MAGAZÍN - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo mimořádný strach, že se z něj stane vládce tvrdé ruky po vzoru autoritářských vůdců, jakými jsou jako Vladimir Putin či Recep Tayyip Erdoğan, které magnát obdivuje, připomíná Francis Fukuyama úvodem svého komentáře pro server Washington Post. Známý politolog a filozof, autor slavné teorie o "konci dějin", dodává, že Spojené státy však mají velmi silný soubor institucionálních brzd a protivah, které mají zabránit, aby jednotlivec získal přílišnou moc.
Zdroje Trumpovy slabosti
Empirická otázka podle filozofa zní, zda takový systém dokáže úspěšně zdržet prezidenta, který projevuje jen malý respekt k právním a etickým hranicím. Prvních sto dní Trumpa v úřadě však poměrně jasně ukázalo, že systém funguje dobře a současný prezident se zapíše do historie jako slabý a neefektivní, nikoliv jako americký tyran, soudí Fukuyama. Poukazuje, že vyjma jmenování Neila Gorsuche do Nejvyššího soudu se Trumpovi nepodařilo prosadit žádný z jeho velkých slibů z kampaně, například zákaz muslimské imigrace či stavbu "velké, krásné" zdi.
Nejviditelnějším Trumpovým neúspěchem pak bylo úsilí nahradit Obamovu zdravotní reformu zákonem o americké zdravotní péči, který však musel pro nedostatek hlasů z Kongresu stáhnout, konstatuje politolog. Zdůrazňuje, že prezident nedokázal zvítězit ani za situace, kdy obě legislativní komory kontrolují republikáni.
"Existuje více zdrojů této slabosti," tvrdí Fukuyama. Za nejbezprostřednější označuje Trumpovu neznalost fungování amerického systému vládnutí a nezkušenost poradců, které si vybral a shromáždil okolo sebe. Prezident zřejmě nastoupil do úřadu s vírou, že může řídit zemi podobně, jak byl zvyklý ze své rodinné firmy, tedy skrze exekutivní výnosy, míní expert. Dodává, že americký systém však ve všech klíčových otázkách staví do rozhodující role Kongres a prezidentova moc se odvíjí na schopnosti stavět koalice zákonodárců, což se Trumpovi nepodařilo v otázce zdravotnictví, přičemž si pravděpodobně nepovede lépe ohledně daňové reformy či inovace infrastruktury.
Druhá Trumpova slabina je pak podle odborníka strukturální. "Aby byl silným prezidentem, musel by se posunout mimo úzkou základnu, která mu přinesla vítězství ve volbách, jak úspěšně učinil prezident Ronald Reagan," píše politolog. Deklaruje, že Trump se snaží o opak, přichází o své skalní příznivce a zároveň dělá vše pro podkopání důvěry ze strany demokratů a nezávislých. Prezident by teoreticky mohl vytvořit koalici napříč spektrem v otázkách populárních mezi demokraty, jako je infrastruktura, ale v tomto bodě není pravděpodobné, že by právě oni chtěli zachraňovat něco, co vypadá jako hroutící se prezidentství, míní Fukuyama.
To nicméně neznamená, že Trumpovo prezidentství nebude mít dopad, varuje expert. Očekává, že jeho hlavní dědictví bude vysoce negativní a Trump se stane prvním prezidentem, který podryl celý soubor neformálních amerických norem vládnutí. Trump a jeho rodina ostatně vůbec nepředstírají, že se snaží vyvarovat střetu zájmů, zatímco administrativa zcela převrací zákony o transparentnosti, jelikož je plná bývalých lobbistů, navzdory Trumpovu sloganu o "vypuštění bažiny", připomíná filozof.
Důvěryhodnost je klíčová
Druhé negativní dědictví bude souviset s veřejnou správou, domnívá se Fukuyama. Trumpova administrativa podle pouze vyjadřuje své opovržení nad úředníky, kteří řídí správu, přičemž vládní představitelé nevykazují žádný velký zájem na jmenování stovek středně postavených úředníků nezbytných k chodu správy - namísto toho vyhlásili stop-stav a platové stropy a překládají myšlenky, že vládní agentury by měly být zcela zrušeny, poukazuje expert. Administrativa podle něj zřejmě nechápe, že federální správa má nyní ve skutečnosti méně zaměstnanců na plný úvazek než v 60. letech, a to navzdory faktu, že přerozděluje pětkrát větší objem peněz. "Co přiměje mladé lidi, aby šli pracovat pro ministerstvo zahraničí, když ministr zahraničí podněcuje jeho marginalizaci?" ptá se akademik.
Zatřetí, Trump je podle politologa prvním prezidentem za dlouhou dobu, který alespoň proklamativně nezdůrazňuje důležitost demokracie a lidských práv ve světě. Přijetí egyptského autoritáře Abd Fattáh as-Sísího a Trumpovy gratulace Erdoğanovi poté, co turecký vládce pevné ruky posílil své prezidentské pravomoci, vysílají mocný signál, že hlavní světová demokracie se již o osud demokracie jinde nezajímá, kritizuje odobrník.
Jedinou oblastí, ve které může americký prezident jednat na vlastní pěst je zahraniční politika, poukazuje Fukuyama. "Zatímco poslední kroky ohledně Sýrie, Číny a Ruska naznačují, že se (Trump) vrací k washingtonskému zahraničněpolitickému mainstreamu, důležitějším dědictvím může být záhadná schopnost této administrativy podrývat vlastní důvěryhodnost," varuje odborník. Za příklad označuje nedávné spory o to, zda letadlová loď Carl Vinson pluje k Severní Koreji.
Filozof si pokládá otázku, zda jsou prezidentské tweety to samé jako americká zahraniční politika. Zdůrazňuje, že odpověď neznají američtí spojenci ani nepřátelé, přičemž důvěryhodnost označuje za bernou minci zahraniční politiky. "Jak se toto dědictví projeví ve skutečných krizích, kterým čelíme v Asi, Evropě a na Blízkém východě je nyní nejisté, ale nebezpeční, že Spojené státy budou zmenšovat, nikoliv posilovat globální stabilitu je až příliš reálné," uzavírá Fukuyama.
Související
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , USS Carl Vinson
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 38 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě