Washington – Dva demokratičtí kongresmani už připravují ústavní žalobu, nebo-li impeachment, na Donalda Trumpa. Tato žaloba není v americkém systému právní, ale politický krok. Sněmovna reprezentantů musí prostou většinou konstatovat prezidentův prohřešek, Senát pak dvoutřetinovou většinou odhlasuje verdikt. A vzhledem k tomu, že kongres ovládají republikáni, je šance na úspěch malá.
Dvojici kongresmanů přiznává, že poslední kapkou bylo propuštění Jamese Comeyho z čela FBI. K texaskému představiteli Alu Greenovi, který je jedním z nejhlasitějších zastánců obžalovacích řízení proti Trump se připojil kaliforsnký kongresmn Brad Sherman.
„Otázkou je, zda opravdu prezident může beztrestně bránit spravedlnosti,“ řekl Green na tiskové konferenci. Jeho slova cituje server The Independent. „Žijeme v zemi, kde žádný kongresmani žádný senátor, a dokonce ani prezident Spojených států amerických není nad zákonem,“ vysvětlují své rozhodnutí politici.
Několik dalších demokratů uvedlo, že obžaloba může být možná, pokud se prokáže, že Trump bránil spravedlnosti, ale většina z nich se spíše drží zpátky.
Jak podotýká The Independent, snaha obvinit prezidenta nemá příliš velkou naději na úspěch – a to i s ohledem na současné složení kongresu. A i když má Trump mezi lidmi rekordně nízkou podporu, očekává se, že jej republikáni podrží.
A i kdyby v kongresu žaloba náhodou prošla, mají republikáni většinu i v senátu – a pro odvolání Trumpa z funkce by musely zvednout ruku dvě třetin senátorů.
Související
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , James Comey (FBI) , Kongres USA , Senát USA
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 1 hodinou
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 1 hodinou
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 2 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 4 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
Vážný incident řešili policisté během neděle v Pardubicích. V hotelu bylo nutné zasáhnout proti opilému cizinci, který začal vyhrožovat střelbou. Nikomu se naštěstí nic nestalo, muž byl zadržen.
Zdroj: Jan Hrabě