stanice to oznámila s odvoláním na své parlamentní zdroje. Ryan se prý teď s Trumpem radí o dalším postupu.

Agentura Reuters nicméně napsala, že hlasování, které má o osudu systému Obamacare rozhodnout, se dnes uskuteční. Oproti původním předpokladům se prý má hlasovat dokonce o hodinu dříve, tedy ve 20:30 SEČ. Do té doby bude Bílý dům spolu s vedením sněmovny usilovně pracovat na získání potřebných hlasů.

Nepřehlednou situaci způsobily dramatické spory republikánských poslanců, kteří revidovaný reformní plán navrhovaný Trumpem odmítají. Viceprezident Mike Pence se podle Reuters na Kapitolu snaží vzpurné poslance přemluvit.

Související

Donald Trump

Tajemství Trumpa? Prezident uzavřel nebezpečnou tichou dohodu, varuje profesor

NÁZOR - Mnoho lidí zapomnělo, že Donald Trump coby prezidentský kandidát v roce 2016 sliboval, že bude "jiným" republikánem, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že Trump tvrdil, že na rozdíl od hlavního proudu strany chce zvýšit daně bohatým a nehodlá omezovat sociální a zdravotní programy, na kterých závisejí běžní Američané.

Více souvisejících

Obamacare USA (Spojené státy americké) Zdravotnictví Lidé Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy