USA mouhou prohloubit globální nestabilitu. Známý politolog Fukuyama tvrdě zaútočil na Trumpa

MAGAZÍN - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo mimořádný strach, že se z něj stane vládce tvrdé ruky po vzoru autoritářských vůdců, jakými jsou jako Vladimir Putin či Recep Tayyip Erdoğan, které magnát obdivuje, připomíná Francis Fukuyama úvodem svého komentáře pro server Washington Post. Známý politolog a filozof, autor slavné teorie o "konci dějin", dodává, že Spojené státy však mají velmi silný soubor institucionálních brzd a protivah, které mají zabránit, aby jednotlivec získal přílišnou moc.

Zdroje Trumpovy slabosti

Empirická otázka podle filozofa zní, zda takový systém dokáže úspěšně zdržet prezidenta, který projevuje jen malý respekt k právním a etickým hranicím. Prvních sto dní Trumpa v úřadě však poměrně jasně ukázalo, že systém funguje dobře a současný prezident se zapíše do historie jako slabý a neefektivní, nikoliv jako americký tyran, soudí Fukuyama. Poukazuje, že vyjma jmenování Neila Gorsuche do Nejvyššího soudu se Trumpovi nepodařilo prosadit žádný z jeho velkých slibů z kampaně, například zákaz muslimské imigrace či stavbu "velké, krásné" zdi.

Nejviditelnějším Trumpovým neúspěchem pak bylo úsilí nahradit Obamovu zdravotní reformu zákonem o americké zdravotní péči, který však musel pro nedostatek hlasů z Kongresu stáhnout, konstatuje politolog. Zdůrazňuje, že prezident nedokázal zvítězit ani za situace, kdy obě legislativní komory kontrolují republikáni.

"Existuje více zdrojů této slabosti," tvrdí Fukuyama. Za nejbezprostřednější označuje Trumpovu neznalost fungování amerického systému vládnutí a nezkušenost poradců, které si vybral a shromáždil okolo sebe. Prezident zřejmě nastoupil do úřadu s vírou, že může řídit zemi podobně, jak byl zvyklý ze své rodinné firmy, tedy skrze exekutivní výnosy, míní expert. Dodává, že americký systém však ve všech klíčových otázkách staví do rozhodující role Kongres a prezidentova moc se odvíjí na schopnosti stavět koalice zákonodárců, což se Trumpovi nepodařilo v otázce zdravotnictví, přičemž si pravděpodobně nepovede lépe ohledně daňové reformy či inovace infrastruktury.

Druhá Trumpova slabina je pak podle odborníka strukturální. "Aby byl silným prezidentem, musel by se posunout mimo úzkou základnu, která mu přinesla vítězství ve volbách, jak úspěšně učinil prezident Ronald Reagan," píše politolog.  Deklaruje, že Trump se snaží o opak, přichází o své skalní příznivce a zároveň dělá vše pro podkopání důvěry ze strany demokratů a nezávislých. Prezident by teoreticky mohl vytvořit koalici napříč spektrem v otázkách populárních mezi demokraty, jako je infrastruktura, ale v tomto bodě není pravděpodobné, že by právě oni chtěli zachraňovat něco, co vypadá jako hroutící se prezidentství, míní Fukuyama.

To nicméně neznamená, že Trumpovo prezidentství nebude mít dopad, varuje expert. Očekává, že jeho hlavní dědictví bude vysoce negativní a Trump se stane prvním prezidentem, který podryl celý soubor neformálních amerických norem vládnutí. Trump a jeho rodina ostatně vůbec nepředstírají, že se snaží vyvarovat střetu zájmů, zatímco administrativa zcela převrací zákony o transparentnosti, jelikož je plná bývalých lobbistů, navzdory Trumpovu sloganu o "vypuštění bažiny", připomíná filozof.  

Důvěryhodnost je klíčová

Druhé negativní dědictví bude souviset s veřejnou správou, domnívá se Fukuyama. Trumpova administrativa podle pouze vyjadřuje své opovržení nad úředníky, kteří řídí správu, přičemž vládní představitelé nevykazují žádný velký zájem na jmenování stovek středně postavených úředníků nezbytných k chodu správy - namísto toho vyhlásili stop-stav a platové stropy a překládají myšlenky, že vládní agentury by měly být zcela zrušeny, poukazuje expert. Administrativa podle něj zřejmě nechápe, že federální správa má nyní ve skutečnosti méně zaměstnanců na plný úvazek než v 60. letech, a to navzdory faktu, že přerozděluje pětkrát větší objem peněz. "Co přiměje mladé lidi, aby šli pracovat pro ministerstvo zahraničí, když ministr zahraničí podněcuje jeho marginalizaci?" ptá se akademik.  

Zatřetí, Trump je podle politologa prvním prezidentem za dlouhou dobu, který alespoň proklamativně nezdůrazňuje důležitost demokracie a lidských práv ve světě. Přijetí egyptského autoritáře Abd Fattáh as-Sísího a Trumpovy gratulace Erdoğanovi poté, co turecký vládce pevné ruky posílil své prezidentské pravomoci, vysílají mocný signál, že hlavní světová demokracie se již o osud demokracie jinde nezajímá, kritizuje odobrník.

Jedinou oblastí, ve které může americký prezident jednat na vlastní pěst je zahraniční politika, poukazuje Fukuyama. "Zatímco poslední kroky ohledně Sýrie, Číny a Ruska naznačují, že se (Trump) vrací k washingtonskému zahraničněpolitickému mainstreamu, důležitějším dědictvím může být záhadná schopnost této administrativy podrývat vlastní důvěryhodnost," varuje odborník. Za příklad označuje nedávné spory o to, zda letadlová loď Carl Vinson pluje k Severní Koreji.

Filozof si pokládá otázku, zda jsou prezidentské tweety to samé jako americká zahraniční politika. Zdůrazňuje, že odpověď neznají američtí spojenci ani nepřátelé, přičemž důvěryhodnost označuje za bernou minci zahraniční politiky. "Jak se toto dědictví projeví ve skutečných krizích, kterým čelíme v Asi, Evropě a na Blízkém východě je nyní nejisté, ale nebezpeční, že Spojené státy budou zmenšovat, nikoliv posilovat globální stabilitu je až příliš reálné," uzavírá Fukuyama.   

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) USS Carl Vinson

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy