Děripaska chtěl svědčit v "ruské kauze" výměnou za imunitu, Kongres USA to odmítl

Washington - Ruský miliardář Oleg Děripaska žádal od výborů amerického Kongresu, které vyšetřují údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb, úplnou imunitu jako podmínku, za které by byl ochoten spolupracovat.

Uvedl to dnes americký list The New York Times (NYT) s odvoláním na tři nejmenované zdroje z Kongresu. Podle nich zákonodárci Děripaskovi nevyhověli, protože imunita by mohla zkomplikovat další vyšetřování.

Ruský "hliníkový král", který má blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi, tento měsíc zažaloval americkou agenturu AP pro pomluvu kvůli březnovém článku o stycích s bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem. AP si nadále stojí za zprávou, podle které Manafort v Děripaskových službách před deseti lety tajně pracoval na posílení vlivu Putina. Děripaska podle AP poskytl Manafortovi smlouvu s roční odměnou deset milionů dolarů (v dnešním kurzu přes 250 milionů Kč).

Po zveřejnění článku AP Děripaska zakoupil inzerci v amerických novinách, aby v inzerátech odmítal zprávu jako "zlomyslná tvrzení a lži". Tvrdil, že nikdy neuzavřel žádné kontrakty, aby tajně prosazoval či podporoval Putinovy zájmy. Uvedl rovněž, že je ochoten podstoupit výslech v Kongresu USA o svých někdejších obchodních vztazích s Manafortem.

Americké ministerstvo zahraničí podle NYT sice odmítlo vydat Děripaskovi podnikatelská víza kvůli podezření ohledně styků s organizovaným zločinem, což Děripaska popírá, avšak i tak byl s to osmkrát navštívit USA během let 2011 až 2014 - na ruský diplomatický pas. Tyto diplomatické návštěvy se měly týkat schůzek skupiny G20 a jednání OSN, nicméně Děripaskovo podnikání v USA, řízené z New Yorku, se během posledních deseti let rozšířilo.

Související

Více souvisejících

Oleg Děripaska (ruský miliardář) Paul Manafort USA (Spojené státy americké) Kongres USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy