Káhira - Zvukový záznam vyzývající stoupence Islámského státu (IS) k útokům v USA, Evropě a dalších zemích během posvátného měsíce ramadánu se dnes objevil na komunikační síti Telegram.
Autorem vzkazu je údajně mluvčí IS abú Hasan Muhádžir. Podle agentury Reuters je autorství zřejmě pravé, přestože není možné ho ověřit.
Mluvčí vyzval příznivce IS, aby v muslimském posvátném měsíci, který začal 26. května, udeřili v USA, Evropě a dalších zemích, jmenovitě v Rusku, Austrálii, Iráku, Sýrii, Íránu a na Filipínách. "Bratři ve vaší zemi si vedou dobře, tak si je vezměte za příklad a jednejte tak, jak by jednali oni," řekl mluvčí IS.
Teroristé z IS se v minulých týdnech přihlásili k několika krvavým atentátům. Převzali mimo jiné odpovědnost za nedávné útoky v Teheránu, přihlásil se i k atentátům v Londýně a Manchesteru.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Islámský stát (IS) , Egypt , Terorismus , USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie) , abú Hasan Muhádžir
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 1 hodinou
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 2 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 3 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 4 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 4 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 5 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 6 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 7 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 7 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 10 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
Severozápadní nigerský stát Katsina a přilehlá přírodní rezervace Rugu se staly centrem brutální banditské krize, která sužuje celou oblast. Ozbrojené kriminální gangy zde pravidelně přepadávají vesnice, vraždí obyvatele, znásilňují a unášejí lidi pro výkupné. Vůdci těchto skupin, jako je dvaatřicetiletý Abu Bello, však označení za teroristy odmítají a tvrdí, že pouze zajišťují obživu pro své rodiny v situaci, kdy je státní správa zcela opustila.
Zdroj: Libor Novák